Americká města jsou v plamenech, hrozba koronaviru stále existuje a situace mezi Čínou a Spojenými státy začíná víc a víc eskalovat. Investoři jsou ovšem věční optimisté a index S&P 500 má za sebou nejlepší padesátidenní vývoj za posledních 80 let. V období od 14.4. do 3.6. posílil index sledující 500 amerických firem o 37,7 %.
Nabízí se tak jasná otázka, a to proč trh neohroženě roste. Důvodů samozřejmě existuje několik, avšak ten hlavní jde shrnout základní makroekonomickou teorií a neplatí jen pro americký trh, ale i pro většinu světa. Hlavní roli v růstu hraje Federální rezervní systém, který v reakci na krizi „tiskne“ biliony a biliony dolarů. Objem aktiv v ekonomice se přitom oproti nárůstu množství peněz takřka nemění. To způsobuje růst jejich cen, který ovšem na míře inflace není příliš znát. Ta se měří ve většině zemí na základě spotřebního koše, kde například cena nemovitostí nebo akcií tvoří pouze malou část. Způsob „distribuce“ nově vytvořených peněz nahrává růstu aktiv, které jsou dostupné především bohatším a ve výsledku tak opět dochází ke zvyšování příjmové nerovnosti…. ale to nyní neřešíme.
Zjednodušeně lze předchozí odstavec shrnout tak, že růst u cen akcií dává smysl, a to zvlášť když americká centrální banka stíhá do oběhu dostávat víc peněz, než o kolik firmy přicházejí. Těžko říct, jestli měl přesně tohle Warren Buffett na mysli, když říkal, že „v posledních 240 letech se nevyplácelo sázet proti Americe a ani teď tomu není jinak„, každopádně musíme s ním souhlasit.
Jak je vidět z obrázku výše, růst o více než 20 % v rámci 50 dní byl občas následován krátkodobým poklesem, avšak v horizontu jednoho roku americký index vždy i nadále rostl (v průměru o 17 %). Samozřejmě ale historie není zárukou toho, co se bude odehrávat v budoucnu a jde tak spíše jen o zajímavou statistiku.
Pozitivní náladu dodal americkým investorům i dnešní report z trhu práce. Podle něj klesla v USA nezaměstnanost z dubnových 14,7 % na 13,3 %. Většina analytiků přitom očekávala růst k hranici 20 %, což by znamenalo nejvyšší nezaměstnanost od 30. let. Pružný americký trh práce se tak vrací k normálu rychleji, než se čekalo a spolu s ním i celá ekonomika.
Opomíjet nesmíme ani evropský růst akcií, který už 3. týden za sebou překonává očekávání. Jen během uplynulého týdne posílil index Euro Stoxx 50 o více než 10 % a dohání tak americké akcie, za kterými v růstu doposavad zaostával. Vzhůru Evropu žene především optimismus podpořený bohatými fiskálními balíčky jak na úrovni jednotlivých států, tak na úrovni celé Evropské unie.
Při pohledu na jednotlivé firmy a odvětví můžeme říct, že se daří především těm, na které trh s růstem doposavad zapomínal. Silný růst tak můžeme pozorovat u Buffettem odhozených aerolinek (např. American Airlines +110 % od začátku týdne) a celkově všech firem navázaných na letecký průmysl. Dál se zotavuje i Boeing, jehož akcie za poslední tři týdny posílily o více než 70 %.
Pořádnou jízdu zažívají akcie videokonferenční společnosti Zoom. Ta za první půlrok vydělala víc, než předpovídala pro celý rok 2020. Důvodem je samozřejmě růst nových uživatelů s ohledem na koronavirovou situaci. Silné výsledky tak zastínily rostoucí obavy o soukromí a bezpečnost uživatelů. Od začátku týdne posilují akcie firmy o 13 %. Od začátku roku už o více než 200 %.
Google čelí další žalobě. Tentokrát kvůli anonymnímu režimu, který není tak úplně anonymní. Americká společnost údajně porušuje federální právo, když sbírá informace o aktivitách uživatelů, kteří jsou v anonymním režimu. Google sice ve svém prohlížeči upozorňuje, že anonymní režim slouží především k neukládání aktivity do zařízení, avšak obžaloba staví na tom, že pojmenování je pro uživatele matoucí. Investory to nechává chladné a žádný větší propad akcí v reakci na zprávu nenastal.
Krátce z Česka: Nezaměstnanost v květnu mírně vzrostla. Z dubnových 3,4 % na 3,56 %. Koruna i nadále posiluje – vůči dolaru je na březnových úrovních. Průměrná mzda v ČR stoupla meziročně o 5 % na 34 tisíc Kč. Vzhledem k vyšší inflaci rostla reálně „jen“ o 1,4 procenta – nejpomaleji za posledních 6 let. Třistamiliardový shodek rozpočtu nemusí být konečný, podle ministerstva financí by se ke konci roku mohl vyšplhat až na 500 mld. Kč.
Na investiční platformě Portu Gallery můžete ode dneška narazit na novou hudební příležitost. Po úspěšném upsaní houslí Gennaro Testore z roku 1796 je k dispozici ještě o 66 let starší kousek – tentokrát se jedná o housle Francesco Grancini. Cílová částka je stanovena na 2,4 milionu Kč.
Mimochodem, Rolexky z minulého týdne se podařilo upsat za pouhých 13 hodin!
Hezký víkend!
Jak si nenechat ujít ty nejlepší dny pro investování?
Finanční trhy jsou z krátkodobého hlediska velmi nepředvídatelné. Tyto nebývalé změny jsou jedním z důvodů, proč si v Portu myslíme, že byste se neměli snažit trhy časovat.
Jak na rychlý přehled o Portu v mobilu + soutěž o hrnek a knihu o investování
Než bude k dispozici aplikace Portu, připravili jsme pro vás alespoň tip, jak si zajistit v telefonu rychlý přístup na Portu a mít ho tak kdykoliv k dispozici. Mimo to si s námi můžete zasoutěžit hrnek a knihu Jak investovat sám a bez bank.
Vývoj vybraných instrumentů (29.5.- 5.6.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 177,8 +4,4% YTD: -1,6% |
Euro Stoxx 50 3 359,3 +10,1% YTD: -10,4% |
Nikkei 225 22 863,7 +4,5% YTD: -3,4% |
Ropa 38,9 +9,5% YTD: -36,4% |
EUR/CZK 26,59 -1,2% YTD: +4,6% |
Dow Jones 27 019,3 +6,4% YTD: -5,3% |
Pražská burza 956,2 +6,2% YTD: -14,3% |
Bitcoin 9 687,3 +2,9% YTD: +35,1% |
Zlato 1 686,0 -3,8% YTD: +10,7% |
USD/CZK 23,47 -2,9% YTD: +3,7% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Rolex GMT Master II: rekordní investiční úpis. Co dalšího chystáme?
Než jsme ráno s kolegy usedli ke svým strojům a vypili první ranní kávu, investoři už si rozebrali více než polovinu hodinek. Krátce po obědě bylo hotovo. Co chystáme dál?
Napůl okamžité platby a boom Zoomu
USA prověřují digitální daň, již zavedlo i Česko. Výsledkem šetření mohou být odvetná cla. Equa už umí okamžité platby i odesílat. Ale jenom napůl. Vítěz pandemie? Zoomu vzrostly tržby o 169 procent, zisk je rekordní.