Search
Close this search box.

#107 – A co děti, mají kde investovat?

Donald Trump s obchodní dohodou nikam nespěchá. Pozitivní sentiment utnul na začátku týdne, když prohlásil, že by s dohodou bylo možná lepší počkat až na konec roku 2020 – po prezidentských volbách. Reakce investorů na sebe nenechala čekat a americké indexy v největším jednodenním propadu za poslední dva měsíce oslabily asi o 1 %. Díky pozitivním zprávám z amerického trhu práce však končí indexy týden na nule.

Obavy nevyvolává ani tak ohraná Trumpova hra na „už se brzy dohodneme – možná se ještě nedohodneme“, jako spíše blížící se 15. prosinec. Právě v tento den by podle dříve zveřejněného plánu mělo dojít k navýšení některých stávajících cel.

Situaci alespoň částečně hasil zpravodajský web Bloomberg, který uveřejnil článek nabízející pozitivnější pohled na situaci. Podle zdrojů blízkých vyjednávání jde spíše o ostrou rétoriku obou stran. První část obchodní dohody má i navzdory silným slovům vejít v platnost ještě před 15. prosincem.

Akcie společnosti Saudi Aramco se upsaly na horní hranici nabízeného pásma za 32 rijálů za kus (8,5 dolaru / 140 Kč). Hodnota saudskoarabského ropného magnáta se tak oficiálně vyšplhala na 1,7 bilionu dolarů (40 bil. Kč), což ze Saudi Aramco dělá (dle tržní kapitalizace) největší obchodovatelnou společnost na světě.

Na burzu vstoupí v průběhu prosince i historicky první esportová společnost. Přesněji půjde o dánskou organizaci Astralis Group, která vlastní týmy Astralis a Origen. Ty soutěží v populárních PC hrách jako je Counter Strike: Global Offensive nebo League of Legends. Peníze má skupina generovat jak z výher v soutěžích, tak především skrze sponzory. Esporty mezi investory budí zájem, a to především kvůli tomu, že v této oblasti očekávají strmý růst. V roce 2022 toto odvětví vygenerovat téměř 2 miliardy dolarů!Odplata za digitální daň? Spojené státy zveřejnily seznam francouzského zboží, které mohou postihnout případná cla. Jedná se o produkty za 2,4 miliardy dolarů – především francouzská šumivá vína, sýry, jogurty nebo dámské kabelky.

Japonská vláda podpoří svou ekonomiku balíčkem opatření v hodnotě okolo 13 bilionů jenů (2,75 bilionu korun). Růst třetí největší ekonomiky světa je skoro na nule, a to i přes hnací motor v podobě blížících se olympijských her. Peníze vláda investuje například do zlepšení infrastruktury nebo na odstranění škod způsobených říjnovým tajfunem.

Otcové zakladatelé Larry Page a Sergej Brin odcházejí z vedení společnosti Alphabet (mateřské firmy Googlu). Veškeré pravomoci tak získá aktuální CEO Googlu Sundar Pichai. Oba zakladatelé v posledních letech méně a méně zasahovali do každodenního chodu firmy a oznámená změna je tak očekávaným krokem. Uvidíme, jak šestý a sedmý nejbohatší muž světa s nově nabytým časem naloží.

Průměrný Pražan šetří na průměrný byt v Praze 14 a půl roku. Spořit by při tom musel celou svou hrubou mzdu (~45 000 Kč).  Mezi ostatními srovnatelnými metropolemi Praha bezkonkurenčně „vyhrála“. Na druhém místě je Bratislava, kde stačí šetřit jen 11 let. Hlavní příčinou je extrémně nízký počet nově stavěných bytů.Zůstaňme ještě chvíli u průměrů. Průměrná mzda v ČR stoupla na 33 700 Kč. Meziročně se zvýšila o 6,9 %. Mediánová mzda vzrostla o 6,7 procenta na 29 550 Kč. Nejvyšší mzdy berou zaměstnanci v oblasti IT, peněžnictví a pojišťovnictví. Nejnižší jsou mzdy naopak v ubytování, stravování a pohostinství.

