Zatímco obrázky ze Spojených států vypadají, jakoby se západní velmoc nacházela na pokraji zhroucení, akciový trh zůstává v zelených číslech. Nepotvrdilo se ani očekávání, že vítězství demokratických kandidátů v Georgii povede k prudkému poklesu. Demokraté tím získali většinu v Senátu a patří jim i Sněmovna reprezentantů a Bílý dům. Strach ze zvyšování daní ovšem přebila vidina další finanční injekce a index S&P 500 tak tento týden posiluje o 1,5 %.
Evropa si užila podstatně klidnější týden. V rámci EU dostala zelenou vakcína od Moderny. Pro orientaci, to je ta, která se skladuje v cca -20°C, tudíž v podstatně vyšších teplotách než vakcína od Pfizeru (-70°C). Evropský index Euro Stoxx 50 i díky tomu posiluje o 2 %.
Světová banka tradičně po půl roce zaktualizovala svá ekonomická očekávání. Globální ekonomika by podle nejnovějších předpovědí měla v roce 2021 růst o 4 % (v červnu očekávala Světová banka 4,2 %), americká o 3,5 % a evropská o 3,6 %. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím růst bude další šíření epidemie, a především rychlost očkování. Každé zpoždění se rovná nezanedbatelné ekonomické ráně.
Mimo jiné upozorňuje Světová banka na to, že epidemie neovlivní růst jen v nejbližších letech, ale může vést k celé ztracené dekádě. Jednotlivé společnosti budou kvůli nejistotě a slabému růstu omezovat své investice. Roli má hrát i slabší covidové vzdělávání a přetrvávající nezaměstnanost. Naději na „záchranu“ vidí Světová banka v rozsáhlých reformách podporujících investice do lidského a fyzického kapitálu.
Přes polovinu automobilů prodaných loni v Norsku tvořily elektromobily. Zatímco v roce 2019 byl podíl nově prodaných elektromobilů v severském státu zhruba 42 %, minulý rok to bylo přes 54 %. Pro srovnání, v Česku v rámci nově prodaných aut tvořily elektromobily necelé 1 %. Norsko plánuje jako první země do roku 2025 přestat prodávat nové vozy na benzín a naftu.
Elektromobily ovšem nemusí být jen Tesla. Norsko je toho důkazem. Nejčastěji kupovaným autem zde byl luxusní elektrický automobil od Audi (ta je součástí Volkswagen Group). Model 3 obsadil až druhé místo.
Ve světě akcií ovšem takovou diverzitu nenajdete. Tesla posílila tento týden o 20 % a tržní kapitalizací je větší než dalších 10 největších automobilek světa, dohromady. Mimo to překonala Tesla ve velikosti i Facebook a je tak 5. největší americkou společností. Elon Musk tak pokořil Jeffa Bezose a stal se nejbohatším mužem světa. Na „svém kontě“ má zhruba 195 miliard dolarů (přes 4 biliony Kč). Drtivou většinu vydělal za poslední rok.
(Obrázek pochází ze začátku týdne, aktuální hodnota Tesly přesahuje 800 mld. USD)
Dvakrát newyorská burza změnila názor, ale nakonec rozhodla o vyřazení akcií čínských telekomunikačních firem. Nad těmi má mít údajně kontrolu čínská armáda. Společnosti China Telecom, China Mobile a China Unicom tak v návaznosti na rozhodnutí Donalda Trumpa zmizí z amerického obchodního parketu. Tím to ovšem skončit nemusí. Mluví se i o tom, že Spojené státy zakážou Američanům investovat do společností Alibaba a Tencent. Ty v reakci na to poklesly zhruba o 4 %.
Polská společnost CD Projekt nezažívá zrovna šťastné období. Dlouho očekávaná hra Cyberpunk 2077 nenaplnila očekávání. Ta měla být nejvýdělečnějším titulem za několik posledních let, ale místo toho je terčem tvrdé kritiky. Od začátku prosince klesly akcie firmy CD Projekt o 40 % a první žaloby z řad akcionářů na sebe nenechaly čekat.
Sociální giganti si uvědomují změnu a rychle mění tábor. V reakci na události v Kapitolu svorně zablokovali účet Donalda Trumpa. Twitter se americkému prezidentovi uzamkl na 12 hodin. Facebook, který se k podobným krokům historicky moc neměl, zablokoval účet Donalda Trumpa dokonce na následující dva týdny. Rychle přispěchal i Google, který smazal z Youtubu video, které Trump během „obléhání Kapitolu“ nahrál. No, a nakonec se přidal do party i Amazon, který zablokoval prezidentův účet na platformě Twitch. Je to velká náhoda, že všichni dávají ruce od Donalda Trumpa pryč, až když končí jeho mandát.
Hezký víkend!
Zajištění na důchod: Čím dříve začnete spořit, tím lépe
Pokud jste se ještě otázkou spoření na důchod nezačali vůbec zabývat, případně pokud již o této otázce uvažujete, ale zatím jste ještě spořit nezačali, měli byste zbystřit.
Finanční a investiční předsevzetí pro rok 2021
S koncem roku a příchodem toho nového většina lidí bilancuje. A to ať už patří do týmu těch kteří si rádi stanovují novoroční předsevzetí či naopak do týmu jejich odpůrců.
Vývoj vybraných instrumentů (1.1 – 8.1.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 3 817,9 +1,6% YTD: +1,6% |
Euro Stoxx 50 3 642,5 +2,0% YTD: +2,0% |
Nikkei 225 28 139,0 +3,0% YTD: +3,0% |
Ropa 51,7 +6,5% YTD: +6,5% |
EUR/CZK 26,17 -0,3% YTD: -0,3% |
Dow Jones 31 092,8 +1,6% YTD: +1,6% |
Pražská burza 1 071,5 +4,3% YTD: +4,3% |
Bitcoin 41 155,0 +42,1% YTD: +42,1%% |
Zlato 1 887,3 -0,4% YTD: -0,4% |
USD/CZK 21,36 -0,1% YTD: -0,1% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Investice do sudů s whisky – co byste měli vědět?
Investování do celých sudů se skotskou whisky bylo ještě před pár lety neznámým konceptem. V dnešní době ale patří sudy s whisky k jedné z nejziskovějších alternativních investic vůbec.
Chat s mrtvými a nástup lednových novinek
Microsoft vás plánuje po smrti vrátit zpět mezi živé. Jenže jako chatbota. Na úřad poprvé přes banku. eToro se připravuje na 5 miliard dolarů IPO v Q2 2021.