#134 – Akciové zmrtvýchvstání

Čtvrtek přinesl do světa akcií pořádný výplach a na většině burzovních parketů tak po dlouhé době zasvítila červená čísla. Zhruba čytřprocentní korekce reflektuje rostoucí nejistotu investorů, kterým se prudký růst tak úplně nepozdává. Zároveň do výprodejů vstupují obavy z druhé vlny, která by zabránila rychlejšímu obnovení ekonomiky.

Ještě na začátku týdne stihl americký technologický index NASDAQ 100 (skrze ETF do něj můžete investovat v Portu strategiích) pokořit rekord a poprvé v historii vystoupal nad hranici 10 tisíc bodů. Potvrdil tak fakt, že technologickému sektoru uškodila koronavirová krize o něco méně.

Před několika týdny jsme v newsletteru psali o společnosti Hertz, kterou situace s koronavirem položila a vyhlásila proto bankrot. Málokdo by čekal, že její akcie zažijí comeback a že firma dokonce začne uvažovat o vydání nových.

A co se vlastně stalo? Zatímco velký investoři zlomili nad jednou z největších autopůjčoven už dávno hůl, malý investoři (především na americké platformě RobinHood) se pustili naplno do spekulací. Poté, co miliardář Carl Icahn odprodal svůj 40% podíl v ceně okolo 75 centů za akcii, začala cena akcí prudce stoupat. To vše navzdory tomu, že nakupující spekulanti mají mizivé naděje na získání jakéhokoliv „odškodnění“ ze strany zbankrotované firmy. Vzhledem k tomu, že cena akcí Hertz v jednu chvíli vystoupala k hranici 6 dolarů, si mohli někteří z nich přijít na rychlé zhodnocení až o 1000 procent.
(Na obrázku počet uživatelů platformy Robinhood v tisících, kteří vlastní akcie společnosti Hertz)



Když už píšeme o spekulacích, bylo by nespravedlivé opomenout ještě dvě další firmy. První je stará známá Tesla, jejíž akcie poprvé v historii vystoupaly nad hranici 1000 dolarů a od březnového dna posílily o 170 % (od únorového vrcholu „jen“ o 7 %). S tržní kapitalizací okolo 180 miliard dolarů se tak dostala do top třicítky nejhodnotnějších firem na americké burze.

Druhou je o něco méně známá společnost Nikola, jejíž byznys se taktéž týká automobilů – akorát místo elektřiny sází více na vodík. Na burze je teprve od začátku června, ale za pár dní stihla cena akcií vzrůst o 100 %. To, že všechny auta pět let starého startupu jsou zatím jen na papíru, investorům nevadí. Firmě tak přisoudily podobnou tržní kapitalizaci jako má například automobilka Ford.

Letošní propad české ekonomiky bude šestý největší na světě. To alespoň vyplývá z dat OECD. V roce 2020 se má HDP propadnout o 9,6 %. Hůř na tom údajně bude jen Velká Británie, Itálie, Francie, Island a Španělsko. V roce 2021 má ekonomika ČR růst o 7,1 % – to vše samozřejmě jen za předpokladu, že se nedočkáme druhé vlny.



Facebook a Instagram zná asi každý, ale s aplikací TikTok už to může být trochu horší. V posledních měsících přitom získává čím dál tím větší pozornost nejmladší generace a má našlápnuto k tomu „tradiční“ sociální sítě porazit.
Průzkum z USA, Velké Británie a Španělska ukázal, že děti ve věku 4-15 let u čínské sociální sítě tráví přes hodinu denně. To je srovnatelný s časem stráveným na Youtube a více než třeba u zmiňovaného Instagramu.

Novinky z Portu¨

V Portu strategiích můžete ode dneška narazit hned na 8 nových ETF! Polovina z nových instrumentů se týká akcií, zatímco druhá dluhopisů. Nově tak do svých portfolií můžete zařadit dividendové akcie, o které jste nás dlouhodobě žádali nebo třeba konzervativnější protiinflační dluhopisy vydané napříč celým světem. Celý seznam naleznete na našem blogu.

A co se týká Portu Gallery, od pondělí 15.6 narazíte na již v pořadí třetí historické housle. Tentokrát Joseph Gagliano pocházející z poloviny 18. století. Jedná se o dosud nejhodnotnější hudební nástroj na platformě. Cílová částka je 3,3 milionu Kč.

Hezký víkend!


8 nových ETF v nabídce Portu strategií a jak je najít

Portu přidává další, vydatnější, dávku nových instrumentů. A pro lepší orientaci v nabízených instrumentech vám přinášíme ještě jednu novinku – označení instrumentů.


Jak si zajistit příjemný důchod? Stačí si vše správně plánovat.

Předčasný a spokojený důchod je snem mnoha lidí, ale jen hrstka se na něj opravdu celý život připravuje. Je to spíše celoživotní maraton než rychlý přísun peněz…


Vývoj vybraných instrumentů (5.6.- 12.6.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 077,3
-3,7%
YTD: -4,7%
Euro Stoxx 50
3 189,7
-5,7%
YTD: -14,9%
Nikkei 225
22 305,5
-2,4%
YTD: -5,7%
Ropa
36,9
-6,7%
YTD: -39,6%
EUR/CZK
26,68
+0,3%
YTD: +5,0%
Dow Jones
25 870,7
-4,6%
YTD: -9,3%
Pražská burza
927,6
-3,1%
YTD: -16,9%
Bitcoin
9 495,6
-2,3%
YTD: +32,4%
Zlato
1 748,6
+3,9%
YTD: +14,8%
USD/CZK
23,60
+0,4%
YTD: +4,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Fintech review – Poplatky Revolutu a QR platba v restauraci

Revolut v Česku vylekal své uživatele. Limit pro bezplatné převody měn sice opravdu snižuje, ale ne o tolik. Koalice se shodla na nižší sazbě pro chystanou digitální daň. Kartou Ticket Restaurant nově zaplatíte přes QR kód bez asistence číšníka.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte vy? A konečně: