K začátku nového čtvrtletí patří tradičně výsledky společností za uplynulé 3 měsíce. Tentokrát ještě zajímavější. Měsíce diskutujeme o tom, jaké dopady bude uzavření ekonomiky mít. Nyní můžeme skrze výsledky jednotlivých firem získat odpovědi na to, jak se ekonomika dokázala (a dokáže) s nevyžádanou pauzou poprat.
Ještě předtím krátké shrnutí uplynulého týdne. Hlavní americké indexy mírně posilují – např. S&P 500 o 1 %. Dow Jones díky menší expozici na aktuálně váhající technologické firmy pak asi o 2,5 %. Podobně si vedl i evropský index Euro Stoxx 50, který posílil zhruba o 2 %.
Jednu z hlavních událostí přinesla v půlce týdne společnost Moderna, která pracuje na vakcíně proti COVID-19. Té se podařilo u všech 45 pacientů vytvořit silnou imunitní reakci bez výrazných vedlejších příznaků. To popohnalo nejen její akcie (tento týden +30 %), ale i akcie řady dalších firem – především těch nejvíce postižených aktuálními restrikcemi. Další společnosti pracující na vakcíně si naopak připsaly mírnou ztrátu.
Nic to nemění na tom, že firmy pracující na vakcíně (či léčbě) proti koronaviru míří od začátku roku vzhůru takřka stejnou rychlostí jako Tesla. Nejvíc rostou hlavně menší firmy s pouhými stovkami zaměstnanců. Novavax (s asi 350 zaměstnanci a tržní hodnotou 7 mld. dolarů) se do grafu nevešel – jeho akcie od začátku roku posílily téměř o 3 000 %!
Zpátky k avizovaným výsledkům. Hned na začátek týdne reportoval ostře sledovaný bankovní sektor. Ukázalo se, že většina amerických bank buduje rezervy a teprve se připravuje na vlnu nesplacených úvěrů. To se samozřejmě negativně projevuje na jejich ziscích – např. jedna z největších amerických bank Wells Fargo oznámila první čtvrtletní ztrátu od roku 2008.
I u všech dalších bank, které zveřejňovaly své výsledky, převládají pesimistická očekávání. Aktuálně sice k žádnému výraznému nárůstu nesplacených úvěrů a hypoték nedochází, to ale jen díky podpůrným programům americké vlády. Mimo přímé finanční podpory mají Američané také možnost si své splátky odložit. Banky proto očekávají, že to nejhorší pro ně teprve přijde.
Nečekalo se ovšem jen na výsledky bankovních institucí, ale i na to, jak se s Q2 vypořádal Netflix. Americká streamovací společnost patří mezi ty, jimž koronavirová krize spíše hraje do karet. Od začátku roku posílily její akcie o 60 %. Aktuální výsledky byly ovšem pro trh spíše zklamáním, a to především kvůli výhledu na třetí čtvrtletí. Zatímco v tom druhém získala přes 10 milionů předplatitelů, pro další očekává růst jen o 2,5 milionu. Akcie v reakci na to klesají o 7 %.
Poslední stojí za zmínku ještě dnešní výsledky společnosti Blackrock. Ta mimo jiné stojí za částí ETF (iShares), skrze které investujete prostřednictvím Portu. BlackRock oznámil lepší výsledky, než všeobecně analytici očekávali a pochlubil se 7,3 biliony dolarů pod svou správou. To je o 13 % víc než na konci minulého čtvrtletí a zpátky na rekordních úrovních ze začátku roku.
Čínská ekonomika má nejhorší za sebou a v druhém čtvrtletí rostla o 3,2 %. Zotavila se tak z poklesu v prvním čtvrtletí a vyhnula se recesi. I tak se jedná o druhé nejslabší čtvrtletí od 90. let, kdy Čína začala tento údaj sledovat. Tradičně zde musíme připomenout, že data z Číny je nutné brát s určitou rezervou a lepší je tak si z nich odnést spíše představu o směru, kterým se ekonomika ubírá.
Evropská centrální banka včera podle očekávání nezměnila svou měnovou politiku. Základní úroková sazba tak zůstává na nule. Vyčkává především na to, jak dopadne fiskální podpora ze strany Evropské unie. Ta by v rámci koronavirového záchranného balíčku mohla dosáhnout 750 miliard eur (20 bil. Kč). Částku, která odpovídá zhruba výdajům českého státního rozpočtu za posledních 20 let, si chce EU vypůjčit na finančních trzích.
Twitter se dostal do hledáčku hackerů, kterým se úspěšně podařilo nabourat desítky účtů známých osobností. Podvodné zprávy se objevily mimo jiné na účtu Baracka Obamy, Jeffa Bezose nebo Warrena Buffetta. Skrze ty hackeři lákali sledující k zaslání bitcoinů na peněženku, ze které v rámci charitativní akce „dostanou“ odesílatelé zpět dvojnásobek. Vybrat se jim tímto způsobem povedlo přes 12 BTC – 2,7 milionu Kč. Upřímně, štěstí že to dopadlo jen takhle. Například s účtem Elona Muska, který byl také napaden, by si vzhledem k jeho tweetům šlo určitě vyhrát mnohem víc.
Hezký víkend!
Investovat v Americe nebo Evropě?
Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů pro investory prostý vzkaz – „Never bet against America.“ Proč Evropa zaostává a má vůbec co nabídnout?
Dividendové vs reinvestiční ETF – které vybrat?
Do volby, kterou verzi ETF vybrat, se dostává i drobný investor – zda takové, které distribuuje dividendy nebo to, které kapitál dále reinvestuje. Jaké si vybrat?
Vývoj vybraných instrumentů (10.7.- 17.7.2020)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 219,1 +1,1% YTD: -0,4% |
Euro Stoxx 50 3 367,9 +2,2% YTD: -10,2% |
Nikkei 225 22 696,4 +1,8% YTD: -4,1% |
Ropa 40,8 +0,6% YTD: -33,2% |
EUR/CZK 26,69 -0,0% YTD: +5,0% |
Dow Jones 26 771,9 +2,7% YTD: -6,2% |
Pražská burza 949,5 +0,8% YTD: -14,9% |
Bitcoin 9 160,8 -0,8% YTD: +27,7% |
Zlato 1 809,4 +0,4% YTD: +18,8% |
USD/CZK 23,35 -1,4% YTD: 3,4% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).
Hacknutý Twitter a QR platby v Apple Pay
Twitter zažil bezprecedentní útok, soudí média a analytici. Evropská komise prohrála bitvu s Applem, gigant nemusí doplácet miliardy. Utajená novinka iOS 14. S Apple Pay bude možné platit i pomocí QR kodů.