Akcie na většině trhů zakončují týden v plusu. Rostla tak naprostá většina aktiv, které jsou součástí Portu portfolií. Daří se především americkým indexům. S&P 500 posílil od březnového dna takřka o 30 % a hodnotou tak odpovídá tomu, kde jsme se nacházeli před rokem. Evropský Euro Stoxx oproti USA trochu zaostává a v porovnání se situací před rokem je asi o 15 % níž.
Optimismus přichází především ze Spojených států, kde stejně jako ve většině Evropy dochází ke znovuotevírání ekonomiky. Druhou vlnu ani zvýšení reprodukčního čísla nad magickou jedničku si radši nikdo nepřipouští a s růžovými brýlemi na čele míří akcie vzhůru.
Příliš důvodů k radosti nepřinesla Evropská komise, když konečně vyrukovala i s vlastní prognózou, jaký vývoj letos státy EU čeká. Ve zkratce – nejhůře dopadne jih (Řecko, Itálie, Španělsko). Ty čeká propad cca o 10 %. Nejlépe stejně jako během finanční krize vyjde ze situace Polsko – pokles „jen“ o 4 %, avšak tentokrát na úkor pořádné sekery v rozpočtu. Česko a Slovensko bude podle očekávání takřka kopírovat vývoj v Německu – tudíž pokles o přibližně 6,5 %. Státy eurozóny, jejichž akcie sledují nejen klasická Portu portfolia ale i některé strategie, čeká v průměru pokles o 7,7 %.
A v Evropské unii ještě jednou zprávou zůstaneme. Evropská centrální banka dostala přes prsty od německého ústavního soudu, který označil hlavní program kvantitativního uvolňování za částečně protiústavní. ECB tak má 3 měsíce na to, aby dokázala, že masivní nákupy jsou nutné a přiměřené. Přestože většina médií označuje celou situaci spíše za formalitu, pro Evropskou centrální banku a vlastně celou EU to může být reálný problém. Dokázat, že nákupy státních dluhopisů (zvlášť u zemí jako Řecko) byly od počátku zamýšleny jako dočasné, bude docela oříšek.
Z Evropy do Česka – ČNB razantně snížila úrokové sazby a tou základní se rychle přiblížila nule. Aktuálně je jen 0,25 procentního bodu nad ní. Snížení, které bylo větší než všeobecně očekávané trhem, způsobilo mírné oslabení koruny vůči zahraničním měnám.
Americký Uber překvapil tento týden hned natřikrát. Nejdříve oznámil, že propustí přes 3500 zaměstnanců (v relativních číslech to odpovídá 14 %), potom vzdal souboj o dovážení jídla v Praze, a nakonec v rámci výsledků přiznal čtvrtletní ztrátu ve výši 3 miliard dolarů. Investorům ovšem stačilo slyšet, že byznys se pomalu vrací do normálu a pár miliard přestali řešit. Akcie posilují o více než 15 %.
Naopak překvapivý zisk oznámil výrobce náhražek masa Beyond Meat. Ten těží především z uzavřených masokombinátů na území USA stojících za výpadky v dodávkách masa. Ostatně je to znát i na akciích, které od začátku dubna posílily o více než 110 %.
Pro hlavní americké indexy to ovšem nic neznamená. Uber ani Beyond Meat součástí S&P 500 (a tím pádem i Portu portfolií) nejsou. Jednou z podmínek pro zařazení jsou totiž čtyři čtvrtletí v plusu za sebou a k tomu mají obě firmy ještě daleko.
Legendární investor Warren Buffett nabídl v rámci čtvrtletních výsledků Berkshire Hathaway pohled pod jeho investiční pokličku. Ukázalo se, že i on dokáže ztrácet peníze a vykázal tak rekordní ztrátu 50 miliard dolarů. To vzhledem k všeobecnému poklesu akcií není žádné velké překvapení. Zajímavější je jeho postoj k aerolinkám – i nadále se jich se ztrátou zbavuje. Očekává, že se i v delším období nedokážou vrátit na předpandemické úrovně.
Začínající investory může oslovit právě vydaná kniha Jak investovat sám a bez bank od Pavla Bambáska. Kniha je založena na 20 letech osobních zkušeností autora s investováním, na jeho pokusech a omylech. Uceleně pojednává o investicích do nemovitostí, akcií, dluhopisů, zlata, polí a dalších aktiv. Podnikatel Bambásek v knize dává praktické rady i hodnotí jednotlivé investiční možnosti. Knihu lze koupit i jako e-book zde.
Hezký víkend!
Máte chuť seknout s investováním? Chyba!
Na trzích vládne skepse. Hodnotové investování nefunguje. Small caps strategie nefungují. Americké akcie krvácejí. Evropské akcie krvácí. To, co vypadá jako akciová apokalypsa, ale nakonec nemusí být až tak špatné…
Infografika: Přehled vesmíru zvaného ETF
Velký třesk ve vesmíru zvaném ETF můžeme zaznamenat v 90. letech, Od té doby se vesmír rozpínal a ETF fondy dnes mají ve správě neuvěřitelných 5,75 bilionu dolarů.
Vývoj vybraných instrumentů (1.5.- 8.5.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 2 915,7 +3,0% YTD: -9,8% |
Euro Stoxx 50 2 903,1 -0,8% YTD: -22,6% |
Nikkei 225 20 179,1 +2,9% YTD: -14,7% |
Ropa 24,3 +22,7% YTD: -60,3% |
EUR/CZK 27,145 +0,2% YTD: +6,8% |
Dow Jones 24 206,1 +2,0% YTD: -15,2% |
Pražská burza 881,3 +0,9% YTD: -21,0% |
Bitcoin 9 946,1 +13,8% YTD: +38,7% |
Zlato 1 722,2 +1,3% YTD: +13,1% |
USD/CZK 25,181 +1,1% YTD: +11,3% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Rok 2020 bez EET a banka jménem Revolut
Vláda schválila odložení EET do konce roku. Revolut se mění na banku, chystá úvěry a kreditky. Další oběť koronaviru? Uber Eats v Česku končí. Zásilkovna míří do AlzaBoxů, spolupráce funguje zatím jen v Praze.