Search
Close this search box.

#155 – Povolební růst

Přestože výsledky voleb nejsou stále kompletní, za předběžného vítěze lze považovat Joe Bidena. Napínavé volební klání ještě skončí u soudu, ale to vzhledem k předešlým výrokům Donalda Trumpa není až takové překvapení. Masakr na trzích se proto nekoná a světové indexy si připisují jeden z nejúspěšnějších týdnů za poslední roky. Index S&P 500 posiluje o 7 %. Ještě výrazněji roste evropský Euro Stoxx 50 (+8,5 %).

Jak je možné, že trhy rostou navzdory (nepotvrzenému) vítězství kandidáta, který slibuje vyšší zdanění firem a o něco více levicově orientovanou politiku? Protože volby dopadly z pohledu trhů ideálně. Kromě prezidentského křesla se rozhodovalo i o obsazení Kongresu (Sněmovna reprezentantů + Senát). Předvolební průzkumy slibovaly, že republikáni přijdou jak o prezidentské křeslo, tak o křehkou většinu v Senátu. Modrá vlna se ovšem nekoná a už teď je jasné, že Kongres zůstane rozdělený.

Proč je to důležité? Ve chvíli, kdy strana prezidenta nemá pod kontrolou Kongres, je prosazení výraznějších fiskálních zásahů velmi obtížné. Jistota, žádné velké změny a volná ruka trhu. To je pro trhy rajská hudba, a to je situace, kterou rozdělená péče přinese.

To ostatně potvrzují i historická data. Nejlépe se indexu S&P 500 dařilo právě s rozděleným Kongresem a demokratickým prezidentem. Nemá ovšem smysl dělat závěry z čísel, které neříkají nic o budoucnosti a neberou v potaz ani inflaci. Pro dlouhodobé investory se s tím, kdo sedí v Kongresu a Bílém domě, nic moc nemění.Nehlasovalo se ale jen o politických představitelích. Ve čtyřech amerických státech rozhodli občané o legalizaci marihuany pro rekreační účely, v Oregonu dokonce o dekriminalizaci některých tvrdých drog.
Z byznysového pohledu je ale nejzajímavější situace v Kalifornii. Přes 58 % voličů se zde vyslovilo pro návrh známý jako Proposition 22. Díky tomu mohou být řidiči společností, jako jsou Uber a Lyft, považováni za nezávislé dodavatele, na které se nevztahuje pracovní zákon přijatý v minulém roce. Na základě toho měli mít pracovníci v tzv. gig ekonomice nárok na dovolenou, nemocenskou nebo minimální mzdu.

Akcie společnosti Lyft rostou v reakci na prosazení návrhu o 8 %, akcie Uberu dokonce o 20 %. Ostatně obě firmy nenechaly nic náhodě a do předvolební kampaně za prosazení návrhu investovaly (spolu s dalšími společnostmi) přes 200 milionů dolarů (4,5 mld. Kč). Udělaly z toho tak nejdražší referendum v historii státu.

Čínský výrobce elektromobilů NIO dále pokračuje v růstu. Jen tento týden posílily jeho akcie o 40 %. S tržní kapitalizací přes 55 miliard dolarů je NIO šestou největší automobilkou na světě. Za sebou nechává firmy jako Ferrari, BMW, Hyundai nebo Honda. Zatímco Tesla vyrostla od začátku roku o 420 %, NIO rostlo o 950 %.

Americký výrobce čipů Qualcomm překvapil skvělými výsledky za 3. čtvrtletí a obdobně dobrým výhledem do závěru roku. Akcie firmy posilují od středečních výsledků o 12 %. Aktuálně jsou na historických maximech. Společnosti se daří především díky spolupráci s Applem, která po letech vleklých sporů opět začíná fungovat. Od začátku roku si akcie Qualcommu (stejně jako akcie Applu) připsaly 60 %.

Česká národní banka podle očekávání na včerejším jednání nezměnila úrokové sazby. Ve své prognóze zlepšila vývoj HDP pro letošní rok (z -8,2 % na -7,2 %) a zároveň zhoršila vývoj pro rok následující (z +3,5 % na +1,7 %). Očekává, že české hospodářství se nedostane na předkrizové úrovně ani na konci roku 2022. Aktuálně je však těžké tvořit jakékoliv předpovědi a situace může být zcela jiná.

Co nového v Portu?

Portu je od tohoto týdne dostupné i na Slovensku. Slovenští uživatelé se již mohou registrovat a začít tak investovat na www.portu.sk.

Od tohoto týdne rozjíždíme nový koncept „Portu Rychlovka„. V rámci toho budeme shrnovat nejen vývoj na trzích, ale také dění u nás v Portu. Budeme rádi, když nám napíšete na info@portu.cz, co si o konceptu myslíte a případně, jak ho můžeme zlepšit.A do třetice, na Portu Gallery od pondělí 9.11. nabídneme kolekci pěti sudů whisky Glenrothes. Investice do whisky patří na platformě Portu Gallery mezi nejvyhledávanější, a tak si nenechte příležitost proklouznout mezi prsty.

Hezký víkend!


Psychologie a investování

Jaký je důvod, proč na akciových trzích uspěje jen určité procento investorů? Klíčovou roli zde hraje psychologie a chování investora. Při investování, pokud je dobře pochopena, může pomoci zabránit finančním neúspěchům.


Jak odejít do důchodu ve 30 letech?

Peter Adeney je blogger, který vystupuje pod pseudonymem Mr. Money Mustache. Adeney je známý tím, že se ve svých 30 letech rozhodl odejít ze své pozice softwarového inženýra, protože již dosáhl finanční nezávislosti a neměl potřebu dále pracovat pro peníze.


Vývoj vybraných instrumentů (30.10. – 6.11.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 492,1
+6,8%
YTD: +8,1%
Euro Stoxx 50
3 185,5
+8,4%
YTD: -14,4%
Nikkei 225
24 325,2
+5,9%
YTD: +2,8%
Ropa
38,0
+6,1%
YTD: -37,8%
EUR/CZK
26,67
-2,1%
YTD: +4,9%
Dow Jones
28 256,5
+6,6%
YTD: -1,0%
Pražská burza
862,0
+2,3%
YTD: -22,7%
Bitcoin
15 461,0
+13,3%
YTD: +115,6%
Zlato
1 948,2
+3,6%
YTD: +27,9%
USD/CZK
22,46
-3,6%
YTD: -0,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Příklad z filatelie: Toto je jeden ze základů úspěšného investování

Jak vybrat aktivum, které „zaručí“ zhodnocení vložených peněz? Jak poznat, čeho je na trhu nedostatek? Laik to dokáže částečně odhadnout, odborník by to měl vědět.


Levné deriváty s Opiem a rebelové proti Bankovní identitě

Air Bank, Fio banka a Moneta se rozhodly jít proti trojici největších bank a jejich projektu Bankovní identita. Český Rockaway spoluinvestuje tři miliony dolarů do blockchainového Opium.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme