Search
Close this search box.

#145 – Největší bublina?

Všechny špatné věci jsou za námi, je čas slavit. Tak to aktuálně vypadá při pohledu na americké akcie. Index S&P 500 posílil tento týden o 3 % a blíží se k hranici 3 500 bodů. Evropský index Euro Stoxx 50 pak přidal ke své hodnotě za stejné období zhruba 2 %.
A co s trhy hýbalo v uplynulém týdnu nejvíce?

S napětím se čekalo na projev šéfa Federálního rezervního systému Jerome Powella. Ten ve čtvrtek naznačil, že inflace může růst nad 2% cíl a ten se tak mění na cíl průměrný. V praxi to znamená, že Fed získá větší manévrovací prostor a nebude muset na případnou vyšší inflaci reagovat rychlou změnou sazeb. Vypadá to, že úrokové sazby na nule ještě nějaký ten rok zůstanou.

Co to znamená pro obyčejné investory? Ačkoliv situace ve Spojených státech nemusí odpovídat té v Česku, držení hotovosti se při rostoucí inflaci prodraží. Vlastně se jedná o jakousi formu daně, kdy (nejen) stát odepisuje svůj bobtnající dluh na úkor občanů – především střední třídy. „Útěk“ na akciový trh je v takové chvíli jednou z mála možností, jak ochránit své peníze. To může vést k růstu cen akcií. Předpovídat směr trhu ovšem při dlouhodobém investování nemá smysl a nejlepší je tak držet se své nastavené strategie.

Koronavir se začíná okoukávat a trh se vrací ke svému evergreenu. Do titulků médií začínají opět prorážet zprávy o vztahu mezi USA a Čínou. Podle vyjednavačů obou zemí došlo k pokroku, když se obě země dohodly na tom, že se budou snažit uvést do praxe první fázi vzájemné dohody. Pro připomenutí – Čína bude víc nakupovat v USA, Spojené státy za to sníží některá cla. Trh na už jednou dohodnutou dohodu reagoval znovu pozitivně a přijal to jako další impuls k růstu.

Dow Jonesův index čekají po delší době výrazné změny. Opouští ho hned 3 společnosti (Pfizer, Raytheon a ExxonMobil). Do úzké skupiny 30 vybraných naopak vstupují firmy Salesforce, Amegen a Honeywell. Jedním z hlavních důvodů této rošády je rozhodnutí Applu o rozdělení akcií na čtvrtiny. V indexu Dow Jones totiž rozhoduje o váze společnosti pouze cena akcií dané firmy. Tím, že cena akcií Applu „klesne“ o 75 %, klesne i záběr indexu na technologický sektor. Kompenzovat ho tak musí vstupem další technologické společnosti (Salesforce). Více o výpočtu indexu najedete případně na našem blogu.

Zmiňovaná cloudová firma Salesforce zažívá, i díky zařazení do indexu, skvělé období. Po zveřejnění výsledků za 2. čtvrtletí poskočila její hodnota o dalších 25 % vzhůru. Od začátku roku dokonce o 70 %. Aktuálně patří mezi 20 firem s největší tržní kapitalizací na americkém trhu a tvoří asi 0,9 % hodnoty indexu S&P 500.

Každý příběh má ovšem i svého poraženého. Těžařská společnost ExxonMobil po 90 letech opouští Dow Jonesův index a od začátku roku ztrácejí její akcie přes 40 %. Před sedmi lety to byla nejhodnotnější americká firma. Teď by se vešla 12x do tržní kapitalizace Applu.

Když je řeč o tržní kapitalizaci, musíme se zase na chvíli zastavit u Tesly. Ta už dávno není jen nejhodnotnější automobilkou na světě, ale v žebříčku společností za sebou nechává jednu firmu za druhou. K dnešnímu dni má tržní kapitalizaci přes 420 miliard dolarů a pokud se dostane do indexu S&P 500, bude před ní jen 7 společností!

Od 11. srpna, kdy firma oznámila rozdělení akcií na pětiny, stoupla její hodnota o více než 65 %!  Ačkoliv to není úplně férové srovnání, nominální HDP Česka je asi 5,7 bilionu Kč. Tržní kapitalizace Tesly odpovídá zhruba 9,3 bilionu Kč. Znamená to, že bychom se do ní s přehledem vešli. I se Slovenskem.

Řada lidí označuje valuaci Tesly za největší novodobou bublinu. Jestli tomu tak je, ukáže až budoucnost. Podle nás na vývoj Tesly skvěle sedí výrok, který napsal Warren Buffett v dopise akcionářům Berkshire Hathaway. Před 20 lety. Spekulaci označuje za párty, kterou účastníci nechtějí propásnout a plánují jí opustit těsně před tím, než se zvrtne. Nikdo ovšem neví, kdy tenhle okamžik přijde.

Budovat brand se vyplácí. Drtivá většina výrobců telefonů počítá ztráty způsobené koronavirovou krizí. Ve 2. čtvrtletí poklesl celosvětový prodej chytrých telefonů o 20 %. Například Samsung prodal v meziročním srovnání o čtvrtinu telefonů méně. A co Apple? Ten iPhonů sice prodal méně, ale jen o 0,4 %. Krom silné značky za to může i vydání nového iPhonu SE. Ne nadarmo je Apple nejhodnotnější firmou na burze.

Po poslední whisky se na Portu Gallery jen zaprášilo. Připravili jsme proto pro vás další investiční příležitost. Od 1. září zahajujeme úpis sudu whisky Highland Park z roku 1998. Nezapomeňte si včas vložit peníze na peněženku ve svém Portu Gallery účtu a pojistěte si, že vám tahle příležitost neunikne.

Hezký víkend!


Proč investovat, i když je trh na „All-Time High“

Z některých článků v ekonomických médiích se můžeme velmi často dočíst, že nyní není vhodná doba na investování, jelikož trhy se nachází na svých historických maximech. Je to ale pravda?


Komodity a alternativy v portfoliu – jak na to?

Zatímco více než dvě třetiny Čechů stále nechává své prostředky ležet na běžných a spořících účtech, mezi investory roste stále větší zájem o alternativní investice. Jak tedy alternativní investice přispějí k diverzifikaci portfolia?


Vývoj vybraných instrumentů (21.8. – 28.8.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 491,9
+2,8%
YTD: +8,1%
Euro Stoxx 50
3 327,2
+2,1%
YTD: -11,2%
Nikkei 225
22 882,7
-0,2%
YTD: -3,3%
Ropa
43,2
+2,0%
YTD: -29,3%
EUR/CZK
26,20
+0,4%
YTD: +3,1%
Dow Jones
28 554,6
+2,2%
YTD: +0,1%
Pražská burza
907,7
+1,2%
YTD: -18,6%
Bitcoin
11 451,0
-1,6%
YTD: +59,7%
Zlato
1 966,4
+1,0%
YTD: +29,1%
USD/CZK
21,99
-0,8%
YTD: -2,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Mobilní bankovnictví pro děti a elektronické podpisy pro všechny

Fio banka už pustí do aplikace i děti. Facebook dál šlape do e-commerce, cena jeho akcií letí nahoru. Komerční banka nově nabízí elektronické podepisování smluv, služba je i pro neklienty.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kolik vyděláte s Portu?

Tato otázka vás určitě všechny velmi zajímá. My bychom vám rádi řekli, o kolik bohatší

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout si celou řadu