Nevinen. Donald Trump podle očekávání ustál hlasování, ve kterém se rozhodovalo o jeho odvolání z funkce. Soudcem mu byl v tomto případě republikány ovládaný Senát a jakýkoliv jiný výsledek by byl obrovským překvapením. To od začátku věděli i demokraté, kteří žalobu pojali spíše jako předvolební kampaň, nežli seriózní pokus o změnu.
Hlavní pozornost tak míří zpět k demokratickým primárkám, ve kterých se od pondělí rozhoduje o tom, kdo se Trumpovi postaví v listopadových prezidentských volbách. Zatímco ještě před pár měsíci to vypadalo na jasné vítězství bývalého viceprezidenta Joe Bidena, dnes je situace jiná. Největší naděje mezi demokraty má totiž levicový kandidát Bernie Sanders. Ten se může spolehnout i na podporu mladších voličů, u kterých stoupá nespokojenost s rostoucími náklady na vzdělání, bydlení a další oblasti života.
Strach z koronaviru nás takřka přešel a trhy tak opět míří vzhůru. Pozitivní sentiment podpořily zprávy z Číny, když se tamní vláda rozhodla snížit o polovinu cla, která na zboží ze Spojených států uvalila v polovině minulého roku. Zatímco americký index S&P 500 zamířil vstříc historickým maximům, čínský index SSE Composite dohání ztráty. Po více než týdenní pauze se zde začalo v pondělí opět obchodovat, avšak s více než 7% ztrátou.
Rychle nabyl, rychle pozbyl. V minulém newsletteru jsme psali o japonské společnosti Kawamoto Corporation, jejíž akcie během 14 dnů posílily o 700 %. Vyrábí totiž roušky, o které (díky šíření koronaviru) začal být obrovský zájem. Růst ovšem netrvá věčně a k naplnění pesimistických scénářů (naštěstí) nedošlo. Od začátku týdne proto hodnota společnosti poklesla o 55 % – stále se ovšem udržuje na trojnásobku v porovnání se začátkem roku.
Česká národní banka poměrně překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Základní sazba tak stoupla o 0,25 % na 2,25%. Důvodem pro růst je především vyšší inflace, která se dlouhodobě pohybuje nad inflačním cílem ČNB. Vzhledem k pomalejšímu růstu a nejistotě na globálních trzích ovšem řada analytiků nepředpokládala změnu. Menší šok tak zažila koruna, která se dostala na hranici 25 Kč za euro a je tak vůči euru nejsilnější za posledních 7 let.
Ani tento týden vás neušetříme odstavce o Tesle. Její akcie jsou v posledních měsících jako na horské dráze a vývojem začínají připomínat spíše některé kryptoměny. Poprvé po delší době zamířily i dolů, avšak ani menší korekce nezměnila nic na tom, že od začátku roku jejich cena stoupla o 70 %. S investováním to už moc společného nemá. Tesla sice patří mezi nejinovativnější společnosti, aktuální cenu lze však obhájit jen těžce.
Ostatně Tesla možná nebude jedinou Muskovo firmou, která se podívá na burzu. Projekt Starlink (satelitní internetová síť, která má za pomoci družíc pokrýt svět internetovým připojením), který vzniká pod křídly společnosti SpaceX by se údajně mohl odloučit a jako samostatný celek vstoupit na americkou burzu. Prozatím se jedná spíše o dohady a není tak jasné, kdy a zdali vůbec k tomu dojde.
I v tomto týdnu zveřejňovala řada společností své výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku. Mezi firmy, které svými výsledky nejvíce překvapily, patřil například Twitter. Ten zaujal především prudkým růstem aktivních uživatelů. Jeho akcie v reakci na to posílily o 15 %.
Žádné velké překvapení naopak nepřinesl Uber. Ten ještě prohloubil svou ztrátu a za jediné čtvrtletí dokázal spálit 1,1 miliardy dolarů (25 mld. Kč). Akcie přesto posílily o 7 % a to především díky slovům generálního ředitele, který prohlásil, že cílem firmy je skončit v posledním čtvrtletí tohoto roku v plusu. Tak na to se těšíme.
Legendární telefony BlackBerry končí. Značka, která kdysi dominovala světu smarthphonů, nedokázala, stejně jako Nokia, udržet krok s moderními iPhony a Androidy. Poslední kus firma vyrobí na konci srpna a podporu stávajícím uživatelům nabídne až do poloviny roku 2022.
Německý státní rozpočet skončil v minulém roce opět v plusu. Čtvrtý rok za sebou dokonce v největším plusu ze všech států světa. Vzhledem k tomu, že většina států jede na dluh, to není až tak těžké, obzvlášť pak, když přebytek německého rozpočtu přesáhl hranici 11 miliard eur (280 mld. Kč). Německá vláda je kvůli výrazným přebytkům často kritizována Evropskou unií – vyššími fiskálními výdaji by náš západní soused mohl popohnat svou ekonomiku a ve výsledku tak i ekonomiku ostatních států EU. Nejdříve by si ovšem členské státy EU měli zamést před svým prahem – zvlášť když většina z nich žije v dobách růstu na dluh.
Hezký víkend!
Tržní (ne)pravdy, od kterých se investoři možná nikdy neoprostí
Investoři se často řídí zažitými pravidly, jejichž platnost je přinejmenším sporná. Trhy se v čase mění a to, co platilo v minulosti, již nemusí mít takovou váhu nyní.
CEO Portu, Radim Krejčí, o plánech, konkurenci i o tom, koho by chtěl do týmu
Radim Krejčí, CEO Portu, odpovídal na otázky fanoušků a klientů Portu. Jak vznikla myšlenka Portu, jestli má radši Spartu nebo Slávii nebo třeba jak se dostat k nám do Portu týmu.
Vývoj vybraných instrumentů (31.1.- 7.2.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 334,7 +3,38% YTD: +3,2% |
Euro Stoxx 50 3 784,0 +3,93% YTD: +0,9% |
Nikkei 225 23 828,0 +2,68% YTD: +0,7% |
Ropa 50,5 -2,11% YTD: -17,3% |
EUR/CZK 25,030 -0,71% YTD: -1,5% |
Dow Jones 29 217,4 +3,40% YTD: +2,4% |
Pražská burza 1 109,1 +3,42% YTD: -0,5% |
Bitcoin 9 785,3 +4,53% YTD: +36,5% |
Zlato 1 574,5 -0,84% YTD: +3,4% |
USD/CZK 22,817 +0,03% YTD: +0,9% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Hedging: Koruna na 7letém maximu, nenechte jí umazat vaše zisky
Koruna se v posledních dnech dostala na své sedmileté maximum a umazává tak českým investorům jejich zahraniční zisky. Tedy jen pokud nejsou proti kurzovému riziku zajištěni.
Parkovné přes appku a odložené platby ve stovkách e-shopů
Odložené platby Mall Pay se integrují do platební brány ČSOB. EET podporuje většina Čechů, ukázal průzkum. Nejlepší mobilní bankovnictví má Air Bank, Komerčka a Moneta. Proč?