Především silný začátek týdne posouvá americké indexy na nová maxima. Z pohledu ekonomických dat to ostatně byla jedna dobrá zpráva za druhou. Americký trh práce směřuje k normálu, průmysl zažívá boom a Fed neplánuje v nejbližší době šlápnout na brzdu. A komu by to ještě nestačilo, může kouknout do předpovědí Mezinárodního měnového fondu, který zlepšil odhad růstu globální ekonomiky v roce 2021 (z lednových 5,5 % na 6 %), i v roce 2022 (z 4,2 % na 4,4 %). Ekonomickým tahounem mají být především Spojené státy, Indie a Čína.
U investorů se tak mísí nadšení z očekávaného ekonomického boomu s obavou, jak budou reagovat centrální banky. Zatímco extrémně nízké úrokové sazby dokážou ještě jakž takž obhájit nafouknutou cenu některých firem, jejich zvýšení může znamenat problém. V posledních měsících tak sledujeme přesun prostředků od růstových titulů k více fundamenty podloženým společnostem. To je ostatně vidět i na poli indexů. Zatímco S&P 500 boří rekord za rekordem, technologický NASDAQ 100 je stále pod únorovými maximy.
Co se týká tohoto týdne index S&P 500 posiluje o 2 %. Evropský Euro Stoxx 50 zakončuje týden také v plusu, byť jen zhruba o 1 %. Vzhledem k pomalejšímu tempu očkování silná makrodata Evropě chybí. Z pohledu množství obchodů panuje na trzích relativní klid. Ticho naruší následující týdny, kdy budou firmy zveřejňovat výsledky za první čtvrtletí roku 2021. Ty přinesou reálný obrázek o tom, jak to s celým oživením vlastně je.
Už ve středu (14.4) se na americkou burzu vydá společnost Coinbase. Kryptoměnová směnárna také zveřejnila výsledky za uplynulé čtvrtletí. Meziroční nárůst tržeb o 900 %, růst zisku o 2500 %, 56 milionů uživatelů, 220 miliard dolarů na jejich účtech (přes 11 % celého trhu s kryptoměnami). Stručně řečeno, lze čekat pořádný vítr. Střízlivé odhady mluví o 70-90miliardové ($) valuaci. Nepřekvapí nás ale, když to bude přes 100. Firma vstoupí na burzu pod tickerem COIN skrze tzv. přímý úpis.
Pokud investoři ohodnotí firmu nad 100 miliard dolarů, zařadí se Coinbase mezi stovku největších společností na americkém trhu. Získá tak větší valuaci, než má většina amerických bank. Ostatně tohle téma nakousnul v každoročním dopise akcionářům CEO banky JP Morgan Jamie Dimon. Fintech společnosti (jako Coinbase) čelí ve Spojených státech podstatně menší regulaci. Řada z nich ale začíná přerůstat do velikostí, kdy jejich problémy mohou být systémovým rizikem pro celý finanční systém.
Facebook řeší další únik dat. Tentokrát jde o osobní data více než 500 milionů uživatelů. Jedná se například o uživatelská a celá jména, telefonní čísla, data narození, příležitostně i emailové adresy. Očekávaný pokles ale akcie nečekal. Naopak tento týden rostou o 5 %. (Zkontrolovat, jestli únik dat postihl i vás, můžete například zde.)
Na burzu se chystá další výrobce náhražek masa. Tentokrát jde o firmu Impossible Foods. Samotný vstup je zatím ve fázi „povídá se o tom“, a tak je nutné brát informace s rezervou. Podle nepotvrzených informací by se ale IPO mohlo uskutečnit příští rok. Firma by v rámci něj chtěla dosáhnout na hodnotu okolo 10 miliard dolarů.
S akciemi hlavního konkurenta v podobě společnosti Beyond Meat se na burze obchoduje už téměř 2 roky. Především v prvních měsících se firma těšila extrémní pozornosti individuálních investorů, kteří její cenu ze vstupní (IPO 25$, první obchod na burze byl za 46$) zněkolikanásobili. Aktuálně se její tržní kapitalizace pohybuje okolo 8,5 mld. USD.
Tesla ohlásila skvělé první čtvrtletí. Doručila 185 tisíc elektromobilů (v porovnání s 88 tis. v Q1 2020) a předčila všechna očekávání. To vše navzdory nedostatku čipů, který sužuje (nejen) výrobce aut. Akcie reagovaly prudkým růstem o 7 %, avšak ve zbytku týdne Tesla víceméně klesala a ve výsledku tak rostou její akcie jen asi o 2 %. Oproti lednovým maximům ztrácí Tesla stále téměř 25 %. Nic to ovšem nemění na tom, že za poslední rok je stále ve zhruba 500% plusu.
Nezaměstnanost ve Spojených státech klesla v březnu na 6 %. O 0,2 procentního bodu z únorových hodnot. Americký trh práce tak pokračuje v návratu k původním hodnotám. Zajímavě působí porovnání s evropským a českým trhem práce. Ačkoliv u nich máme k dispozici zatím jen únorové hodnoty, rozdíly v pružnosti jsou viditelné na první pohled.
Co nového v Portu?
Ve čtvrtek jsme na Portu Gallery v rámci 7 minut upsali nádherné BMW M3 E30 z roku 1987. Zároveň dnes končí úpis medaile k dokončení Chrámu sv. Víta. Jedná se o skvělou příležitost, díky které se můžete připojit k dalším více než 450 investorům a spoluvlastnit tak opravdový unikát. Nenechte si ji ujít!
Tento týden nám covid bohužel překazil natáčení Portu Rychlovky. V příštím týdnu snad v klasickém formátu už budeme pokračovat.
Hezký víkend!
Kdy nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší většina investorů
Mají už akcie to nejhorší za sebou, nebo ještě spadnou? Pokud ne, je jistě čas naskočit do nového růstového trendu, po poklesech jsou přece akcie atraktivněji oceněné. Nebo to tak není?
Finanční gramotnost: Co znamená být spotřebitel?
Kdy se nákupy řídí obchodním a kdy občanským zákoníkem? Kdy jsme spotřebitelem a kdy podnikatelem? Jedno po druhém ujasníme v dnešním díle seriálu o finanční gramotnosti.
Vývoj vybraných instrumentů (2.4. – 9.4.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 100,2 +2,0% YTD: +9,2% |
Euro Stoxx 50 3 980,9 +0,9% YTD: +11,5% |
Nikkei 225 29 768,1 -0,3% YTD: +8,5% |
Ropa 59,6 -3,1% YTD: +22,7% |
EUR/CZK 25,94 -0,6% YTD: -1,2% |
Dow Jones 33 608,6 +1,4% YTD: +9,8% |
Pražská burza 1 093,2 +0,1% YTD: +6,4% |
Bitcoin 58 619,0 -0,1% YTD: +102,4% |
Zlato 1 736,3 +0,5% YTD: -8,4% |
USD/CZK 21,82 -1,7% YTD: +2,0% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Euro na blockchainu a kryptoměny za dva biliony
Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů. Německo propojilo technologii blockchainu s eurem. GameStop prodá akcie za miliardu dolarů.