Panika z šíření koronaviru nám (alespoň v Česku) trochu utichla a není tak těžké nabýt dojmu, že to nejhorší už je za námi. S poklepáváním zad bychom však měli ještě nějakou tu chvíli počkat. Krom 76 000 nakažených a 2 250 mrtvých je stále desetina světové populace v alespoň částečné karanténě – největší část samozřejmě v Číně.
Problémy Číny už dávno nejsou problémy jen Číny. Řada amerických a evropských firem vyrábí na území Číny, nebo alespoň pracuje se součástkami, které největší ekonomika světa dodává. Mimoto mají na území nejlidnatějšího státu světa své pobočky, své zákazníky a tím pádem i své výdělky. Případná krize v Číně se tak může velmi rychle rozlít i do zbytku světa a je nezbytné situaci zde sledovat.
Na případné problémy upozorňuje například společnost Apple, která své investory varuje před nižšími očekávanými příjmy. Na vině je jak menší počet vyrobených zařízení, tak slabší prodeje na území Číny. Akcie po oznámení poklesly o 3 %, avšak v dlouhodobějším měřítku jde o nepříliš výrazný pokles. Od poloviny září 2019, kdy hodnota firmy vyšplhala nad bilion dolarů, posílily její akcie o 40 %.
Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí minulého roku klesala nejrychlejším tempem za posledních 5 let. Anualizovaný hrubý domácí produkt se propadl o 6,3 %. Důvody můžeme hledat jak na straně přírody (říjnový tajfun), tak na straně vlády, která rozhodla o zvýšení daně z obratu. Nelze očekávat, že by v aktuálním čtvrtletí došlo k výraznějšímu zlepšení, a to především kvůli šíření koronaviru. Japonsko tak s největší pravděpodobností potvrdí svůj pokles a naplní tím podmínky pro upadnutí do recese.
Extrémní zadlužení (přes 200 % HDP), nízká porodnost a zvyšující se počet mladých bez motivace zapojit se do japonského způsobu pracovního života. To jsou jen některé důvody vedoucí k dlouhodobě neudržitelné ekonomické situaci Japonska. Ostatně pozorovat to lze i na japonském akciovém trhu, měřeném indexem Nikkei 225. Ten oproti situaci před 30 lety poklesl o více než 35 %. Nic moc.
Cena zlata i nadále roste a v dolarovém vyjádření je nejvyšší za posledních 7 let. V českých korunách je dokonce historicky nejdražší. K aktuálnímu růstu ceny zlata vedou především obavy z dalšího nekontrolovatelného šíření koronaviru. To by vyústilo v negativní důsledky pro světovou ekonomiku, které by se mohly projevit jak poklesem rizikovějších aktiv, tak snižováním úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Řada investorů proto vyhledává bezpečný přístav v podobě zlata.
Akcie Tesly míří k čtyřciferné hodnotě a jejich cena se tak obhajuje každým dnem hůře. Pro Elona Muska to ovšem není žádnou překážkou. Rozhodl se proto nakoupit akcie Tesly za 10 milionů dolarů a navýšit tak svůj podíl ve firmě na 18,5 %. Nutno podotknout, že vzhledem k Muskovu majetku, který je odhadován na 44 miliard dolarů, je to finančně srovnatelné s tím, když si průměrný Čech (s majetkem 600 000 Kč) dojde na oběd.
Ještě jednou k Tesle – v jednom z nedávných rozhovorů prohlásil druhý nejbohatší muž světa Bill Gates, že si pořídil nový elektromobil. Tím ovšem nebyla Muskova Tesla, kterou označil za jednoho z leaderů v segmentu, nýbrž konkurenční Porsche Taycan. Když se to Elon Musk dozvěděl, nebral si příliš servítek a rozhovory s Gatesem označil za nepříliš zajímavé. Těžko říct, jestli je to správný způsob jak získávat zákazníky.
Největší evropská banka HSBC hledá řešení, jak zastavit klesající zisky. Čistý zisk jí v minulém roce klesl asi o polovinu – na šest miliard dolarů. Do roku 2022 se proto zbaví aktiv v hodnotě 100 miliard dolarů a hlavně asi 15 % všech svých zaměstnanců. O místo tak přijde přes 35 tisíc lidí. V reakci na zprávu oslabily akcie společnosti o 5 %.
Známá značka spodního prádla Victoria’s Secret mění majitele. Společnost L Brands dává ruce pryč a zbavuje se 55 % společnosti. Majoritní podíl připadne investiční společnosti Sycamore Partners. Součástí dohody je i to, že ve funkci výkonného šéfa skončí 82letý Leslie Wexner. Ten byl dlouhodobě spojován s kontroverzním finančníkem Jeffrey Epsteinem, který čelil obvinění ze zneužívání nezletilých dívek.
Miliardový podvod má na svědomí česká „investiční společnost“ J.O. Investment. Ta široké veřejnosti nabízela zhodnocení peněz na světových burzách. To se mělo pohybovat mezi 30-100 % ročně. V reálu k žádným investicím nedocházelo a vlastníci využili peněz pro vyplácení prvních investorů, a především na nákupy luxusního zboží. Policie aktuálně eviduje přes 2 000 poškozených, avšak očekává, že výsledné číslo bude ještě vyšší.
Přestože mezi poškozené s největší pravděpodobností nepatříte, je možné že se podobná nabídka dostala k vašim nejbližším a známým. Pokud vám příště budou povídat o „super výhodné“ investici s nejlepším zhodnocením, zkontrolujte zda má společnost licenci obchodníka s cennými papíry od ČNB a raději jim doporučte Portu.
Hezký víkend!
3 rady, jak při investování neprodělat
Přemýšleli jste někdy, jestli raději investovat do akcií, dluhopisů nebo třeba zlata? Portu pro vás prozkoumalo, jak by si vedly různě dlouhé investice do vybraných tříd aktiv za posledních 30 let. A má pro vás 3 důležité rady.
Kdy vlastně akcie posilují?
V posledních letech zisky mimo obchodní hodiny výrazně převyšují zisky, které si akcie a indexy připisují v době, kdy se na burze oficiálně obchoduje. Je to problém?
Vývoj vybraných instrumentů (14.2.- 21.2.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 339,9 -1,19% YTD: +3,4% |
Euro Stoxx 50 3 816,8 -0,63% YTD: +1,8% |
Nikkei 225 23 386,7 -1,27% YTD: -1,1% |
Ropa 52,7 +1,23% YTD: -13,7% |
EUR/CZK 25,060 +0,95% YTD: -1,4% |
Dow Jones 28 938,4 -1,56% YTD: +1,4% |
Pražská burza 1 094,3 -0,78% YTD: -1,9% |
Bitcoin 9 715,2 -6,03% YTD: +43,0% |
Zlato 1 644,8 +3,68% YTD: +8,0% |
USD/CZK 23,206 +1,35% YTD: +2,6% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
České banky vylepšují a klienti platí mobily
První rok s Apple Pay – služba vzala Česko útokem. Je na chytrém telefonu potřeba antivirový program? Americká výnosová křivka opět v inverzi: Důvod k obavám?