Search
Close this search box.

#104 – Minuta a 15 vteřin

Investoři po celém světě s napětím sledují vývoj americko-čínského obchodního sporu. Žádná velká show to ale není. Krom několika neurčitých slibů v tomto ohledu uplynulý týden pokrok nepřinesl. Americké indexy tak setrvaly na svých historických maximech.

Německá ekonomika se vyhnula recesi. Sice jen s odřenýma ušima, ale i přesto je to pozitivní zpráva. Většina analytiků totiž očekávala, že HDP Německa naváže na ztrátu z 2. čtvrtletí a naplní tak podmínky technické recese. Díky vyšší spotřebě ovšem hrubý domácí produkt našeho západního souseda ve třetím čtvrtletí vzrostl, a to o celých 0,1 procenta. Meziročně posílila německá ekonomika o 0,5 %.

Lépe se daří české ekonomice. Ta ve třetím kvartálu vyrostla o 0,3 procenta, meziročně o 2,5 %. Nahoru ji táhne především silná spotřeba. Přesto i u nás můžeme sledovat zpomalující trend a slabé výsledky lze očekávat také v posledním čtvrtletí. Meziroční růst by mohl poklesnout až na hranici dvou procent.

Disney+ překonává očekávání. Za první den získala streamingová služba od Disney přes 10 milionů předplatitelů! Vzhledem k omezené mezinárodní působnosti pochází drtivá většina z nich ze Spojených států. Pokud se zaměříme na konkurenční Netflix, který za 10 let působení dokázal získat kolem 60 milionů předplatitelů z USA, je to impozantní vstup. Akcie Disney díky tomu v tomto týdnu posílily o 7 %.

Americký sportovní gigant Nike se rozchází s Amazonem. Nově tak nebude nabízet své produkty na stránkách největšího eshopu světa. Proč? Důvodů najdeme hned několik. Když před dvěma roky Nike smlouvu s Amazonem uzavíral, šlo především o boj proti padělkům. Nike se vzdal své suverenity, začal Amazonu platit tučné provize a ztratil přehled o svých zákaznících. Po dvou letech se počet prodaných padělků příliš nezměnil a Nike se tak rozhodl vztah ukončit. Amazon se teď bojí, aby Nike nenásledovaly další firmy.

Čínské nákupní šílenství označované jako Singles‘ Day opět bořilo rekordy. Magické datum 11.11. patří především společnosti Alibaba. Ta během 24 hodin utržila přes 38 miliard dolarů (900 mld. Kč). Pro srovnání, tržby největšího českého eshopu Alza.cz se v loňském roce pohybovaly okolo 25 miliard Kč. To je částka, kterou online obchody pod společností Alibaba utržily za 1 minutu a 15 vteřin.

Uber řeší další problém. Tentokrát čelí pokutě od amerického státu New Jersey, který od společnosti požaduje 650 milionů dolarů. Zatímco Uber nahlíží na své řidiče jakožto na nezávislé dodavatele služeb, stát New Jersey dospěl k názoru, že se jedná o klasické zaměstnance. Od roku 2014 do roku 2018 tak měl Uber odvést 530 milionů dolarů na daních (zbylých 120 milionů tvoří úroky). Společnost se rozhodnutí samozřejmě brání. To, že firma nedokáže vydělávat peníze, ani když se pohybuje na hraně zákona, ovšem nic dobrého nevěstí. Akcie od začátku týdne oslabily o další 4 %.

Podle všeho Uberu nevěří ani jeho bývalý ředitel Travis Kalanick. Od 6. listopadu, kdy skončilo období, ve kterém nesměl akcie firmy prodávat, se zbavil cenných papírů za více než 700 milionů dolarů. To je asi třetina podílu, který na začátku listopadu vlastnil.

Elon Musk plánuje vybudovat továrnu společnosti Tesla na území Německa. Konkrétně by se měla nacházet poblíž Berlína, kam přinese přes 7 000 nových pracovních míst. Vyrábět by se v ní měli nejen auta, ale také pohonné systémy a baterie. Výroba v závodu, který je označován jako Gigafactory 4, by měla začít v roce 2021.Google míří do finančního světa. Projekt pod pracovním názvem Cache má ke stávající platformě Google Pay nabídnout i chytré bankovní účty. Společnost Google sice už dopředu slíbila, že získaná data nebude prodávat, lze ale očekávat, že je bude aktivně využívat. Sloužit mohou například k vylepšenému cílení reklamy. Na českém trhu se ovšem této služby (alespoň v dohledné budoucnosti) nedočkáme.

Americký kavárenský řetězec Starbucks dnes otevírá svou největší pobočku na světě. Pobočka patřící mezi tzv. Starbucks Reserve Roastery se nachází v Chicagu a pyšní se čtyřmi patry s celkovou rozlohou 3 250 metrů čtverečních.

V Česku podniká nejvíce lidí v historii. Může za to především rostoucí množství těch, kteří mají podnikání jako vedlejší zdroj příjmu. Nárůst ovšem nemusí být nutně důvodem k radosti. Podle šéfa podnikatelských odborů roste počet osob pracujících na švarcsystém a zároveň dochází k úbytku podnikatelů na venkově a v malých městech. Ti často ukončují své drobné podnikání kvůli přehnané státní byrokracii.

Hezký víkend!


Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy skeptičtí. Jaký je však vlastně princip algoritmů stojících na pozadí těchto „robotů“ a kde se vzalo robo-advisory?


Google ve financích a streamování od Disneyho

Tři české startupy vytvořily Hlídače Shopů. Proč Google vstupuje do světa financí a na co láká nová služba od Disney?


Vývoj vybraných instrumentů (8.11. – 15.11.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 105,8
+0,41%
YTD: +23,9%
Euro Stoxx 50
3 702,7
+0,08%
YTD: +24,0%
Nikkei 225
23 303,3
-0,38%
YTD: +16,4%
Ropa
56,8
-0,77%
YTD: +25,1%
EUR/CZK
25,580
+0,37%
YTD: -0,6%
Dow Jones
27 863,8
+0,66%
YTD: +19,4%
Pražská burza
1 084,2
+0,55%
YTD: +9,9%
Bitcoin
8 463,2
-2,35%
YTD: +124,5%
Zlato
1 466,2
+0,23%
YTD: +14,4%
USD/CZK
23,23
+0,37%
YTD: +3,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Legenda jménem Ferrari

Ať už se o klasické či moderní automobily zajímáte hloubkově, okrajově nebo vůbec, se značkou Ferrari prostě přijde do styku každý. Nejen, že se jedná o úžasné skvosty, ale i o zajímavou investici.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,

Investování jednoduše: #2 Proč začít investovat?

Investování se stále více dostává do popředí. Není divu, stává se totiž stále dostupnějším pro běžné lidi. Význam investování ještě více podtrhla inflace, která ukázala, co se stane s našimi penězi, pokud si jich nebudeme vážit.