#174 – Portu se slevou

Zatímco očkování ve Spojených státech začíná fungovat, Evropě se nedaří zařadit vyšší rychlostní stupeň. Alespoň jednu dávku vakcíny dostala v Americe zhruba čtvrtina populace. V Evropě můžeme s odřenýma ušima mluvit sotva o 10 %. A tak se místo rozvolňování chystají státy EU na další vlnu. To pro trhy není dobrá zpráva, na vývoji evropských indexů se to ale zatím příliš neodráží.

Stejně jako v minulém týdnu pokračuje odliv financí od burzovních „miláčků“, především z technologického sektoru. Index NASDAQ tak odepisuje tento týden 1,5 %. Širší index S&P 500 naopak končí v zelených číslech, konkrétně o 0,5 % výše. Evropský Euro Stoxx 50 posiluje ke konci týdne takřka shodně o 0,8 %.Microsoft se chystá na nákupy. Tentokrát by mělo jít o komunikační platformu Discord, za kterou by měla 2. největší společnost na americké burze zaplatit částku pohybující se okolo 10 miliard dolarů (220 mld. Kč). Nutno podotknout, že to není poprvé, co Discord jedná o svém odkoupení a spekulovalo se i o jeho vstupu na burzu.

Za posledních 5 let udělal Microsoft jen několik podobně velkých nákupů. V září 2020 koupil herní studio Bethesda (7,5 mld. USD), v roce 2018 GitHub (7,5 mld. USD) a v roce 2016 LinkedIn (26 mld. USD). Ještě na přelomu roku jednal Microsoft i o odkoupení sociální sítě Pinterest (za 51 miliard dolarů), k akvizici ale nakonec nedošlo.

Populární platforma Robinhood, která umožňuje americkým uživatelům obchodovat na burze bez poplatků, podala předběžnou žádost o vstup na burzu. Robinhood v posledních měsících čelí silné kritice ze strany uživatelů, především kvůli pozastavení obchodování s akciemi společnosti GameStop. IPO by mohlo proběhnout již v druhém čtvrtletí tohoto roku, ale vzhledem k zatím neveřejnému návrhu je těžké detaily odhadovat.

O něco blíže ke vstupu na burzu je kryptoměnová směnárna Coinbase. Její akcie se na burze měly objevit už tento měsíc, ale podle nejnovějších interních informací k přímému vstupu dojde až v dubnu. Odhady o hodnotě společnosti se pohybují od 60 do 100 miliard dolarů.

Apple dostal první trest za prodávání nových telefonů bez nabíjecích adapterů. Brazilský soud udělil největší firmě na americké burze pokutu v hodnotě 2 milionů dolarů. Zatímco Apple argumentuje ochranou přírody, brazilský soud shledal aktivitu Applu jako snahu snížit náklady bez slevy pro zákazníka. Nutno podotknout, že pokuta není zrovna likvidační. V minulém roce vydělala americká firma 275 miliard dolarů. Je to tak zjednodušeně stejné, jako když člověk s průměrným ročním platem dostane pokutu 3 Kč.

Od tohoto týdne je možné oficiálně nakupovat automobily Tesla za pomoci bitcoinů, a to bez nutnosti jakékoliv směny. Prozatím ale jen v rámci Spojených států. Získané bitcoiny Tesla nebude měnit zpět na dolary, protože (slovy Elona Muska) „mají záporný úrok a jen hlupák by se neohlédl jinde“. Akcie Tesly ztrácí tento týden 6 %, bitcoin (i přes krátkodobou vzpruhu, kterou mu rozhodnutí Tesly dalo) oslabil tento týden o 8 %.

Česká republika je 18. nejšťastnější země na světě. Alespoň v rámci 149 zkoumaných států, které jsou hodnoceny na základě řady faktorů, jako je HDP, míra korupce, svoboda vyjadřování nebo třeba délka života. Nejvyšší pozice obsadily evropské státy, především ty ze severu. Česko si za posledních 5 let polepšilo o 9 pozic. První místo obsadilo Finsko, poslední je Afghánistán.

Co nového v Portu?

Ve čtvrtek jsme spustili dlouho slibovanou funkcionalitu – systém slev na poplatku za správu pro dlouhodobé a odpovědné investory. Do Portu portfolií tak můžete investovat již od 0,6 % ročně. Poplatky za službu vlastní strategie pak startují na 0,53 % ročně. Sleva závisí na délce fixovaného období a aktivovat si ji můžete už nyní. Více informací se dozvíte na blogu, ale i v dnešní Portu Rychlovce.

Na úterý zároveň chystáme webinář, ve kterém se budeme nově spuštěnému slevovému programu více věnovat. Začínat bude v 17:30 a již nyní nám můžete posílat své otázky – ať už do mailu, nebo přímo na Youtube.

Mimo to jsme na Portu Gallery spustili avizovaný úpis obrazu Karel IV. – Otec vlasti. Na něm se podílí již více než 180 investorů a zbývá tak poslední možnost se k této unikátní příležitosti připojit.

Již brzy vám nabídneme na Portu Gallery také další unikátní hodinky. Tentokrát značky Czapek, a rozhodně se máte na co těšit. Více o nich se dozvíte například zde. Na prestižním hodinkovém magazínu Fratello můžete pro zmíněné hodinky hlasovat v probíhající soutěži a vlastně tak i navýšit jejich budoucí hodnotu!

V dnešní Portu Rychlovce rozebírá Radim Krejčí podrobněji nový slevový program, nové příležitosti na Portu Gallery, ale i tradičně novinky z trhu.Hezký víkend!


Dlouhodobé investování ještě levněji.

Spouštíme systém slev na poplatku za správu pro dlouhodobé a odpovědné investory.


Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta. Nikdo z obchodníků tehdy netuší, že trh dosahuje dna a do roka a do dne přidá 75 % a bude dosahovat nových historických maxim.


Vývoj vybraných instrumentů (19.3. – 26.3.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 937,8
+0,6%
YTD: +4,8%
Euro Stoxx 50
3 865,9
+0,8%
YTD: +8,2%
Nikkei 225
29 176,7
-2,1%
YTD: +6,3%
Ropa
60,9
-0,8%
YTD: +25,6%
EUR/CZK
26,09
-0,2%
YTD: -0,4%
Dow Jones
32 805,9
+0,5%
YTD: +7,2%
Pražská burza
1 094,5
+1,3%
YTD: +6,6%
Bitcoin
53 886,0
-7,8%
YTD: +86,0%
Zlato
1 731,0
-0,6%
YTD: -8,6%
USD/CZK
22,14
+0,7%
YTD: +3,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Finanční gramotnost: Financování bydlení

Bitcoinmaty se množí. Hotovost za digitální měnu jde směnit už na 16 500 místech. Tesla bude vyrábět produkty pro chytrou domácnost. Air Bank spustila bankovní identitu, klientům začne fungovat postupně.


Joe Muczka jr.: Barvy, světlo mého života

Joe Muczka jr. je dnes vyhledávaným a uznávaným evropským umělcem, patří mezi deset top umělců v Evropě. Jeho obrazy však vlastní lidé po celém světě.


Auto za bitcoin a drony od Samsungu

Elektromobily Tesla už lze v USA koupit za bitcoiny, uvedl Musk. Samsung začal v Irsku nabízet donášky dronem. Češi jsou ve využívání internetového bankovnictví sedmí v EU.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak nejlépe časovat trh

Jak co nejlépe časovat trh?

Tento článek je příběhem 3 přátel – Petra, Pavla a Jany. Všichni tři odkládali posledních

Tyranie složených nákladů

Vysoké poplatky spojené s investováním jsou nepřítelem dlouhodobého investora. Stejně jako v případě výnosů z

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených