Search
Close this search box.

#157 – Tesla v S&P 500

Volatilita na trhu nadále klesá a uplynulý týden patřil mezi nejklidnější za poslední měsíce. Výraznější pohyb směrem vzhůru zažil trh na začátku týdne, když společnost Moderna oznámila, že její covidová vakcína má účinnost 94,5 %. Hned na to ji ale trumfl Pfizer, který podle konečných výsledků zjistil, že má dokonce 95% účinnost. Naštěstí vakcín bude potřeba dost a (zatím) není třeba se rvát.

Dobré zprávy v podobě funkčních vakcín maří alarmující růst nakažených v USA. Zatímco vakcína je spíše otázkou příštího roku, další vlnu musí Spojené státy řešit hned. Americký index S&P 500 proto mírně ztrácí, zhruba -0,5 %. V plusu naopak zakončuje evropský Euro Stoxx 50, ten od minulého týdne posiluje o 1 %.

Zprávou týdne se stal vstup společnosti Tesla do indexu S&P 500. Přesněji tedy rozhodnutí o vstupu, ke kterému by mělo dojít k 21. prosinci 2020. Zatím není jisté, zda kvůli velikosti firmy neproběhne zařazení v rámci více kroků. Na fondy kopírující index S&P 500 totiž čeká povinnost nakoupit značné množství akcií této automobilky – pokud tak již neučinily. Na to ostatně sází i část trhu a akcie Tesly od oznámení rostou o 22 %, na úroveň historických maxim.

Tesla se, vzhledem ke své velikosti, přidá mezi 10 největších firem a získá zhruba 1% podíl v indexu. Stane se historicky největší (podle tržní kapitalizace) nově zařazenou společností do indexu S&P 500.

Máloco děsí americké firmy více, než že se Amazon rozhodne vstoupit do jejich rybníčku. Konkurenci rozdrtil nejdříve na poli knih. V následujících letech přidal třeba elektroniku a daří se mu i v prodeji potravin. Nově se pouští do doručování léků, a to včetně těch na předpis. Vzhledem ke sílícímu strachu Američanů z nakupování v klasických lékárnách, přichází služba ve správnou chvíli. Zatímco akcie Amazonu výrazněji nereagují, lékárenská konkurence jako je CVS (-10 %), Walgreens (-15 %) nebo GoodRx (-15 %) výrazně ztrácí.

Po dlouhých 20 měsících se mohou vrátit Boeingy 737 MAX do vzduchu. Nejhorší krizi za poslední desítky let tak má Boeing za sebou. Pachuť a nedůvěra vůči problémovým modelům ovšem zůstává. Následující měsíce ukážou, jak se k „novému“ 737 MAX postaví aerolinky a jejich zákazníci. Z pohledu Boeingu stál „přešlap“ firmu odhadem 20 miliard dolarů (440 mld. Kč). Především ale stál „přešlap“ život 346 cestujících na palubách letadel 737 MAX. Za posledních 20 měsíců ztratily akcie Boeingu polovinu své hodnoty.

Bitcoin překročil hranici 18 tisíc dolarů a z pohledu tržní kapitalizace je historicky nejhodnotnější. Veškeré vytěžené „mince“ mají aktuálně hodnotu přes 337 miliard dolarů a na grafu výše by se tak bitcoin pomyslně zařadil před společnost Mastercard. Rekordní tržní kapitalizace bitcoin dosáhl navzdory nerekordní ceně. Důvodem je větší množství kryptoměny v oběhu.

Módní společnost L Brands, stojící například za značkami Victoria’s Secret a Bath & Body Works, zažívá zmrtvýchvstání. Výsledky za 3. čtvrtletí překonaly očekávání, a to především z hlediska zisku. Akcie firmy v reakci na to posilují o 17 %, od začátku roku o 120 %! Ostatně už bylo na čase, za posledních 5 let ztratily akcie L Brands téměř 60 %.

Co nového v Portu?

Od dnešního dne jsou k dispozici eurové investiční účty i českým investorům. Věříme, že novinku, kterou jsme slibovali minulém díle Portu Rychlovky, přivítají například čeští investoři s eurovými příjmy.

V dnešním díle Portu Rychlovky mluví Radim Krejčí o dalších chystaných novinkách a zároveň odpovídá na nejzajímavější dotazy za uplynulý týden.Hezký víkend!


SPAC – nový burzovní fenomén letošního roku

Letošním hitem burzovních parketů jsou speciálně investiční firmy. SPAC jsou defakto novým druhem IPO (proces první veřejné nabídky akcií společnosti), který nicméně existuje celá desetiletí.


Airbnb jde na burzu

Platforma pro sdílené ubytování Airbnb výrazně pokročila ve svých plánech prodat část svého podniku. Co by investoři měli vědět o IPO společnosti, na které její zakladatelé v roce 2008 začali pronájmem vzduchové matrace v San Franciscu?


Vývoj vybraných instrumentů (13.11.- 20.11.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 572,4
-0,4%
YTD: +10,6%
Euro Stoxx 50
3 467,2
+1,0%
YTD: -7,5%
Nikkei 225
25 527,4
+0,6%
YTD: +7,9%
Ropa
42,0
+3,7%
YTD: -31,8%
EUR/CZK
26,34
-0,5%
YTD: +3,7%
Dow Jones
29 393,0
-0,3%
YTD: +3,0%
Pražská burza
940,6
+3,2%
YTD: -15,7%
Bitcoin
18 686,0
+14,7%
YTD: +160,6%
Zlato
1 876,0
-0,5%
YTD: +23,2%
USD/CZK
22,20
-0,9%
YTD: -1,9%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Změny na trhu veteránu ve jménu pandemie

Jak vypadá rok 2020 z hlediska trhu s klasickými automobily? Co se všechno změnilo, když se prakticky přestalo cestovat? Co se vyplatí kupovat nebo naopak prodat? A jak to bude dál?


Češi v čele Evropy a přeměna Google Pay

Padesátku nejrychleji rostoucích tech firem ve střední Evropě ovládly české podniky. Google Pay se změní na centrum všech financí. Visa v Evropě rozšiřuje svůj program na pomoc pro fintech startupy.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku

Rolex GMT Master

Švýcarský hodinářský průmysl

Dopadu pandemie se nevyhnul ani švýcarský hodinářský průmysl, zároveň to byl ale impulz k mnoha potřebným změnám. Nejvíce zasažený

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala