Search
Close this search box.

#141 – 33? Tak to je pohoda.

Americké HDP ve druhém čtvrtletí (v přepočtu na celý rok) pokleslo o 33 %. Žádný velký problém to ovšem není. Analytici očekávali propad o 35 % a tak je to vlastně dobrá zpráva. Z pohledu celkového HDP Spojených států to znamená asi 10% propad v rámci jednoho čtvrtletí. V obou případech jde o rekordní hodnoty, minimálně za posledních 70 let. Americký index S&P 500 navzdory tomu končí týden v kladných číslech, především díky pozitivním výsledkům technologických gigantů.

Situace je podobná i u našeho západního souseda. Německá ekonomika se propadla o více než 10 % a zapsala tak největší mezičtvrtletní pokles od roku 1970. Tehdy se totiž tato data začala sbírat. Vzhledem k tomu, že analytici na rozdíl od Spojených států očekávání podstřelili, dopad na evropský index je horší. Euro Stoxx 50 během týdne klesl o 2,5 %.

A co Česko? Podle dnes zveřejněných dat u nás meziročně pokleslo HDP o 10,7 %, mezičtvrtletně pak o 8,4 %. V rámci divokých odhadů analytiků (meziroční pokles mezi 9,7 až 18 %) nevypadá konečný výsledek tak hrozně. Samozřejmě i u nás je naměřená hodnota, v rámci novodobé historie Česka, rekordní. Ještě důležitější budou výsledky za aktuální čtvrtletí, ze kterých se dozvíme, jak rychle se ekonomika odráží.
Pražská burza zareagovala na zprávy pozitivně, avšak nepodařilo se jí odmazat ztráty ze začátku týdne, a tak ztrácí 3,5 %.

Americký Federální rezervní systém nepřekvapil a měnovou politiku nechal beze změn. Sazby tak zůstávají na nule a virtuální „tiskárny“ dál běží na plné otáčky. Na tahu je podle Fedu americká vláda, od které očekává pokračující fiskální podporu. Dozrávat tak začíná další balíček, jehož objem by se mohl pohybovat mezi 1-3 biliony dolarů. Čím víc, tím lepší zpráva (alespoň krátkodobě) pro akciové trhy.

Návrat krále. Technologická společnost AMD pokračuje ve zmrtvýchvstání a za poslední týden její akcie posílily o 13 %. Především na vlně dobrých výsledků za druhé čtvrtletí. Naopak konkurenční Intel si prochází peklem. Během výsledků (minulý týden) přiznal, že u nové generace čipů dojde k půlročnímu zpoždění a na investory toho začalo být už moc. Akcie od zveřejnění výsledků ztrácí přes 20 %.

Z dlouhodobého horizontu mají AMD a Intel za sebou zajímavou minulost, ve které to vždy vypadá, že se jedné společnosti podaří vytlačit tu druhou, ale přesto se obě drží. Krizí si prošlo naposledy AMD – v roce 2015. Od té doby posílily akcie firmy o více než 4 000 %. Intel za stejné období přidal „jen“ asi 60 %. Když porovnáme situaci od roku 1990, Intel má na svém kontě 6 800% růst, AMD pak 1 900%.

Zmrtvýchvstání nezažívá jen AMD ale i Kodak. Firma, která výrazné úspěchy slavila naposledy v době svitkových filmů, se pustila do boje proti koronaviru. Od americké vlády dostala 800 milionů dolarů na výrobu složek pro léky na Covid-19 a akcie vyrazily vzhůru. S procenty se netroškařilo a cena tak v rámci dní vylítla o více než 1 200 %.

Po čtvrtečním uzavření burzy oznamovaly výsledky čtyři firmy z největší pětky. Vyčíst lze společný trend. Koronavirus technologickým firmám svědčí. Konkrétněji:

Amazon vydělal podstatně víc než před rokem a taky víc než se očekávalo. Když lidi zavřete doma, budou nakupovat na internetu. Nejen věci, co potřebují. Od oznámení výsledků rostou akcie o 5 %.

Apple rozdrtil očekávání a uzavřel historicky nejlepší 2. čtvrtletí. Při práci doma si lidi potrpí na kvalitu a tu očividně vidí v produktech nesoucí logo jablka. Úspěchu napomohl i nový iPhone SE, hodně se ale prodávaly i iPady a AirPody. A kvůli lepší dostupnosti dojde k dělení akcií v poměru 1:4 – kus tak bude levnější a bude si jej moci koupit více lidí. Akcie Applu od začátku roku posílily o 30 %, od výsledků o 6 %.

Facebook oproti situaci před rokem zdvojnásobil tržby (tentokrát totiž neplatil 2 miliardovou pokutu) a ukázal, že na cílených facebookových reklamách firmy nešetří. No a když člověk na svém Macu donakupuje na Amazonu, je čas na Facebook. Počtem aktivních uživatelů rozdrtil Facebook všechna očekávání. Akcie rostou o 7 %.

Alphabet (Google) dopadl ze čtyřky gigantů nejhůře. Většina jeho příjmů jde z reklam a o ty ve vyhledávání byl zájem výrazně nižší. Historicky první propad příjmů ale nebyl tak strašidelný a akcie proto klesají jen asi o 1 %.

Zlato konečně prolomilo svůj strop a je (v dolarech) historicky nejdražší. Aktuálně stojí 1 976 dolarů za unci. Od ledna stoupla jeho cena o 28 % a patří mezi nejvýnosnější aktiva tohoto roku.

Koruna i nadále posiluje. Dokonce nejrychleji ze světových měn. Dolar stojí už jen 22,09 Kč, euro pak 26,25 Kč. Kurzy jsou srovnatelné s těmi před koronavirovou krizí. Dobrá zpráva pro cestovatele, horší pak třeba pro exportéry nebo investory, kteří nakupují americké akcie a nejsou zajištěni proti měnovému riziku. Na Portu se však lidé mohou měnově zajistit a riziko spojené s posilováním měny díky tomu nemusí řešit; všechna portfolia jsou navíc zajištěna automaticky.

Hezký víkend!


Výhody pravidelného investování prověřené časem

Pojďme si rozebrat, jaký vliv má pravidelnost a dlouhodobost vašich investic na celkový výnos a také proč je dobré si u pravidelného investování nastavit trvalý příkaz.


Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější se nezdráhají hovořit o šílenství. Některé věci se ale hned tak nezmění…


Vývoj vybraných instrumentů (24.7.- 31.7.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 252,3
+1,1%
YTD: +0,7%
Euro Stoxx 50
3 231,1
-2,4%
YTD: -13,8%
Nikkei 225
21 710,0
-4,6%
YTD: -8,2%
Ropa
40,4
-2,1%
YTD: -33,8%
EUR/CZK
26,18
-0,3%
YTD: +3,0%
Dow Jones
26 304,0
-0,6%
YTD: -7,8%
Pražská burza
883,4
-3,5%
YTD: -20,8%
Bitcoin
11 151,0
+15,8%
YTD: +55,5%
Zlato
1 976,5
+4,1%
YTD: +29,7%
USD/CZK
22,09
-2,4%
YTD: -2,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Roční (skoro)rekord bitcoinu a velký únik dat

Bitcoin rychle roste, je nejdražší za poslední rok. Uber se po letech vrací do Brna. Nabídne zde společně s City Taxi službu UberX. Výrobci hardwarové kryptoměnové peněženky Ledger unikla zákaznická databáze s milionem adres…

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#19 – Býci bez dozoru

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn