Zítra se ve Spojených státech slaví Den nezávislosti a pro jistotu tak dneska na amerických burzách peníze neproudí. A co nám přinesl zkrácený týden? Na většině trhů zelená čísla a výrazný obrat oproti týdnu minulému. Americký index S&P 500 posílil o 4%. V Evropě rostl index Euro Stoxx 50 o 3 % – v jeho případě je promítnut i dnešní (mírně negativní) vývoj, vzhledem k tomu, že nezávislost USA až tak neslavíme.
Někteří experti uvádějí, že aktuální trend není ani býčí (↑), ani medvědí (↓). Na místo toho přišli s označením „klokaní trh„, jehož název je nejspíš vypovídající. Nutno podotknout, že uplynulé čtvrtletí mělo daleko nejen k medvědům, ale i avizovaným klokanům. Zatímco začátek roku přinesl hluboký propad, druhý kvartál byl ve znamení (býčího) růstu.
Index S&P 500 rostl srovnatelným tempem (+20%) naposledy v roce 1998, Dow Jonesův index dokonce v roce 1987 (+18%). Pozadu nezůstala ani Evropa, širší Euro Stoxx 600 si připsal v rámci prvního čtvrtletí 13 %, nejvíce od roku 2015.
Amerika se koronaviru nebojí. Trhy rostou navzdory tomu, že Spojené státy připisují rekordní počty nově nakažených. Aktuálně tempem 50 tisíc denně. V některých státech se po znovuotevření znovuzavírá a sílí tak obavy z pomalejšího zotavení ekonomiky. Dobrou zprávou v kontextu je alespoň to, že nemocnice jsou na „druhou vlnu“ připravenější a nezažívají takové přetížení jako před třemi měsíci.
Místo strachu a opatrnosti se tak sází na vakcínu. Pozitivní zprávy v tomto ohledu přinesla farmaceutická společnost Pfizer. Ve spolupráci s německou firmou BioNTech zveřejnila dosud nejpodrobnější výsledky z fáze I/II, které vyznívají vesměs pozitivně. Na vakcíně aktuálně pracuje přes 140 firem – pět nejnadějnějších (mezi které Pfizer patří) má zároveň k dispozici tučnou finanční podporu ze strany Spojených států.
Optimisticky vypadají data z amerického trhu práce. Nezaměstnanost se pomalu vrací do normálu a z květnových 13,3 % poklesla na 11,1 %. To je podstatně lepší výsledek, než očekávali analytici. Vrásky nám tak může tvořit jen fakt, že čím dál tím větší část nezaměstnaných tvoří lidé, kteří přišli o své místo nadobro. Čím více jich je, tím pomalejší zotavení od ekonomiky můžeme čekat.
Americké dluhopisové ETF mají za sebou historicky nejlepší měsíc, co se týká přílivu nových peněz. Napomohly tomu jak nákupy Fedu, tak očekávání ostatních investorů. Nedochází tak k žádnému avizovanému odlivu peněz. Naopak, objemy obhospodařovaných financí v rámci amerických dluhopisových ETF jsou na historických maximech.
Zhruba 230 dolarů. Na tolik by vás před rokem vyšla jedna akcie automobilky Tesla. Nyní se ji podařilo překonat hranici 1200 dolarů za kus. To odpovídá (s mírným zaokrouhlením pro efekt) růstu o 420 %. Řada lidí (včetně nás) si myslí, že aktuální valuace, která z Tesly činí nejhodnotnější automobilku na světě, je přehnaná. Na druhou stranu, stejné hlasy zaznívaly už když Tesla pokořovala 400, 500 nebo 1000 dolarů. Tak kdo ví.
Za nejnovějším růstem u Tesly stojí úspěšné koronavirové čtvrtletí, ve kterém Musk se svými zaměstnanci dokázal (navzdory zavřené továrně) doručit přes 90 tisíc vozidel a výrazně překonal tak očekávání analytiků. Za stejným obdobím v minulém roce zaostal jen asi o 4 procenta. Prozatím není jasné, zda Tesla zakončila čtvrtletí v plusu. V normálních podmínkách by to byl poslední bod, který Teslu dělí od zařazení do indexu S&P 500. Komise ovšem může přihlédnout k aktuální situaci a automobilku s dvou set miliardovou ($) valuací zařadit do indexu (který sledují skrze ETF i Portu portfolia) tak i tak.
