Search
Close this search box.

#169 – Rekord?

Počty nově nakažených ve Spojených státech klesají, proočkovanost roste, trh práce ale stejně stagnuje. Očekáváné oživení stále nepřichází a v minulém týdnu si o podporu v nezaměstnanosti řeklo dokonce více lidí než o týden předtím. Investoři sázející na rychlé zotavení to samozřejmě neslyší rádi. Index S&P 500 klesá tento týden mírně o 0,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 naopak lehce stoupá (+0,5 %).

Svojí roli na nejistotě na americkém akciovém trhu hrají i stoupající úrokové míry na státních dluhopisech. Výnosy desetiletých amerických bondů jsou na ročních maximech (1,3 %). To může lákat další investory ke změně alokace (více peněz do dluhopisů na úkor akcií). Vyšší sazby v ekonomice pocítí i jednotlivé firmy, pro které jsou vypůjčené peníze dražší, což vytváří tlak na jejich ziskovost.

Japonský akciový index Nikkei 225 se poprvé podíval nad hranici 30 tisíc bodů. No, vlastně ne tak úplně poprvé. Na konci roku 1989 dosáhl japonský trh svých maxim. Místní centrální banka do té doby držela úrokové sazby na extrémně nízkých úrovních a rozhodla se zatáhnout za brzdu. Dlouhodobě oddalované problémy vyplavaly na povrch a započalo tak období, které dnes označujeme jako „ztracená dekáda“.

V rámci následujících 15 let poklesly ceny nemovitostí zhruba o dvě třetiny a propadu se nevyhnul ani akciový trh. Index Nikkei 225 poklesl z téměř 40 tisíc bodů na méně než čtvrtinu. Japonská vláda spolu s centrální bankou odmítla věřit tomu, že trh sám o sobě najde řešení, a rozhodla se pomoct. Výsledkem je extrémní zadlužení (nejvíce na světě, přes 220 % HDP) a podivuhodná rozvaha japonské centrální banky. Ta je největším vlastníkem japonských akcií na trhu.

Tento týden probíhají v americkém Kongresu výslechy s „aktéry“ kauzy Gamestop. Například CEO platformy Robinhood, která nabízí americkým uživatelům obchodování s akciemi zdarma, se omluvil za nezvládnutí situace. Spolu s dalšími totiž v době růstu přistoupil k zablokování možnosti nakupovat akcie vybraných firem (Gamestop, AMC). Již dříve v týdnu se zakladatel Interactive Brokers Thomas Peterffy nechal slyšet, že situace s Gamestopem na konci ledna málem vedla ke kolapsu celého trhu.

V nejnovějším kole financování vybral Muskův SpaceX dalších 850 milionů dolarů, což ohodnotilo firmu na zhruba 74 miliard dolarů. Oproti srpnu minulého roku je to nárůst o více než polovinu. Pro srovnání, Tesla má zhruba desetinásobnou tržní kapitalizaci. SpaceX se tak může hodnotou srovnávat třeba s General Motors, Adidas nebo Spotify. Otázkou je, co by s cenou firmy udělal vstup na veřejně obchodovatelný parket. Mimochodem, za jednu akcii SpaceX si Musk řekl o 419,99 dolaru.

V Austrálii se naplno rozhořel boj o využívání zpravodajského obsahu technologickými giganty. Místní vláda požaduje, aby velké firmy platily za sdílený informační obsah. Zatímco Google zvolil cestu kompromisu a s vydavateli se dohodl, Facebook vyřešil problém po svém. Zablokoval veškerý obsah z australských zpravodajských webů. Sdílet ho nemůžou jak uživatelé, tak firmy. Facebookové stránky australských médií tak zejí prázdnotou. Akcie Facebooku reagovaly zhruba 2% poklesem.

Dvě velké investice učinila v posledním čtvrtletí roku 2020 investiční společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Podíl za 8,5 miliardy USD koupila v telekomunikační firmě Verizon a za zhruba poloviční částku v ropné společnosti Chevron. Devadesátiletý Buffett se naopak zbavil části akcií Applu. Prodal podíl za asi 7,5 miliard dolarů. Nutno podotknout, že Apple i nadále zůstává největší investicí firmy. Berkshire Hathaway vlastní přes 5,5 % Applu v hodnotě 125 miliard dolarů.

Společnost ING se stahuje z českého trhu. Nevidí na něm budoucnost a nadále bude poskytovat jen služby korporátního bankovnictví. Spořící účty a podílové fondy má u ING aktuálně zhruba 375 tisíc českých klientů. Ti dostanou možnost se přesunout pod Raiffeisenbank. Zrušeno zároveň bude asi 225 pracovních pozic v ČR.

Hypotéky v Česku i nadále zlevňují. Předpovědi analytiků se nenaplnily a ani leden nepřinesl změnu trendu. Podle hypoindexu klesly sazby v lednu na 1,94 %. V prvním měsíci roku 2021 sjednaly banky hypotéky za 25 miliard Kč v průměrné výši 2,98 milionu Kč.

Co nového v Portu?

Na Facebooku a Instagramu Portu Gallery jste si odhlasovali termín pro úpis vozu Mercedes-Benz 220 SEb Coupé a ten tak začal včera v 19:00. Poslední investoři stihli nakoupit podíl těsně před půlnocí. Další skvělé úpisy chystáme i na další týdny, a tak nezapomeňte sledovat naše sociální sítě.

V dnešní Portu Rychlovce mluví Radim Krejčí například o dluhopisech, které nabízíme na platformě opPORTUnity. Jako obvykle odpovídá i na otázky, které jste nám v průběhu týdne pokládali.Hezký víkend!


Co je to finanční gramotnost, proč je dobré ji budovat a jak na tom vlastně jsme?

Tentokrát si vysvětlíme, co to vlastně finanční gramotnost je a jak si v této oblasti česká populace vede.


7 nejčastějších chyb během propadů na trzích

Panika na trzích, kterou způsobila začátkem loňského roku pandemie koronaviru připomněla časté chyby, kterých se investoři dopouštějí, když burzovní tabule svítí rudě a trhy sviští dolů.


Vývoj vybraných instrumentů (12.2. – 19.2.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 922,8
-0,3%
YTD: +4,5%
Euro Stoxx 50
3 713,5
+0,5%
YTD: +4,0%
Nikkei 225
30 017,9
+1,7%
YTD: +9,4%
Ropa
60,2
+1,2%
YTD: +24,1%
EUR/CZK
25,85
+0,3%
YTD: -1,5%
Dow Jones
31 600,3
+0,5%
YTD: +3,2%
Pražská burza
1 054,3
-0,6%
YTD: +2,6%
Bitcoin
53 052,0
+10,9%
YTD: +83,2%
Zlato
1 786,5
-2,0%
YTD: -5,7%
USD/CZK
21,29
+0,1%
YTD: -0,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Mobil jako terminál a milionový bitcoin

Cena kryptoměny bitcoin poprvé vystoupila nad 50 000 dolarů. Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil. Pandemie pomohla Alze k rekordnímu obratu. Internetový prodejce loni utržil přes 37 miliard korun.
Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme