Search
Close this search box.

#102 – Česko na 41. místě…

Federální rezervní systém podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu (aktuálně 1,50 % – 1,75 %). Třetí snížení od krize má být na nějakou dobu posledním. Ekonomická situace je podle americké centrální banky o něco stabilnější a nadějněji to vypadá i s koncem obchodní války. Obdobně optimisticky to vidí i investoři. Index S&P tak díky 1,5% růstu vyšplhal na nová historická maxima.

Pozitivně překvapila jak americká, tak evropská ekonomika. V obou případech předčil růst HDP očekávání. Žádné závratné tempo to ovšem není. V případě Spojených států rostla ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,9 %. Osmadvacítka členských států Evropské unie rostla o půl procentního bodu pomaleji – 1,4 %.

Může být hůř. Ekonomika Hongkongu se ve třetím čtvrtletí tohoto roku propadla do recese. Poprvé od finanční krize zde pokleslo HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Zatímco ve druhém čtvrtletí oslabila ekonomika o 0,5 %, ve třetím se propadla o 3,2 %! Meziročně se hrubý domácí produkt Hongkongu snížil o 2,9 %. Důvodem jsou především rozsáhlé protivládní protesty, které region sužují od letošního června.

Možná jste si povšimli, že je 1. listopadu a v Evropské unii je nás i nadále 28. Spojené království ani tentokrát nevystoupilo z EU a díky dalšímu odkladu (do 31.1.2020) máme od brexitu zase na chvíli klid. O dalším osudu rozhodnou především předčasné volby, kterých se Britové dočkají 12. prosince. Pokud vás brexit už unavuje, nebojte – nejste v tom sami. Unavuje i 70 % Britů. Reagují na to i televizní stanice, které zavádějí speciální programy bez zmínek o brexitu.Nejbohatší Čech Petr Kellner vyrazil opět na nákupy a udělal si radost společností CME. Za necelých 50 miliard Kč získala jeho skupina PPF jednu z nejvýznamnějších firem v oblasti médií a zábavy ve střední a východní Evropě. V Česku je známá především díky programu TV Nova. Pokud se skupině PPF podaří získat veškerá povolení a razítka, ocitne se TV Nova pod jednou střechou s operátorem O2. Díky tomu obě značky získají poměrně velké možnosti, jak využít společné synergie. PPF zároveň razantně popřela, že by jí šlo o politický vliv.

Společnost Beyond Meat poprvé v historii skončila v plusových číslech. Zisk překonal očekávání a firma vydělala 4,1 milionu dolarů. Rostly i tržby a špatně nevypadají ani výhledy do budoucnosti. Akcie firmy přesto prudce klesly (tento týden -20 %). Hlavním důvodem je fakt, že v tomto týdnu skončila i tzv. lockup period pro zaměstnance a většinu akcionářů před IPO. Ti tak mohou akcie nabízet na trhu a odprodávat je. Lze očekávat, že řada z nich této možnosti využije.

Politickou reklamu na Twitteru již neuvidíte. S blížícími se prezidentskými volbami ve Spojených státech sílí také obavy ze zneužití sociálních sítí. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey proto oznámil, že od 22. listopadu má každá reklama týkající se politiky červenou. Krok Twitteru již stihl zkritizovat jeden z nejsledovanějších uživatelů této služby – Donald Trump. Podle jeho názoru se jedná o „velmi hloupé rozhodnutí„.

Automobilky Fiat Chrysler a PSA Group (výrobce aut Peugeot a Citroën) se dohodly na fúzi. Vznikne tak čtvrtý největší výrobce aut na světě s hodnotou přesahující 1 bilion Kč. V počtu vyrobených aut se zařadí za Toyotu, Volkswagen a alianci Renault-Nissan.

Co má společného Fitbit, který vyrábí chytré náramky, a Tiffany & Co., který prodává luxusní šperky? Oběma firmám se v poslední době příliš nedaří a obě firmy mají šanci na to, že je někdo koupí. V případě Tiffanyho je to skupina LVMH, v případě Fitbitu sám Google. Samotné spekulace o možné akvizici vystřelily cenu akcií u obou firem o několik desítek procent vzhůru.

Uber i nadále rozšiřuje záběr svého podnikání. Na začátku tohoto týdne oznámila společnost spuštění nové služby nazvané Uber Money. Prostřednictvím té bude nabízet digitální peněženky nebo kreditní a debetní karty. Hlavním tahákem pro řidiče má být možnost získat své výdělky ihned po každé jízdě.

Česká republika je 41. v žebříčku nejlepších zemí pro podnikání. Před námi je například Portugalsko, Polsko, ale i země jako Ázerbájdžán či Rwanda. Na prvním místě se dlouhodobě umisťuje Nový Zéland, na posledním naopak Somálsko. Česko si vede výborně především v podmínkách pro zahraniční obchod. Zaostává naopak v podmínkách pro zahájení podnikání (134. místo) či v podmínkách pro získání stavebního povolení (157. místo), jehož vyřízení u nás trvá v průměru 246 dní. Podobně je na tom například Honduras, Burundi či Kamerun.

Hezký víkend!


Crowdfunding znamená reálně investovat a vydělat

Na českém trhu existuje několik více či méně známých poskytovatelů prostoru pro sdílené podnikání. Dnes vám přinášíme rozhovor s Jan Hendrychem – spoluzakladatelem unikátní platformy Invester.


Vývoj vybraných instrumentů (25.10. – 1.11.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 063,6
+1,36%
YTD: +22,2%
Euro Stoxx 50
3 631,3
+0,18%
YTD: +21,1%
Nikkei 225
22 850,8
+0,22%
YTD: +14,2%
Ropa
55,1
-2,84%
YTD: +21,2%
EUR/CZK
25,52
-0,22%
YTD: -0,8%
Dow Jones
27 279,2
+1,19%
YTD: +16,7%
Pražská burza
1 059,4
-0,20%
YTD: +7,4%
Bitcoin
9 135,1
+19,66%
YTD: +142,4%
Zlato
1 512,9
+0,50%
YTD: +18,1%
USD/CZK
22,91
-0,50%
YTD: +2,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech review – Růst bitcoinu a Muskův dar

Kolem bitcoinu panuje tento týden optimistická nálada. Nemám hotovost, tvrdil Musk. Vzápětí věnoval milion dolarů na zalesnění světa. Spanilá jízda Spotify. Hudební služba hlásí nečekaný profit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak správně diverzifikovat

Diverzifikace je definována jako technika řízení rizika, která kombinuje širokou škálu aktiv v investorově portfoliu

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý vzkaz – „Never

Jak drahé je investování „zdarma”?

Řada investičních firem nebo brokerů se často snaží vzbudit dojem, že je investování přes ně „zdarma”, nebo „bez poplatků”. Je tomu opravdu tak?

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených