Search
Close this search box.

#103 – Americko-čínské usmíření

Americko-čínské usmíření? Velmoci se dohodly na postupném a vzájemném odstraňování dříve uvalených cel na dovážené zboží. Pokud k tomu opravdu dojde, bude to první krok k ukončení obchodních válek. Sám Trump vidí brzké dosažení dohody prý velmi optimisticky. Na to světové trhy pochopitelně reagovaly pozitivně – firmám by tím vzrostly zisky a to by podpořilo růst cen akcií.

Ekonomický vzestup v Evropě bude nejnižší od roku 2013, říká Mezinárodní měnový fond. HDP má růst příští rok jen o 1,4 % oproti dříve odhadovaným 1,8 %. Zpomalení by se mělo týkat především výrobně zaměřených ekonomik, jako je například Německo. Růst zemí východní Evropy má být naopak silnější, než se čekalo.

O zpomalení růstu mluví podobně i tuzemské ministerstvo financí a ČNB. Pro příští rok predikují posílení o 2, respektive 2,4 %. Odhad reflektuje vývoj zbytku Evropy, ačkoliv se předpokládá nárůst domácí spotřeby domácností díky vyšším mzdám. 
Čechy tedy recese nestraší a nakupují jak o život. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v září zrychlily meziroční růst na 7,3 procenta ze srpnových 3,7 procenta. Je to nejvýraznější nárůst od ledna 2018. A to ještě nezačala vánoční nákupní horečka.

Akcie Uberu letí dolů – od IPO odepsaly téměř 35 %. Nejvýraznější pokles zažily tento týden, kdy je o 13 % srazil blížící se konec tzv. lockup period, tedy doby, po kterou investoři nesměli nakoupené akcie z prvotního úpisu prodávat. A právě na prodej se podle analytiků chystá většina z nich, což může cenu poslat ještě níže.

Společnost, která mimochodem vykázala za poslední čtvrtletí ztrátu 1 miliardu dolarů, se však snaží nastartovat růst jak to jde – nově například umožní ve své aplikaci Uber Eats restauracím inzerovat a dostávat se na přední příčky ve vyhledávání. Zda je prodej reklamy cestou k prosperitě, uvidíme.

Uber však není jediný, kdo na prodej reklamy spoléhá – nový formát představil i YouTube. Když tam například budete vyhledávat videorecenzi na boty, je možné, že se na prvním místě místo videa objeví reklama na eshop, kde si je můžete koupit.

Výrobce tiskáren Xerox (s hodnotou přibližně 8 miliard dolarů) se rozhodl koupit počítačový gigant HP (s hodnotou přibližně 27 miliard) a nabízí za něj 33 miliard. Obchod by měla financovat Citi. Akcie obou společností na zprávu reagovaly růstem o několik procent.

Bloomberg for president? Trumpovi by se v prezidentských volbách 2020 mohl za demokraty postavit jiný „starší bílý miliardář“ – bývalý bankéř z Wall Street, starosta New Yorku a zakladatel po něm pojmenované zpravodajské agentury, Michael Bloomberg. Zatím usiluje o výhru v primárkách v Alabamě. K odvážnému kroku jej prý motivovala nedostatečná síla ostatních kandidátů (Biden, Sanders…) porazit Trumpa. Na sledování vývoje jeho šancí jsme sami zvědaví.

Obchodování jen od devíti do čtyř, prosí londýnští burzovní makléři. Kratší pracovní doba má přitáhnout více žen a pracujících rodičů na pozice traderů, ale i zvýšit efektivitu trhu. Pravdou je, že evropské burzy jsou aktuálně otevřené nejdéle na světě – 8,5 hodin denně, porovnáme-li je například s americkými nebo asijskými, kde obchodování běží jen 6,5 respektive 6 hodin. O návrhu budou nyní evropské burzy diskutovat. Jsou ale názorově rozpolcené a například německá Xetra to zcela odmítla komentovat.

Za vztah na pracovišti vyhazov. Tak lze shrnout případ CEO společnosti McDonald’s Steva Easterbrooka. Společnost je přísná a románek s podřízeným znamená porušení interní politiky. A tak se Steve musel omluvit a odejit – bez ohledu na to, že za jeho působení akcie McDonald’s téměř zdvojnásobily hodnotu.

Elon Musk přišel s další „hvězdnou“ představou: vypravení rakety do vesmíru jen za 2 miliony dolarů. Zhruba polovina z toho prý padne na palivo a zbytek bude tak levný, protože maximum věcí bude opakovaně použitelné. Podaří-li se plán, bude létání do vesmíru skutečně za hubičku.

Boeing si na druhou stranu stále sype popel na hlavu po tragédiích s 737 MAX a rozhodl se investovat 1 miliardu dolarů do bezpečnosti letů a tréninku pilotů. V návaznosti na „grilování“ ve Washingtonském Kapitolu se také CEO Boeingu Muilenburg vzdal všech bonusů v letošním roce a obětem věnuje majetek v hodnotě veškerých svých dosud obdržených akcií společnosti.

Facebook se chce více chlubit. Bylo prý málo jasné, že mu patří i Instagram a WhatsApp a tak v logu zvětšil písmo a změnil barvy podle dvou zmíněných platforem. Kolik si za tuto práci londýnská brandingová agentura Saffron naúčtovala veřejné není, dopad na cenu akcií ale je: nula. Čím to může být?

Počet dolarových miliardářů za posledních 5 let vzrostl o 40 %, aktuálně jich je již 2 100 (v ČR 8). Roste i jejich jmění a to konkrétně o třetinu na celkovou hodnotu 8,5 bilionu dolarů.

Bohatnou ale i investoři v Portu a to nám dělá velkou radost. Ke dnešnímu dni je dokonce 99,6 % z nich na svých portfoliích v zisku. I když si minulé Vánoce portfolia prošla mírnou korekcí, od začátku roku zhodnotilo středně rizikové portfolio (5) o 16,7 % a nejvíce rizikové (10) dokonce o 22,67 %.

Vždy ale pamatujte, že investování není bez rizika a minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

Hezký víkend!


Konec standardu 60:40

Jaká je role dluhopisů v portfoliích a nebude v budoucnu lepší využít mix dividendových a růstových akcií místo mixu akcií a dluhopisů?


Martin Luňáček odpovídal na otázky fanoušků Portu

Martin z Portu týmu odpovídal na velké množství otázek ohledně fungování a dalšího směřování Portu.


Vývoj vybraných instrumentů (1.11. – 8.11.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 083,1
+0,53%
YTD: +23,0%
Euro Stoxx 50
3 696,3
+2,00%
YTD: +23,8%
Nikkei 225
23 391,9
+2,37%
YTD: +16,9%
Ropa
56,1
-0,14%
YTD: +23,6%
EUR/CZK
25,485
-0,12%
YTD: -0,9%
Dow Jones
27 686,4
+1,24%
YTD: +18,7%
Pražská burza
1 075,9
+1,33%
YTD: +9,1%
Bitcoin
8 755,3
-5,06%
YTD: +132,3%
Zlato
1 462,1
-3,26%
YTD: +14,1%
USD/CZK
23,099
+0,84%
YTD: +2,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Ideální auto na vyjížďku i soutěže?

Ačkoliv se vozům věnujeme i jako investicím, jejich nesporná výhoda spočívá i v možnosti s nimi vyrážet na různé projížďky, akce a soutěže. Co tedy vybrat?Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #2: Únorový přehled

Druhý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Makléř – 17. díl: Konec Golda

Kyperská centrální banka se rozhodla nezachránit banku Laiki, u které má pražská makléřská firma ulité peníze z projektu Energon.