Search
Close this search box.

#142 – Boj o TikTok

První srpnový týden se rychle přiblížil do svého finále a trhy ho zakončují dalším růstem. Tentokrát prakticky na všech frontách. Americký index S&P 500 roste od minulého pátku o 2 %, stejně tak evropský Euro Stoxx 50. Neunikla vám nejspíš ani zběsilá zlatá jízda, kdy unce zlata už stojí přes 2060 dolarů – od minulého pátku je to růst o více než 4 %.

Pozitivní zprávy zní především ze Spojených států. Míra nezaměstnanosti v červenci klesla na 10,2 %, což je zlepšení oproti červnu, kdy míra nezaměstnanosti činila 11,1 %. O podporu v nezaměstnanosti tu za minulý týden požádalo výrazně méně lidí, než se očekávalo (1,19 mil. vs 1,44 mil.). Trend se zlepšuje i v rámci pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti (ti kteří pobírají dávky alespoň 2 týdny v kuse). Těch je ale stále přes 16 milionů – skoro 3x tolik než v roce 2009.

Velká část USA tak vyhlíží, jak dopadne spor mezi demokraty a republikány o další podporu v nezaměstnanosti. Do toho potřebuje být před volbami vidět i Donald Trump. Slíbil proto, že pokud dnes nedojde k dohodě, je ochotný vydat nařízení, kterým podporu v nezaměstnanosti prodlouží. Na rozdávání reaguje americký akciový trh všeobecně pozitivně a je to tak jeden z impulsů růstu.

Další růst přiblížil americký index S&P 500 k historickým maximům. Ty naposledy pokořil v polovině února, kdy uzavírací hodnota činila 3 386 bodů. Aktuálně je index asi o 50 bodů níže a k dosažení rekordních hodnot tak potřebuje posílit zhruba o 1,5 %.

Více technologicky zaměřený NASDAQ 100, na rozdíl od širšího index S&P 500, historická maxima už nějaký ten týden tvoří. V pondělí pokořil hranici 11 000 bodů a během týdne posílil o více než 3 %. Zatímco u S&P 500 tvoří 5 největších firem (Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook) zhruba 22,5 % indexu, u NASDAQ 100 je to více než 46 %!

Kauza TikTok nekončí. Populární sociální síť (především mezi nejmladší generací) dostala od Donalda Trumpa stopku a spolu s další čínskou aplikací WeChat má v USA posledních 45 dní. Teda možná. Americký prezident sice podepsal výnos, kterým zakazuje americkým firmám transakce s ByteDance (společnost vlastnící TikTok), ale do hry vstoupil Microsoft. Ten začal s ByteDance jednat o tom, že by aplikaci vykoupil a data uživatelů přesunul na americké servery. Cena by se mohla vyšplhat až na 30 miliard dolarů. Pro představu – za Instagram zaplatil Facebook miliardu dolarů, za WhatsApp pak 19 miliard USD.

Přestože částka může vypadat astronomicky, pro Microsoft by to neměl být až takový problém. Vede totiž pomyslný žebříček v tom, která firma drží nejvíce peněz v hotovosti. V případě Microsoftu je to suma přesahující 135 miliard dolarů. Úsměvné je také to, že poté co Microsoft potvrdil svůj zájem o TikTok, vzrostla hodnota jeho akcií o více než 5 %. Vyjádřeno v tržní kapitalizaci tak stoupla hodnota firmy téměř o 80 miliard dolarů.

Minulý týden jsme psali o zmrtvýchvstání Kodaku. Cena akcií se totiž více než zdesetinásobila díky zprávě o výrobě léčiv a mimořádné půjčce od americké vlády. Ukázalo se ovšem, že manažeři firmy shodou okolností den před růstem proměnili své opce za cenné papíry společnosti Kodak. Pohádce o náhodě ovšem nechce věřit Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) a ani další úřady. Kodak tak čelí vyšetřování a akcie poklesly z vrcholu o 50 %.

Úsměvy vyvolaly i první výsledky společnosti Nikola. O té jsme již několikrát psali, ale pro připomenutí je to vlastně Tesla s auty na vodík, které zatím fungují jen v powerpointových prezentacích. Firma, s tržní kapitalizací větší, než má např. ČEZ, vykázala nečekaný výnos. Konkrétně šlo o 36 tisíc dolarů (800 tis. Kč). Později se ale ukázalo, že celou částku vyplatil společnosti její zakladatel za instalaci solárních panelů na jeho domě. Vzhledem k tomu, že jeho ranč za 750 milionů Kč má střech docela dost, může se Nikola těšit na další zářné výsledky. Od těch posledních klesají akcie firmy o 7 %.

Česká národní banka včera podle očekávání nezměnila svou měnovou politiku. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně „potvrdil“, že inflace po zbytek roku setrvá nad úrovní 3 %. Vzhledem k dlouhodobě vyšší inflaci se stále méně vyplácí držet peníze v hotovosti a na spořících účtech. Investování kvůli tomu již dávno není výsadou hrstky vyvolených, ale takřka povinností pro každého, kdo nechce nechat inflaci umazávat jeho úspory. I proto se snažíme o to, dělat v Česku investování co nejdostupnější.

Hezký víkend!


Pandemie day-tradingu – proč je nebezpečná?

Nejen v USA podpořila pandemie koronaviru vznik nové mánie v obchodování na akciových trzích. Spousta drobných investorů měla dlouhou chvíli a tu si rozhodla zkrátit na „jediném otevřeném kasínu“ – akciovém trhu.


Zelená energie – investice do budoucnosti planety, která nabízí zajímavé výnosy

Jedním z vítězů na trzích mezi ETF v letošním roce je mimo IT a zdravotní péče také oblast čisté energie, která se v poslední době stala „miláčkem“ investorů.


Vývoj vybraných instrumentů (31.7.- 7.8.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 340,1
+2,1%
YTD: +3,4%
Euro Stoxx 50
3 238,9
+2,0%
YTD: -13,6%
Nikkei 225
22 329,9
+2,9%
YTD: -5,6%
Ropa
41,5
+2,9%
YTD: -32,1%
EUR/CZK
26,28
+0,4%
YTD: +3,4%
Dow Jones
27 318,0
+3,4%
YTD: -4,3%
Pražská burza
906,6
+2,7%
YTD: -18,7%
Bitcoin
11 783,0
+3,7%
YTD: +64,3%
Zlato
2 066,2
+4,0%
YTD: +35,7%
USD/CZK
22,24
+0,7%
YTD: -1,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Platební terminál v mobilu a druhé Vánoce Amazonu

Apple udělá z telefonů platební terminály. Google nabídne příští rok vlastní bankovní účty. K projektu se připojily další banky. Amazon vydělal během epidemie víc než na Vánoce.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co uděláte, když proděláte?

Co uděláte, když proděláte?

V životě je málo jistot, o financích to platí dvojnásob. Každý, kdo se rozhodne investovat, musí počítat s