#175 – Velkolepý plán

Na většině burzovních parketů je dnes zavřeno, a tak jsme se rozhodli vám nabídnout pravidelné páteční čtení ještě před obědem.

Americký index S&P 500 uzavřel ve čtvrtek na historických maximech a poprvé překročil hranici 4000 bodů. Trh reagoval pozitivně na konkrétnější představení balíčku z pera Joe Bidena. Tentokrát mají jít peníze především do infrastruktury. V následujících 8 letech by skrze ambiciózní plán měly přitéct do americké ekonomiky více než 2 biliony dolarů.

S prosazením v americkém Kongresu to ale nebude jednoduché. Republikáni jen těžko zkousnou, jakým způsobem se mají výdaje zaplatit (zvýšení daní podnikům z 21 na 28 %). Spolehnout se tak bude Biden muset na těsnou demokratickou většinu. Jenže ani jeho strana není ohledně představeného balíčku jednotná. Zatímco podle některých je částka moc vysoká, podle jiných naopak příliš nízká. Podle samotného amerického prezidenta se jedná o „největší investici od vytvoření mezistátního dálničního systému a vesmírných závodů v padesátých a šedesátých letech“.

Index S&P 500 posiloval ve zkráceném týdnu o 1 %. Odrazu se dočkaly také technologické akcie (NASDAQ +2,5 %). V nastaveném tempu pokračují i evropské akcie a index Euro Stoxx 50 tak rostl o 2 %. Směrem vzhůru ho táhnuly především akcie automobilek a firem na ně navázané. Ty se (alespoň podle hodnoty akcií) z koronavirové krize už dávno uzdravily.

Poslední měsíce přinášejí jeden pohádkový vstup na burzu za druhým. Probuzení ze světa snů přineslo středeční IPO společnosti Deliveroo. Hned první den klesly akcie nováčka na londýnské burze o více než 35 %. Už samotný úpis provázel relativně nízký zájem a firma rozvážející jídlo ve 12 zemích Evropy tak vstupovala na burzu za 390 pencí za kus. Investory děsí především hluboká ztrátovost společnosti.

Ceny amerických nemovitostí rostly minulý rok nejrychleji za posledních 15 let. Meziročně o 11,2 % (leden 20 – leden 21). Rychlejší tempo zaznamenal index sledující ceny na americkém nemovitostním trhu naposledy v roce 2006. Pro srovnání, ceny bytů v Česku rostly v roce 2021 podle různých serverů o 8 – 17 %.

Populární fond ARK Invest nabídl v tomto týdnu investorům nové ETF (ARKX). Zaměřené je tematicky na dobývání vesmíru a obsahuje akcie 39 společností. Ty ovšem s dobýváním vesmíru moc společného nemají. Součástí ETF je třeba Amazon, Google nebo Netflix. Na první pohled tak novinka působí spíše jako past na investory, kteří před nákupem věnují pozornost jen názvu.

Podle nejnovější studie společnosti Morningstar se polovině aktivně spravovaných evropských fondů nepodařilo v roce 2020 porazit benchmark. Přitom právě období zvýšené volatility má být chvílí, kdy mají manažeři fondů navrch. Pravdou je, že navrch měly aktivní fondy v uplynulém roce alespoň ve srovnání se svými výsledky z předchozích 10 let. To se jejich úspěšnost oproti benchmarku pohybovala v průměru okolo 25 %.

Za mořem je situace takřka stejná. V boji proti benchmarku uspělo minulý rok jen 49 % amerických aktivních fondů. Nejvíce úspěšné byly ty, které investují do dluhopisů a nemovitostí. Nejmenší úspěšnost si připsaly aktivní fondy investující do akcií větších US firem. Na obrázku níže je průměrná (ne kumulativní!) úspěšnost amerických aktivních fondů ke konci roku 2020.



Microsoft získal zajímavou (a především obrovskou) zakázku od americké armády. V následujících letech ji dodá 120 tisíc kusů virtuálních brýlí za 22 miliard dolarů (490 mld. Kč). Ty mají umět zobrazovat například mapu, rozkazy, ale také spolupracovat s chytrými mířidly na zbraních. Akcie Microsoftu posilují tento týden o 2,5 %.

Schodek českého rozpočtu se vyšplhal ke konci prvního kvartálu na rekordních 125 miliard Kč. Jde o nejhorší březnový výsledek v historii Česka. Nepříjemnou zprávou pro veřejné finance je i zvyšující se výnos na dlouhodobých státních dluhopisech. Ten souvisí s rostoucími výnosy na zahraničních dluhopisových trzích, jestřábí politikou ČNB, ale i obavami z vývoje českého rozpočtu.

Co nového v Portu?

Velký pátek nás připravil o tradiční páteční Portu Rychlovku. Doporučit tak můžeme alespoň záznam webináře, ve kterém jsme se věnovali novému slevovému programu. Všem děkujeme za účast a dotazy!



Hezký velikonoční víkend!


Přichází zlatá éra diverzifikace?

Uplynulá dekáda nechala zapomenout na většinu strategických investičních pouček, ne-li na všechny. Zjednodušeně řečeno, nesprávné chování bylo trhem mnohdy štědře odměňováno, zatímco zodpovědný a uvážlivý přístup byl pro svou zhusta slabší výkonnost vysmíván.


Investiční akademie 3: Spoření vs. Investování

V tomto článku si vysvětlíme, proč je důležité spořit a investovat a taky jaký je mezi oběma přístupy rozdíl.


Vývoj vybraných instrumentů (26.3. – 2.4.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 019,9
+1,1%
YTD: +7,0%
Euro Stoxx 50
3 946,0
+2,1%
YTD: +10,5%
Nikkei 225
29 854,0
+2,3%
YTD: +8,8%
Ropa
61,2
+0,4%
YTD: +26,2%
EUR/CZK
26,09
+0,0%
YTD: -0,6%
Dow Jones
33 153,2
+0,2%
YTD: +8,3%
Pražská burza
1 092,0
-0,2%
YTD: +6,3%
Bitcoin
59 504,0
+10,2%
YTD: +105,4%
Zlato
1 730,3
-0,1%
YTD: -8,7%
USD/CZK
22,21
+0,3%
YTD: +3,8%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Srovnání vývoje cen zlata a poštovních známek

Většina investorů se v dobách finančních krizí uchyluje ke koupi zlata. Většina investorů ale také zapomíná, jak vysoká je fluktuace ceny tohoto vzácného kovu.


Placení kryptoměnami a digitalizace zdravotnictví

PayPal spouští možnost platby kryptoměnami. Mall Group zvažuje vstup na burzu. Ordinací v mobilu přibývá. Pandemie postrčila zdravotnictví k digitalizaci.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme