Search
Close this search box.

#170 – Inflace se nebojíme

Další skokový nárůst výnosů na amerických státních dluhopisech spustil ve čtvrtek menší výprodej. Rostoucí výnos je výsledkem nižší poptávky, a tedy klesající ceny dluhopisů. Investoři cítí, že ekonomická situace se zlepšuje a mají tak možnost získat lepší výnos jinde na trhu. Zvyšující se výnos odráží i obavy z inflace, kterou centrální banky mohou krotit především zvyšováním sazeb v ekonomice. Přestože americký Fed zvyšování v nejbližší době odmítá, obavy na trhu lze skrze zvyšující se výnosy vidět.

Nejsledovanější americký index S&P 500 ztrácí tento týden 2 %. Na vině jsou především technologické akcie, které tvoří nemalou část z něj. Ostatně index NASDAQ zaznamenal ve čtvrtek největší propad od října a během týdne odepsal 5 %. Evropa drží s Amerikou krok a za týden se index Euro Stoxx 50 propadl o 1,5 %.

Inflace se nebojíme. V podobném smyslu se vyjádřil aktuální předseda Fedu Jerome Powell i bývalá předsedkyně Janet Yellen. Ta teď místo americké centrální banky šéfuje ministerstvu financí. Jenže opačný názor zastává čím dál tím více lidí. Centrální banky nepřestávají pumpovat likviditu do oběhu a nafouknuté státní dluhy půjde jen těžko splatit normální cestou. V takové chvíli přichází na řadu vyšší inflace, která dluh odmaže a spolu s ním i úspory obyvatel.

Jak se tomu bránit? Tradičním doporučením proti inflaci je zlato. Jenže ani to není od krátkodobé volatility ušetřeno. Ostatně ze srpnových historických maxim poklesla jeho cena během pár měsíců o 13 %. A žádnou velkou korelaci se změnou cen v ekonomice u něj taky nenajdeme (graf níže). „Omládlou“ variantou zlata jsou pro některé kryptoměny, které lze zatím ale jen těžko považovat za stabilní uchovatele hodnoty.

Dobrým řešením je tak investovat dlouhodobější peníze do reálných aktiv vytvářejících hodnotu – ať už se jedná o akcie (tedy firmy) nebo třeba nemovitosti. Na spořícím účtu má smysl nechávat finanční rezervu (často bývá doporučován 3-6násobek měsíčních výdajů), ale ne zbytečně více. To si bohužel většina Čechů k srdci stále nebere.Top 25 manažerů hedgeových fondů si přišlo v minulém roce na slušný balík. Dohromady si vydělali 32 miliard dolarů. V průměru hedgeové fondy přinesly investorům za rok 2020 výnos ve výši 11,6 %, index S&P 500 za stejné období rostl o 17,9 %. Porážet index se dařilo především veřejnosti nepřístupným fondům. Například druhý na seznamu James Simons, který si v roce 2020 přišel na 2,6 mld. dolarů, zajistil pro svůj uzavřený fond 76% výnos. Jeho veřejnosti přístupné fondy naopak 20-30 % ztratily.

Přes 100 milionů lidí po celém světě nějakým způsobem využívá kryptoměny. Zvyšující se cena láká nové a nové investory a za poslední půlrok stoupl jejich počet o polovinu. Dávno už přitom neplatí, že krypto je jen pro mladý. Jedna z nedávných studí společnosti deVere (finanční poradenství) ukázala, že 70 % její klientů ve věku 55+ kryptoměny drží, nebo to alespoň plánuje.

Není tomu tak dávno, co svět obletěla zpráva, že Tesla nakoupila Bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Různé odhady mluví o tom, že nákupní cena se pohybovala mezi 30-40 tisíci USD za BTC. Pokud se spokojíme s průměrem, tak vzhledem k aktuální ceně (~47k) vydělala Tesla na své sázce odhadem přes 500 milionů dolarů. Tedy jen o trochu méně než na prodeji aut za celý rok 2020.

Investoři ovšem radost nijak zvlášť neprojevují a akcie Tesly ztrácí. Za poslední měsíc odepsala firma pětinu své hodnoty. Od začátku roku 2020 je ovšem stále v asi 700% plusu.

Další dobré výsledky oznámil Snapchat a pokračuje tak ve svém raketovém růstu. Dva roky zpátky přitom tato sociální síť, populární především mezi mladými, vypadala na odpis. Z upisovací ceny ztrácela 80 % své hodnoty, nestačila na konkurenci a výsledky byly jedna pohroma za druhou. Dnešní Snap používá 90 % Američanů ve věkové kategorii 13-24, počítá s 50% růstem tržeb na několik let dopředu, a hlavně chytá druhý dech. Nutno podotknout, že od vstupu na burzu se mu ještě nepodařilo skončit čtvrtletí v plusu.

Důvěra v českou ekonomiku roste. Alespoň podle statistického úřadu. Souhrnný indikátor sledující důvěru vzrostl v únoru o 2,4 bodu na hodnotu 89,7. Více ekonomice věří podnikatelé, méně naopak spotřebitelé. Celkově setrvává důvěra v ekonomiku pod dlouhodobým průměrem, a především pod stavem před koronavirovou epidemií. Nejhorší je situace v oblasti služeb.

Co nového v Portu?

Ve čtvrtek jsme na Portu Gallery upisovali oblíbené sudy whisky a jako obvykle se po nich jen zaprášilo. Připravené pro vás máme další zajímavé úpisy, a tak se můžete těšit.

V dnešní Portu Rychlovce shrnuje Radim Krejčí novinky z trhu a spolu s členy týmu se věnuje Vašim dotazům a informacím z Portu.Hezký víkend!


Čas je v investování mocnější, než si možná myslíte

Zhodnocovat peníze na finančních trzích může prakticky kdokoli. Je ale potřeba vědět, jak na to. Tady je jedno zdánlivě nedůležité ponaučení, které má ale ve skutečnosti cenu zlata.


Finanční gramotnost: Jak si vytvořit vlastní přehled příjmů a výdajů

Co se vám vybaví, když se řekne slovo rozpočet nebo finanční rozvaha? Sestavujete si pravidelně svůj vlastní rozpočet? A proč vlastně mít svůj osobní rozpočet?


Vývoj vybraných instrumentů (19.2. – 26.2.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 827,1
-2,0%
YTD: +1,9%
Euro Stoxx 50
3 654,4
-1,6%
YTD: +2,3%
Nikkei 225
28 966,0
-3,5%
YTD: +5,5%
Ropa
62,6
+5,6%
YTD: +28,9%
EUR/CZK
26,20
+1,4%
YTD: -0,2%
Dow Jones
31 243,3
-0,8%
YTD: +2,1%
Pražská burza
1 055,7
+0,1%
YTD: +2,8%
Bitcoin
47 123,0
-15,1%
YTD: +62,7%
Zlato
1 753,4
-1,4%
YTD: -7,5%
USD/CZK
21,61
+1,5%
YTD: +1,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Parkovné v mapách a moderní bankomaty

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti. GameStop opět prudce posílil, překvapil i uživatele Redditu. Google Mapy mají praktickou novinku. Za parkování zaplatíme rovnou v aplikaci.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services.

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

Makléř – 18.díl: Nové pořádky

Arnold Gold se přepočítal. Projekt Energon skončil neslavně, němečtí akcionáři machinace s akciemi odhalili, Golda vyhodili a firmu zachránili.

Nejdražší vozy roku 2019

Jak všichni víme, mnoho zásadních obchodů s klasickými vozy je realizováno s pomocí aukčních domů. Po celém světě se koná