Search
Close this search box.

#127 – Padá ropa, něco si přejte…

V úterý jsme mohli být svědky situace, která nemá na trzích obdoby. Cena ropy několik hodin laškovala s nulovou hranicí a pak pomohla rozseknout nejistotu ohledně toho, zda může zamířit do negativního teritoria. V rámci dne se propadla o více než 300 % a cena za barel se dostala až na záporných 38 dolarů.

Samozřejmě celý příběh má několik „ale“, kterým je důležité porozumět a které již možná víte. Přesto bychom je rádi v rámci newsletteru alespoň ve zkratce osvětlili.

Do záporných hodnot se nedostala cena ropy, ale cena květnových futures kontraktů na nákup ropy (více o futures zde), které expirovaly v polovině tohoto týdne. Zatímco u kontraktů na řadu dalších surovin k reálnému převzetí nemusí dojít, u americké lehké ropy WTI je vlastník futures zavázán obchod vypořádat. Jen pro pořádek, jeden kontrakt je uzavírán na nákup 1000 barelů.

A teď k jádru věci – vzhledem k nízkým cenám ropy v uplynulých měsících spekulovala řada lidí na růst, a to právě prostřednictvím futures kontraktů. Jenže s blížící se expirací začali zjišťovat, že o futures nemá zájem nikdo nejen za vyšší cenu, ale vlastně za jakoukoliv cenu. S obavou z toho, že budou muset zajišťovat přepravu a uskladnění ropy (které je teď vzhledem k přebytku relativně drahé) se tak pokoušeli zbavit kontraktu za jakoukoliv cenu – a to klidně i zápornou. K čemu to vedlo už teď víme.

Jasnější obraz o reálné ekonomice tak ukazují především kontrakty sjednávané na další měsíce. Na nich lze sledovat trhem očekávaný trend. Zatímco červnový kontrakt se aktuálně obchoduje za 16 dolarů/barel, u červencového je to již téměř 22 dolarů. Je ovšem klidně možné, že za měsíc opět zažijeme obdobný výprodej u červnového kontraktu, jako v tomto týdnu u květnového.Od černého zlata k zlatu opravdovému. To stále na vlně nejistoty o dalším průběhu koronavirové (a ekonomické) krize prudce stoupá. Své rekordy pokořilo v korunách i eurech. Chybí tak dolarový rekord, který se datuje k roku 2011, kdy cena zlata vystoupala nad 1900 dolarů. I to ovšem může být otázka času. Analytici z Bank of America očekávají, že v následujících 18 měsících vystoupá cena zlata na 3000 dolarů za unci. Důvodem má být především další nalévání peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank.

Mimochodem, i nadále můžete do zlata investovat na Portu prostřednictvím strategie Zlatý přístav, případně si můžete vytvořit strategii vlastní, jejíž součástí zlato bude.

Ruce pryč od komodit a konečně k akciím. Ty zažily relativně klidný týden, na většině trhů ovšem zakončený v mínusu. Americký S&P 500 poklesl o 2 %, evropský Euro Stoxx 50 pak o 1,5 %. Důvodů existuje hned několik, jedním z nich jsou i uniklé pracovní dokumenty Světové zdravotnické organizace, které tvrdí, že experimentální lék na koronavirus remdesivir při první klinické studii selhal.

V USA si za posledních pět týdnů požádalo o podporu v nezaměstnanosti 26 miliónů lidí. To je v přepočtu asi 16 % tamní pracovní síly. Zjednodušeně to znamená, že během jediného měsíce se podařilo smazat veškeré pracovní pozice, které v americké ekonomice vznikaly od finanční krize – tedy uplynulých 10 let. Důležité bude především to, kolik lidí se po uvolnění podmínek do práce vrátí.

Není Zoom jako Zoom. Zatímco společnost Zoom Video Communications má díky videokonferencím žně, podobně pojmenované firmě Zoom Technologies, prodávající mimo jiné součástky do mobilních telefonů, aktuální krize byznys nepřináší. Investorům je to ovšem jedno a zbytečně neřeší akcie kterého Zoomu nakupují. Malá americká firmička tak zažívá pořádný průvan – za poslední dva měsíce její akcie posílily o více než 600 %. Americká komise pro kontrolu cenných papírů následně obchodování s akciemi dané společnosti pro jistotu zastavila. Od té doby poklesly o 97 % – pod úroveň ze začátku roku.Zatímco v Česku jsme pořádali runy na těstoviny a droždí, v Rusku vybírají bankomaty. Jen během března z nich obyvatelé vybrali přes jeden bilion rublů (340 mld. Kč) – to je více, než za celý rok 2019. Hlavním důvodem jsou obavy z dostupnosti bank v době karantény, ale i nová daň uvalená na vklady na účtech nad milion rublů (340 tisíc Kč).

Tip na konec – pokud stejně jako my pracujete z domova, nezoufejte. Díky pokročilým technologiím si můžete pustit ruch kanceláře z reproduktorů, v pohodlí svého domova. Práce vám tak půjde určitě lépe od ruky.

Hezký víkend!


Riziko pádu akcií o 50 % a další bod pro pasivní investice

V posledních letech nebyla lepší možnost pro aktivní správce portfolií, aby překonali trh. Uplynulé dva měsíce ukázaly, že platit za aktivní správu peněz nemá smysl ani v mimořádných tržních podmínkách.


Portu webinář plný otázek a odpovědí

Na Velký pátek jsme pro všechny, koho zajímá investiční platforma Portu, připravili webinář plný otázek a odpovědí. Diváci se mohli zeptat na jakoukoliv otázku operations managera Martina Jaroše, product managera Martina Luňáčka a šéfa Portu Radima Krejčího.


Vývoj vybraných instrumentů (17.4.- 24.4.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 814,8
-2,1%
YTD: -12,9%
Euro Stoxx 50
2 841,1
-1,6%
YTD: -24,2%
Nikkei 225
19 262,0
-3,2%
YTD: -18,6%
Ropa
17,3
-5,5%
YTD: -71,7%
EUR/CZK
27,310
+0,5%
YTD: +7,5%
Dow Jones
23 671,7
-2,4%
YTD: -17,1%
Pražská burza
854,6
+0,4%
YTD: -23,4%
Bitcoin
7 511,0
+6,4%
YTD: +4,7%
Zlato
1 754,7
+3,3%
YTD: +15,2%
USD/CZK
25,292
+1,1%
YTD: +11,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné sbírky klasických automobilů?


Karta od Googlu a boom online nákupů

Virus rozjel e-shopový boom. Na internet se hrne rekordně prodejců. Češi oblíbené restaurace nechtějí nechat padnout, jídlo si objednávají. Google pracuje na vlastní platební kartě, čím zaujme?


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak úspěšně zhodnocovat peníze?

Investování se pojí s potenciálem vysokého výnosu i s možnými ztrátami a mnozí investoři chtějí vidět skvělé výsledky