Blokáda Facebooku pokračuje. Již přes 500 firem ohlásilo, že v červenci nebude na Facebooku inzerovat. Minimálně 8 z nich patří mezi stovku firem, které na Facebooku za reklamu utratí nejvíce. Podpoří tak #StopHateForProfit kampaň, ušetří v těžších časech potřebné finance, a ještě získají zdarma prostor ve všech světových médiích. V marketingových knihách se tento majstrštyk zařadí hned vedle zabarvení korporátních profilových fotek na duhovou/černou/… či jinou barvu, která přinese firmě dodatečný zisk.
Plakat moc nemusí ani Mark Zuckerberg. Stovka firem s největší útratou za reklamy stojí ani ne za 10 % příjmů Facebooku. Zmiňovaná osmička „odvážlivců“ by při celoročním bojkotu připravila Facebook zhruba o procento příjmů. Ten naštěstí trvá jen měsíc a celková ztráta by tak měla tvořit asi 0,1 %. K uvědomění došel i trh a po 10% propadu se akcie Facebooku relativně rychle zotavují. Během uplynulého týdne posílily o 8 %.
Made in China. Až 83 tun zlata, které využívala čínská společnost Kingold Jewelry jako kolaterál pro získání miliardových úvěrů, není ve skutečnosti zlato. Místo toho se jedná o zlatě nabarvené bronzové cihličky. Pro představu, 83 tun odpovídá asi 4 % veškerých čínských státních rezerv zlata. To vše za předpokladu, že se v podvodu neangažovaly i další firmy v Číně.
Jeff Bezos (Amazon) pokořil rekord v podobě největšího jmění nastřádaného jedním člověkem. Aktuálně má jeho majetek hodnotu 172 miliard dolarů. Překonal tak ženatého Jeffa Bezose z roku 2018, jehož jmění se po rozvodu zmenšilo o čtvrtinu. Jen pro srovnání, 172 miliard dolarů odpovídá zhruba 4 bilionům Kč – částce srovnatelné se dvěma státními rozpočty ČR i s dostatečnou rezervou pro výrazně větší než 500miliardový schodek.
Hezký víkend!
Výsledek tisknutí peněz? Zisk pro akciové investory
V posledních měsících jsou investoři svědky bezprecedentních kroků ze stran centrálních bank. Co si z přístupu americké centrální banky může odnést drobný investor?
Plánování vašich investic – kde si nechat poradit?
Finanční poradce vám pomůže dosáhnout vašich cílů hlavně tím, že dokáže z celkového hlediska zhodnotit vaše finanční prostředky a možnosti a vytvořit přesný plán, jak těchto cílů dosáhnout.
Vývoj vybraných instrumentů (26.6.- 3.7.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 130,0 +4,0% YTD: -3,1% |
Euro Stoxx 50 3 298,6 +2,9% YTD: -12,0% |
Nikkei 225 22 306,5 -0,9% YTD: -5,7% |
Ropa 40,2 +4,5% YTD: -34,1% |
EUR/CZK 26,67 -0,5% YTD: +4,9% |
Dow Jones 25 827,4 +3,2% YTD: -9,5% |
Pražská burza 935,0 +1,5% YTD: -16,2% |
Bitcoin 9 105,1 -1,0% YTD: +27,0% |
Zlato 1 788,0 +0,4% YTD: +17,4% |
USD/CZK 23,76 -0,6% YTD: +5,0% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Wirecard na horské dráze a Tesla na vrcholu
Tesla předstihla Toyotu a je nejhodnotnější automobilkou světa. Češi v pololetí koupili kryptoměny za 1,8 mld, víc než loni. Příběh krachujícího Wirecardu má další zvrat. Jaký?