Search
Close this search box.

#156 – Návrat k normálu

Hned na začátku týdne rozčeřila investorské vody zpráva o vakcíně proti koronaviru. Ta od společností Pfizer a BioNTech vykázala 90% úspěšnost a vzplanula naději na rychlý návrat k normálu. Rostly především akcie nejvíce zasažených firem (aerolinky, cestovní ruch, banky,…), ale i celé indexy. Americký S&P 500 posiluje tento týden o 1,5 %, evropský Euro Stoxx 50 pak dokonce o 7 %. Ztrácí naopak technologické „stay at home“ akcie. Index Nasdaq 100 od začátku týdne poklesl zhruba o 1,5 %.

Ačkoliv optimismus je jistě na místě, samotná vakcinace je běh na dlouho trať. Nepomáhá tomu ani fakt, že zmiňovanou vakcínu od Pfizeru je nutné skladovat v -70 až -80 °C. To může být slušný logistický oříšek a výrazná nevýhoda proti konkurenci. Například vakcíny od Johnson & Johnson a AstraZeneca je možné skladovat ve standardních lednicových teplotách.Čínský svátek nezadaných, který je díky Alibabě znám spíše jako svátek nezřízeného nakupování, přinesl nové rekordy. Za prvních 11 dní listopadu (včetně středečního 
Singles‘ Day) zaznamenala společnost Alibaba (skrze portály jako Aliexpress, Tmall a Taobao) objednávky za bezmála 1,7 bilionu Kč.

Na akciích firmy to však větší stopu nezanechalo. Alibaba ztrácí za poslední týden více než 10 %, především kvůli odvolanému IPO společnosti Ant Group. Ta stojí mimo jiné za platební bránou Alipay a s Alibabou je úzce svázána. O zmaření vstupu na burzu se zasadily čínské úřady, poté co se zakladatel Alibaby a spolumajitel Ant Group Jacka Maa nelichotivě vyjádřil na adresu (státem kontrolovaných) čínských bank.

Rostlinné náhražky masa mají v budoucnosti své místo jisté. Na burze v této oblasti září především společnost Beyond Meat. V minulém roce se firma stala miláčkem investorů a během několika měsíců vyrostla její hodnota o stovky procent. Jenže příležitost si uvědomuje i konkurence. McDonald’s uvede příští rok vlastní sérii rostlinných burgerů, na kterých Beyond Meat sice spolupracuje, ale z názvu McPlant je jasné, kdo tady velí. K tomu přidejte neuspokojivé výsledky za 3. čtvrtletí a na malér je zaděláno. Od začátku týdne klesají akcie Beyond Meat o 18 %.

Amazonu dýchá na krk Evropská komise. Ta s americkým gigantem zahájila řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Amazon by měl údajně zneužívat svého dominantního postavení na trhu a neoprávněně využívat data obchodníků. Třetí největší firmě na americkém trhu hrozí pokuta až ve výši 10 % z ročních tržeb. Vztaženo k očekáváním by tak Amazon mohl zaplatit až 37 miliard dolarů (830 mld. Kč). Akcie Amazonu tento týden klesají o 6 %.

Společnost The Walt Disney má za sebou další ztrátové čtvrtletí. Očekávání ovšem byly ještě horší, a tak akcie od čtvrtečních výsledků rostou o 3,5 %. Od začátku týdne posilují dokonce o 10 %, v reakci na pozitivní zprávy o vakcíně, která by mohla uspíšit návrat zábavních parků k normálu.

Čínský výrobce elektromobilů Xpeng ukázal výtečné výsledky za 3. čtvrtletí a jeho akcie zaznamenávají silný růst. Od začátku týdne +40 %. Tržní kapitalizací se tak automobilka, která ve třetím kvartálu doručila necelých 9 tisíc vozidel, dostala na poměry Fordu. Na základě optimistických dat z čínského trhu se daří i dalším místním výrobcům elektromobilů. Akcie automobilky NIO posílily tento týden o 28 %. Výrobce elektrovozů Li Auto roste o více než 50 %. Americká Tesla naopak přes 5 % ztrácí. Čínské „elektromobilky“ mají za sebou obecně skvělý měsíc.

Co nového v Portu?

Na investiční platformě Portu Gallery startuje v pondělí 16.11 úpis vzácné medaile Ferdinanda V. z roku 1831. Dochované známé jsou pouze dva exempláře a jedná se tak o zcela unikátní příležitost.
Mimochodem, minulé pondělí si kolekci 5 sudů whisky, s upisovací částkou přes 1,5 milionu Kč, rozebralo 122 investorů během rekordních 40 minut!

Děkujeme všem za zpětnou vazbu k pilotnímu dílu konceptu Portu Rychlovka. V druhém díle jsme vylepšili zvuk a CEO Portu Radim Krejčí zde mluví i o dalších novinkách, které v nejbližší době chystáme. Například o eurových investičních účtech pro české investory.Hezký víkend!


Nastal čas na investice do bankovního sektoru?

Největší bankovní domy USA patří stabilně mezi nejvýdělečnější společnosti na světě. Pandemie koronaviru ale jejich postavením výrazně otřásla. Dokáže se finanční sektor zotavit; a tedy – nastala nyní příležitost jej zařadit do investiční strategie?


Cítíte finanční úzkost? Máme řešení!

Slovo úzkost je v dnešní době skloňované více než kdy dříve. Nejen že to, co se děje kolem nás ovlivňuje naši psychiku, ale má to i jistý dopad na naši finanční situaci, která se může výrazně změnit klidně ze dne na den.


Vývoj vybraných instrumentů (6.11. – 13.11.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 560,0
+1,4%
YTD: +10,2%
Euro Stoxx 50
3 444,3
+7,5%
YTD: -8,1%
Nikkei 225
25 385,9
+4,4%
YTD: +7,3%
Ropa
40,4
+8,8%
YTD: -33,8%
EUR/CZK
26,46
-0,8%
YTD: +4,2%
Dow Jones
29 303,2
+3,5%
YTD: +1,9%
Pražská burza
911,5
+5,3%
YTD: -18,3%
Bitcoin
16 091,0
+3,4%
YTD: +124,4%
Zlato
1 892,6
-3,1%
YTD: +24,2%
USD/CZK
22,40
-0,3%
YTD: -1,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím alternativním. Do zlata a stříbra lze investovat nejen prostřednictvím slitků či ETF, ale také skrz investiční či sběratelské mince.


Equa platí pak a Deutsche Bank daní home office

Equa bank spustila novou verzi aplikace žádosti půjčku. Soutěž o bankovní absurditu vyhrál poplatek za autorizační SMS. Deutsche Bank přišla s nápadem na zdanění home office.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak rebalance pomáhá řídit riziko

Při investování má každý z nás jiný cíl, možnosti i očekávání. Tomu by mělo odpovídat riziko, které při investování

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv