#149 – Na nákupech

Nejistota na akciových trzích pokračuje a týden tak většina indexů zakončuje v červených číslech. Pořádný výprodej zažívá evropský index Euro Stoxx 50. Ten od minulého pátku odepsal 5 %. Americký S&P 500 ztrácí 2,5 %. Netáhne ho ovšem dolů technologický sektor – NASDAQ 100 ztrácí jen asi 0,5 %. Na vině je především sektor energií (-9,5 %) a základních materiálů (-6 %).

Od vrcholu (začátek září) zaznamenal americký index S&P 500 pokles o zhruba 10 %. Vrátil se tak na hodnoty z poloviny července/začátku roku.

Pesimismus na trhy přináší především zhoršující se koronavirová situace v Evropě. Evropská unie čelí druhé vlně, která splachuje optimistické naděje na rychlé zotavení. Situace ve Spojených státech se z pohledu nově nakažených sice v posledních měsících zlepšuje, nikdo ovšem nedokáže vyloučit opětovný růst. A je to právě nejistota, která akciový trh táhne dolů nejčastěji.Již delší dobu čekají trhy na nový fiskální balíček v USA. Problém je, že obě strany mají rozdílné představy o jeho velikosti. Zatímco demokraté by rádi napumpovali do ekonomiky zhruba 2,5 bilionu dolarů, republikáni jsou podstatně střídmější. Vyjednávání se táhne několik měsíců a s klesajícími nadějemi klesají i americké akcie.

Zapomenout nesmíme ani na rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Zatímco Američané pracují na omezení čínských aplikací (WeChat, Tiktok), Číňané na oplátku dávají dohromady černou listinu. Americké firmy, které se na ní objeví, čeká zatím nespecifikovaný trest.

Zatímco aplikace WeChat to má, navzdory americkým soudům, takřka spočítané, boj o TikTok pokračuje. Podíl na populární sociální síti by měl získat Oracle a Walmart. Výsledek je ovšem stále nejasný. Dohromady mají obě firmy získat jen pětinu (12,5 % + 7,5 %). Oracle bude moct nahlédnout do zdrojového kódu a starat se o data amerických uživatelů. Zatímco Donald Trump je s dohodou spokojen, Čína jí zcela odmítá. Jak to dopadne? Nikdo neví…

Microsoftu TikTok již s jistotou utekl, a tak vyrazil na nákupy jinam. Za 7,5 miliardy dolarů si pořídil společnost ZeniMax Media, pod kterou spadá vývojářské studio Bethesda. Jde o druhou největší akvizici v oblasti herního průmyslu a třetí největší nákup Microsoftu vůbec (po LinkedInu a Skypu).

Microsoft tak zintenzivňuje boj s firmou Sony na poli herních konzolí. Připraví ji díky tomu o legendární značky jako Fallout či The Elder Scrolls. Lze očekávat, že případné nové tituly vyjdou jen na Windows a Xbox.Zakladatel automobilky Nikola Trevor Milton pochopil, že je na čase vystoupit z kamionu valícího se z kopce, a firmu opouští. Naštěstí pro něj neodejde s prázdnou. Na cestu dostane více než 90 miliónů kusů akcií firmy. Ty mají aktuálně hodnotu okolo 2 miliard dolarů. Jen by je měl radši co nejrychleji prodat. Za poslední týden ztratila firma 40 % své hodnoty. Oproti maximům z června stojí akcie jen čtvrtinu.

Dlouho očekávaný Tesla Battery Day je za námi. Elon Musk na něm představil novinky, které firma chystá. Nejzajímavější z nich je pravděpodobně ta, že Tesla upravuje způsob výroby, aby dokázala (za 3 roky) vyrábět auta s cenovkou 25 tisíc dolarů. O 10 tisíc méně, než stojí nejlevnější Model 3. Pro Česko by to znamenalo první Teslu za méně než milion.

Akcie Tesly začaly hned po eventu prudce klesat a aktuálně ztrácí zhruba 7 %. Pokud pomineme to, že akcionáři Tesly fundamenty moc neřeší, chyběla v líbivých prezentacích zásadní věc. Elon Musk se dokázal rozvášnit o tom, co Tesla dokáže v budoucnosti a co chystá za několik let. Všechno jsou to ovšem pouhé sliby a neurčitá data. Konkrétního neřekl vlastně nic.

Minulý pátek jsme na našem Youtube kanálu odpovídali na vaše dotazy týkající se Portu. Pokud vás zajímá třeba co s Portu plánujeme do budoucnosti, nezapomeňte na záznam webináře kouknout.

Kromě toho jsme včera odpovídali v podobném stylu i na otázky týkající se naší platformy pro alternativní investice Portu Gallery. I v tomto případě si můžete webinář pustit ze záznamu. Dozvíte se například, zda připravujeme další sudy whisky, o které je na platformě enormní zájem.

Hezký víkend!


Účet dlouhodobých investic – co na to Portu?

Na finančním trhu by měl přibýt produkt, který bude alternativou ke státem daňově podporovaným finančním produktům spoření na stáří, jako jsou penzijní fondy a životní pojištění. Mělo by se jednat o tzv. účet dlouhodobých investic.


Pozor na korporátní dluhopisy malých firem

V posledních letech se do popředí zájmů mezi investičními produkty dostaly podnikové dluhopisy, lákající na výnosy i kolem 7-9 % ročně. Ačkoliv se jedná o dluhopisy, nelze je považovat za bezpečné investice…


Vývoj vybraných instrumentů (18.9. – 25.9.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 237,2
-2,5%
YTD: +0,2%
Euro Stoxx 50
3 122,3
-4,9%
YTD: -16,7%
Nikkei 225
23 204,6
-0,7%
YTD: -1,9%
Ropa
39,9
-3,0%
YTD: -34,7%
EUR/CZK
27,11
+1,4%
YTD: +6,7%
Dow Jones
26 718,2
-3,4%
YTD: -2,4%
Pražská burza
863,6
-1,2%
YTD: -22,6%
Bitcoin
10 606,0
-2,7%
YTD: +47,9%
Zlato
1 864,1
-5,0%
YTD: +22,4%
USD/CZK
23,29
+3,1%
YTD: +3,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Huawei platí mobilem a terminál na rok zdarma

Bezkontaktní platby už i na telefonech Huawei a Honor. Podnikatelé můžou žádat o terminál na rok zdarma. Jak se daří firmě Pilulka.cz, která by již brzy měla rozvířit vody trhu START.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

inflation economy

Jak se vypořádat s inflací?

Inflace v posledních několika měsících vzrostla, v červenci dokonce dosáhla jedné z nejvyšších úrovní za uplynulých deset let.

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc ovlivňované celou řadou