Search
Close this search box.

#147 – Podvod postavený na lžích

Volatilita z minulého týdne se přelila i do týdne aktuálního a mohli jsme tak být opět svědky výraznějších výkyvů. Stejný zůstává i hlavní viník – americké technologické akcie. Index NASDAQ 100 ztrácí tento týden 4 %, od minulé středy přes 10 %. Dolů se s ním veze i index S&P 500, který odepsal další 2 %. Na koni je naopak Evropa – index Euro Stoxx 50 konečně začíná dohánět ztráty a tento týden posílil téměr o 1,5 %.

Technologické akcie doposavad zachraňovaly americký trh. Jenže poslední dobou je bombarduje jedna špatná zpráva za druhou. Mezi ně rozhodně patří vysoká hra finanční skupiny Softbank. Ta podle nejnovějších informací hnala, za pomocí opcí, ceny technologických akcií vzhůru a rozjela tak jednu z nejodvážnějších akciových sázek posledních let. Investory odvážnost ovšem příliš nenadchla a akcie Softbank tak od minulého týdne ztrácí přes 7 %.

Tento týden skončilo osmé kolo vyjednávacích rozhovorů o brexitu. A výsledek? Jsme tam, kde jsme byli. Britský premiér Boris Johnson ovšem slíbil, že pokud o dohodě nebude jasno do 15. října, vyjednávání ukončí. To znovu zvyšuje šance na tvrdý brexit. Tuhle větu za poslední 3 roky ale píšeme poněkolikáté, a kdo ví, jestli za 3 roky nebudeme o brexitu psát pořád. Zatímco evropský index Euro Stoxx 50 ztrácí od začátku roku necelých 12 %, Index FTSE 100, sledující britské akcie, ztrácí přes 20 %.

„Náš závěr: Nikola je masivní podvod postavený na desítkách lží“. Tak shrnuje své rozsáhlé několikaleté šetření analytická společnost Hindenburg Research. To publikovala jen několik dní poté, co akcie kontroverzního „výrobce“ ekologických vozidel vystřelily o 50 procent vzhůru – díky zprávám o spolupráci s General Motors. Největší americká automobilka totiž získala za 2 miliardy dolarů 11% podíl a zároveň počítá s úzkou spoluprací při dostávání prvního vozidla na trh. Začíná se nám to slušně zamotávat. Ještě během týdne stihly akcie Nikoly všechny zisky odmazat.

Dále klesají i akcie Tesly. Zklamání přinesla především zpráva z konce minulého týdne o tom, že do indexu S&P 500 byly zařazeny 3 společnosti, avšak ani jedna z nich se nejmenuje Tesla. O důvodech se zatím pouze spekuluje, ale nevypadá to, že by komise na jednu z největších amerických firem jen zapomněla. Důvodem může být přílišná volatilita, před kterou chtějí index prozatím ochránit. Od konce minulého týdne oslabila Tesla o dalších 12 %.

Britská firma AstraZeneca pozastavila testy vakcíny na covid-19. Jeden z dobrovolníků totiž nevysvětlitelně onemocněl. Akcie společnosti, která spolupracuje s univerzitou v Oxfordu a je považována za jednoho z favoritů, reagovaly pouze několikaprocentní ztrátou. Tu už během týdne stihly odmazat. Většina investorů tak neočekává výraznější zdržení.

Na americkou burzu se chystá cloudová společnost Snowflake. Na tu si brousí zuby i Buffettova Berkshire Hathaway – navzdory tomu, že sám Warren Buffett technologickým společnostem příliš nefandí. Vstup na burzu, který se odehraje příští týden, by měl společnost Snowflake ohodnotit zhruba na 20 miliard dolarů. Berkshire Hathaway má zájem o zhruba 500milionový podíl.

Zajímavá příležitost se ale objeví i na místní burze a profitovat z ní budete moct vy! Na trh Start pražské burzy se chystá síť lékáren Pilulka. IPO zaštituje mateřská společnost Portu – WOOD & Company. A my v Portu chystáme k prvotnímu úpisu akcií Pilulky zajímavou novinku – již brzy vám ji představíme.

Hezký víkend!


Pozor na pochybné ETF aneb jak správně vybrat

V poslední době stále více roste oblíbenost indexového, pasivního investování pomocí ETF. Výběr správného ETF ale může být ve výsledku složitější, než si myslíte…


Vývoj vybraných instrumentů (4.9. – 11.9.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 347,3
-2,3%
YTD: +3,6%
Euro Stoxx 50
3 299,2
+1,2%
YTD: -11,9%
Nikkei 225
23 406,5
+0,9%
YTD: -1,1%
Ropa
37,2
-6,5%
YTD: -39,1%
EUR/CZK
26,57
+0,5%
YTD: +4,6%
Dow Jones
27 633,5
-1,8%
YTD: -3,2%
Pražská burza
895,1
-0,8%
YTD: -19,8%
Bitcoin
10 272,0
-3,2%
YTD: +43,2%
Zlato
1 956,6
+1,2%
YTD: +28,5%
USD/CZK
22,41
+0,4%
YTD: -0,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Další hacknutá kryptoburza a Pilulka na Startu

Slovenská kryptoměnová burza Eterbase se stala obětí hackerů. Dáme Jídlo rozšiřuje byznys o Tesco. Pilulka chystá vstup na trh Start pražské burzy. Výhledově uvažuje o jejím hlavním trhu.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například

apple

Fintech review – Vzestup palladia a pád Applu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne. Itálie zavede podmíněně nepodmíněný příjem (Zdroj.cz). Od

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby riziko. O pojmu

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let.

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy