#152 – Žít na dluh

Zatímco na začátku týdne vypadala situace na trzích velmi optimisticky, závěr je o něco slabší. V Evropě tlačí trhy dolů především zhoršující se epidemiologická situace. Nejen v Česku dochází k rozsáhlým ekonomickým omezením a jarní situaci zažívá většina evropských zemí od znova. Index Euro Stoxx 50 proto od minulého pátku ztrácí přes 1 %.

Počet nakažených roste i ve Spojených státech. Vidět je to mimo jiné na trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (za minulý týden) zde nečekaně vzrostl – na nejvyšší hodnotu za poslední 2 měsíce. K průlomu nedošlo ani v otázce druhého fiskálního balíku. Navzdory všemu se index S&P 500 drží a tento týden zakončuje v mírném plusu 0,5 %.

Mezinárodní měnový fond (MMF) přehodnotil očekávaný růst světových ekonomik. Oproti výhledu z dubna očekává obecně o něco menší propad v letošním roce, a naopak slabší růst v roce následujícím. Například Česko se podle jarní prognózy mělo propadnout o 6,5 %,v roce 2021 ale MMF očekával 7,5% růst. Aktuální prognóza počítá se stejným propadem, ale jen 5% růstem.

Časy se mění. Zatímco před 20 lety volal Mezinárodní měnový fond po úsporných balíčcích za každou cenu, nyní doporučuje žít na dluh. Alespoň vyspělým zemím. Jednorázová „sekera“ v rozpočtu podle MMF nevadí a nízké úrokové sazby umožní státům dluh v lepších dobách splácet. Tak schválně.



Apple na své konferenci Keynote představil (mimo jiné) svou novou vlajkovou loď v podobě telefonů iPhone 12. Očekávání byly jako vždy ohromné a akcie firmy před samotným eventem posílily o 7 %. Od té doby pozvolně klesají, v rámci týdne jsou ale stále 3 % v plusu.
Se zajímavou statistikou přišli analytici z Morgan Stanley. Zatímco krátce po představení nových produktů mají akcie Applu tendenci klesat, v následujících měsících se jim daří. V průměru v dalších 6 měsících překonají index S&P 500 o 13 procentních bodů. Tedy, samozřejmě překonaly. Historické výnosy nejsou zárukou budoucích.

Jeden z nejdůležitějších dnů má za sebou i Amazon. Takzvaný Prime Day, který byl tento rok posunut až na říjen, přináší Amazonu větší tržby než všeobecně známější Black Friday. Reakce trhu byla takřka obdobná jako u Applu – velká očekávání stojící za 6% růstem a následně pozvolný pokles, kdy akcie směrem dolů táhnul i širší trh. Na konci týdne +1,5 %.

Tesla reaguje na konkurenci v podobě automobilky Lucid Motors, která oznámila uvedení elektrického sedanu Air na trh za 69 900 dolarů. Elon Musk proto na svém Twitteru pohotově oznámil, že Tesla snižuje cenu Modelu S na méně než 70 tisíc dolarů. Samozřejmě by to nebyl Musk, kdyby do tvorby ceny trochu nezasáhl…



V automobilovém okénku ještě na chvíli zůstaneme. Analytici z JP Morgan prudce zvýšili svoji cílovou cenu akcií (z 14 na 40 USD) čínské automobilky NIO. To způsobilo obrovský zájem, po kterém akcie firmy posilují o 30 % (na 28 USD).

Když opomeneme to, že mnohem většího výnosu (historicky) dosáhnete ve chvíli, kdy budete dělat opak toho, co vám analytici doporučují, existuje zde ještě jeden paradox. Cílová cena analytiků JP Morgan na akcie Tesly je aktuálně 75 dolarů. To by znamenalo tržní kapitalizaci Tesly zhruba 55 miliard dolarů oproti předvídaným 43 miliardám NIO. A přestože Tesla může být nadhodnocená, pořád dodává desetinásobek vozidel než její čínský konkurent. Nic to nemění na tom, že elektromobilita zažívá boom a rok 2020 je pro ni extrémně úspěšný.

Už jen poslední 4 dny máte možnost investovat do unikátního smyčce na investiční platformě Portu Gallery. K tomu i nadále probíhá úpis historických houslí z Florencie.

Ke svému cílí se blíží také příležitost na platformě opPORTUnuity. Úpis akcií Pilulka končí v úterý 20.10.2020. Aktuální zájem ze strany investorů je enormní! Pro nás je to skvělá informace, že o takové projekty je zájem, a že má smysl jich v budoucnosti nabídnout více.

Hezký víkend!


Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů má velké problémy, které ještě zdaleka nejsou u konce. Ukážeme si pár sektorů, které na současné situaci naopak vydělávají a rostou.


Jaké investiční příležitosti v budoucích letech přinese demografická změna?

Pochopením těchto trendů můžeme nahlédnout do budoucnosti a najít budoucí investiční příležitosti.


Vývoj vybraných instrumentů (9.10. – 16.10.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 495,1
+0,5%
YTD: +7,8%
Euro Stoxx 50
3 235,2
-1,2%
YTD: -13,7%
Nikkei 225
23 410,6
-0,9%
YTD: -1,0%
Ropa
40,4
-0,4%
YTD: -33,8%
EUR/CZK
27,28
+0,6%
YTD: +7,3%
Dow Jones
28 494,2
+0,2%
YTD: +0,4%
Pražská burza
866,0
-0,7%
YTD: -22,4%
Bitcoin
11 355,0
+5,2%
YTD: +58,3%
Zlato
1 915,5
-0,7%
YTD: +25,6%
USD/CZK
23,23
+1,1%
YTD: +2,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace lidí narozených v 70., 80. a 90. letech, se pozornost nadšenců obrací k čím dál mladším modelům. Takže co vlastně hledat?


Levný Bolt v Ostravě a Waymo bez řidiče ve Phoenixu

V americkém Phoenixu se můžete svézt autem bez řidiče – Waymo spouští veřejnou taxislužbu. Rohlík a Košík omezují objednávky. V Ostravě své služby spouští estonský Bolt a finský Wolt.



Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Utrácíte moc peněz za jídlo?

Držení rodinného rozpočtu na uzdě se pro mnohé zdá jako nadlidský úkon. Existuje však mnoho způsobů, jak se