Zatímco v Evropě čekáme na podzim a donekonečna diskutujeme o tom, jak to teda bude s tou druhou vlnou, v USA jsou zase napřed. Během jednoho dne přibylo takřka 40 tisíc nových případů a Spojené státy jsou zpět na dubnových hodnotách. Zatímco situace v původních ohniscích (New York, New Jersey,…) se stabilizuje, simultánně vznikají ohniska nová.
Po třech měsících opojení tak na investory začíná dopadat nepříjemná kocovina a akciové indexy ztrácejí páru. Americký S&P 500 poklesl od minulého týdne o 1 %. Obavy doléhají i na Evropu, kde ale (zatím) žádný významný růst případů nepozorujeme. Index Euro Stoxx 50 ztrácí oproti konci minulého týdne 0,5 %.
V nejistotě se tak čeká na nové dobré zprávy, které by popohnaly hlavní americké indexy k úrovni historických maxim. Zařadit sem můžeme pozitivní zprávy o vakcíně, případně další plány Federálního rezervního systému na podpoření ekonomiky. Jak se ale ukázalo, Fed naslibované peníze ani nestíhá „rozdávat“. Z avizovaných 2,3 bilionu dolarů rozpůjčoval zatím jen asi 6 procent. Těžko říct, jakou měrou přispěly ne příliš atraktivní podmínky a na kolik se ekonomika zlepšila tak, že půjčky nejsou třeba.
Když už jsme u centrálních bank, odskočíme si do Česka. ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 % a jednomyslně rozhodla o nesnižování. Ostatně, ono už není moc kam. Z vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka vyplynulo, že v nejbližší době to na žádné změny v měnové politice nevypadá a nechystá se ani využívání nekonvenčních nástrojů (kurzový režim, kvantitativní uvolňování, záporné sazby,…).
Zpátky do USA. Spojené státy zvažují zavedení cel na zboží z Evropské unie (a Velké Británie) v hodnotě přes 3 miliardy dolarů (72 mld. Kč). Důvodem je nekonečný spor o to, kdo podporuje své výrobce letadel (Airbus X Boeing) víc. Jestli by nakonec nebylo nejlepší nechat oba výrobce na pospas trhu a peníze utratit smysluplnějším způsobem.
To byl fofr! Minulou středu ve Wirecard zjistili, že jim chybí 2 miliardy eur a o týden později je firma v insolvenci a ředitel jednou nohou ve vězení. Akcie za tu dobu poklesly o 99 % a takřka s jistotou míří k nule. Dvě miliardy eur totiž nejspíš nikdy neexistovaly a vzniknout jim dalo kreativní účetnictví, které jednou muselo narazit.
O tom že s Wirecard není něco v pořádku se diskutovalo dlouho. Ostatně stejná diskuze už delší dobu existuje kolem americké Tesly. Stojí za ní především Jim Chanos, který je pověstný svým rozpoznáváním podvodů. Předpověděl bankrot společnosti Enron v roce 2002 a mimo jiné měl právě na začátku minulého týdne největší short pozici (zjednodušeně sázel na pokles) ve Wirecardu. Teď je jeho největší short pozicí Tesla
Marketéři všech zemí, spojte se. Velké firmy bojkotují inzerci na Facebooku – aktuálně kvůli tomu, že americká sociální síť na svých stránkách (údajně) toleruje projevy nenávisti a dokonce na nich vydělává. Své reklamy stáhly například značky The North Face, Patagonia nebo Ben & Jerry’s. Nově se k nim přidala americká telekomunikační společnost Verizon, která měsíčně za reklamy na Facebooku a Instagramu utratí asi 1,5 milionu dolarů. Na akcie Facebooku to ovšem zatím nemá žádný výraznější vliv.
Airbnb dostává po koronaviru další ránu. Od 1. července nebude možné v historickém centru Amsterdamu pronajímat byty turistům. Firma, která se v letošním roce chystala vstoupit na burzu, začíná narážet na odpor jednotlivých měst. Určité regulace se připravují i v Česku, avšak nejdřív by Parlamentem musel projít návrh, který městům umožní takovéto regulace vytvářet.
Legendární dvoukolá vozítka Segway mizí po letech z trhu. Přepravní prostředek, který měl být (např. podle Steva Jobse) stejně revolučním vynálezem jako počítač či internet se do našich srdcí nikdy nedostal. Místo toho se stal směšným vozítkem pro turisty či přehnaně moderní policisty. Firma se místo toho bude nadále věnovat výrobě další elektrických dopravních prostředků, včetně skůtrů a el. koloběžek.
Hezký víkend!
Jak vám složené úročení může pomoci zbohatnout?
Hledáte způsob, jak zlepšit svou finanční situaci? Máme pro vás jeden z nejúčinnějších nástrojů. Co je složené úročení a jak funguje?
Co dělat, když trhy klesají?
Prodávat, když trh klesá a vracet se zpět pouze tehdy, když se situace uklidní. To je emocionální přístup k investování, nikoli racionální…
Vývoj vybraných instrumentů (19.6.- 26.6.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 067,1 -1,0% YTD: -5,1% |
Euro Stoxx 50 3 249,2 -0,6% YTD: -13,3% |
Nikkei 225 22 512,1 +0,1% YTD: -4,8% |
Ropa 38,6 -3,0% YTD: -36,8% |
EUR/CZK 26,81 +0,4% YTD: +5,5% |
Dow Jones 25 515,5 -1,4% YTD: -10,6% |
Pražská burza 925,3 -0,3% YTD: -16,8% |
Bitcoin 9 185,8 -1,4% YTD: +28,21% |
Zlato 1 768,3 +0,9% YTD: +16,1% |
USD/CZK 23,91 +0,4% YTD: +5,7% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Investice do whisky – má smysl?
Ceny whisky se v posledních letech šplhají do nebeských výšek. Milovníci whisky tak nakupují lahve, které si chtějí v budoucnu vychutnat. To samozřejmě zvyšuje poptávku po kvalitních lahvích, které začali vyhledávat i investoři…
Stravenka v mobilu a mobil v autě
Do Apple Pay si můžete nahrát i eStravenku. Apple Car Keys nahradí klasický klíč od auta. Funguje to i s vybitým iPhonem. Fenomén Robinhood: Drobní investoři vytvářejí akciové bubliny.