#14 – Praská akciová bublina?

Nejhorší týden pro akciové trhy od globální finanční krize před deseti lety. Po krvavém pondělí, kdy index Dow Jones propadl o více než 4 %, se zdálo, že se trhy vydaly znovu nahoru. Ve čtvrtek ale přišel další 4 % pád. Akcie tak během pár dnů ztratily 10 procent hodnoty. Dnes to zatím vypadá nadějně. Jen další dny ukáží, zda jde o krátkodobou korekci nebo o začátek delšího negativního cyklu na trzích. Každopádně volatilita na trzích bude letos pravděpodobně výrazně vyšší než v předchozích letech.

Zvýšený zájem o dění na trzích neustály aplikace největších robo-advisory platforem, jako jsou Betterment a Wealthfront. Obě společnosti hlásily výpadky s tím, jak si velké množství investorů najednou chtělo zkontrolovat stav svých portfolií. Bereme si v Portu z toho ponaučení.

Firma SpaceX investora Elona Muska úspěšně vypustila nejsilnější kosmickou raketu Falcon Heavy na oběžnou dráhu. Impozantní byl zejména návrat přídavných raket, tzv. boosterů. Muskova Tesla vyrobila v posledním čtvrtletí rekordní počet 29 tisíc automobilů, ale vykázala obrovskou ztrátu 675 milionů dolarů. Akcie Tesly za týden ztratily 7 %.

Naopak jednou z mála posilujících akcií má Twitter (17 % za týden). Společnost oznámila historicky první čtvrtletní zisk, přestože se počet uživatelů kvůli záměrnému vymazání falešných účtů snížil.

Až 63 % uživatelů chytrých telefonů má nainstalováno nějakou finanční aplikaci. Tedy ve Spojených státech. Věříme, že se tento trend brzy dostane i do ČR.

Před chvílí začaly 23. zimní olympijské hry. Tak si je užijte.

Hezký víkend!


Proč se trhy propadly a co na to Portu?

Trhy tento týden velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Na Portu však tyto poklesy žádný zásadní vliv nemají. To je založeno na filozofii dlouhodobého investování a akciové trhy rostou v průměru o 10% ročně.


Top 10 Fintech zpráv týdne

Prudký pokles amerických akcií, senzor v Apple Watch, který identifikuje cukrovku, růst cen komodit, Bitcoin poprvé pod hranicí 6000 dolarů, Muskova strategie díky níž prodává i nevyrobené auta nebo Memory AI.


Vývoj vybraných instrumentů (2.2. – 9.2.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 603,76
-5,73%
Euro Stoxx 50
3 348,59
-4,96%
S&P / TOPIX 150
1 404,95
-6,57%
Ropa
59,94
-8,42%
EUR/CZK
25,335
+0,58%
Dow Jones
23 693,40
-7,16%
Pražská burza
1 106,06
-2,04%
VWO
45,22
-6,30%
Zlato
1 315,20
-1,65%
USD/CZK
20,645
+2,39%

Finanční sektor a jeho role v rámci indexu S&P 500

Nyní se v rámci našeho investičního seriálu podíváme na skupinu firem patřící do finančního sektoru. Ten společně se sektorem technologických a zdravotnickým zaujímá více než polovinu váhy v celém indexu.


8 tipů, jak být dobrý investor

Jak být dobrý investor? Každý si vybírá různou cestu k zhodnocení svých peněz, a právě proto vám každý odpoví jinak. Přinášíme vám obecné tipy či pravidla, kterými by se měl investor řídit.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nakupujete online?

Krize posledních týdnů se samozřejmě odrazila ve většině z oblastí našich zájmů, automobilový trh nevyjímaje.

Jak ušetřit na cestách?

Nejlepší ochrana před inflací? Volné peníze dlouhodobě investovat, například na Portu, nebo ihned spotřebovat. Pro mnoho z nás může