Poslanecká sněmovna schválila rozpočet na rok 2020. Ten počítá s 2,2% růstem HDP a 40miliardovým schodkem. Zatímco opoziční strany věnovaly veškerý čas kritice záporného salda, hlavní problém rozpočtu je úplně jinde. S takřka nulovými úrokovými sazbami na státních dluhopisech může deficitní rozpočet dávat smysl. Stejně tak, jako si (solidní) firmy půjčují na inovaci podnikání, by si i stát měl půjčovat na věci, které mají smysl. Levné peníze jsou ideální příležitostí k výstavbě dopravní infrastruktury či ke zlepšení situace na trhu s bydlením. Nic z toho se bohužel neděje a peníze se i nadále projídají za stále stejné věci.

Jaká budoucnost nás čeká nevíme. Nově ale nabízíme produkt, kterým můžete vylepšit budoucnost svých dětí. Dlouho očekávaný Portu účet pro děti zaujme především zvýhodněnými podmínkami v podobě jediného 0,25% ročního poplatku. Nabízí tak skvělou možnost, jak poskytnout dětem finanční podporu, která jim umožní snazší vstup do života.

Nejde ovšem jen o finanční stránku věci. Více než polovina Čechů nad 18 let podle průzkumu finanční gramotnosti penězům příliš nerozumí. Přes 800 tisíc z nich se nachází v exekuci. Portu proto není jen nástrojem pro investování peněz, ale i nástrojem skrze který můžete předat vašim potomkům pozitivní vztah k investování a zlepšovat tak jejich finanční gramotnost.

To však z novinek z Portu není vše! Mírným faceliftem prošly také webové stránky – především jejich organizace. Lépe se také člověk zorientuje ve všech investičních možnostech, které nabízíme: portfolia na míru, tematické investování, vlastní strategie, dětské účty i alternativní investice na Portu Gallery. 

Na naší investiční galerii nově přibyla peněženka. Ta umožňuje peníze na platformu nahrát a o jejich umístění mezi jednotlivé předměty se rozhodnout později – tím, že zadáte pokyn k nákupu. Tím ale nekončíme a mnoho dalších novinek chystáme i do nového roku, těšíte se?

Hezký víkend!


Zapomeňte na stavebko, představujeme Portu účet pro děti

Zatímco nabídku běžného účtu pro děti najdeme dnes již téměř u každé banky, v oblasti investování a spoření je situace odlišná. To však Portu od základu mění…


Miliony investorů dělá zásadní chybu v jejich portfoliích – jak tomu zabránit?

Mít správný poměr akcií, dluhopisů a dalších instrumentů ve vašem portfoliu je jeden ze základních pilířů. Proč je riskantní nechat své portfolio nerebalancované?


Vývoj vybraných instrumentů (29.11. – 6.12.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 145,5
+0,14%%
YTD: +25,5%
Euro Stoxx 50
3 684,7
-0,51%
YTD: +23,4%
Nikkei 225
23 354,4
+0,26%
YTD: +16,7%
Ropa
58,8
+4,14%
YTD: +29,6%
EUR/CZK
25,535
+0,08%
YTD: -0,7%
Dow Jones
27 968,6
-0,30%
YTD: +19,9%
Pražská burza
1 090,2
+0,87%
YTD: +10,5%
Bitcoin
7 392,6
-4,30%
YTD: +96,1%
Zlato
1 465,7
-0,48%
YTD: +14,4%
USD/CZK
23,017
-0,93%
YTD: +2,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Martin Jaroš odpovídal na Instagramu Portu

Druhým z týmu Portu, kdo odpovídal na otázky, byl Operations manager Martin Jaroš. Martin je v Portu od toho, aby vše běželo tak, jak má. Nejzajímavější otázky a odpovědi si můžete přečíst v tomto článku.


Lítačka v mobilu a podvodníci na Black Friday

Lítačka už běží i v telefonu. E-shopy na Black Friday opět propagovaly nereálné slevy. Alza, Mall a CZC se však polepšily. Češi utratili přes Apple Pay miliardy, jak je na tom Google?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

zavádějící grafy

Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Jednalo se především o