Search
Close this search box.

#177 – Delikátní záležitost

Uplynulý týden se nesl opět ve znamení růstu a většina akciových indexů zakončuje v zelených číslech. Stejně jako předchozí týden lze zásluhy připsat především pozitivním ekonomickým datům přicházejícím ze Spojených států. Menší obavy budí i výnos na desetiletých amerických dluhopisech. Ten na silná makrodata paradoxně reagoval poklesem na nejnižší úroveň za poslední měsíc.

Z pohledu ekonomických dat překvapil především trh práce. Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na nejnižší hodnotu od začátku pandemie. Menším (byť stále pozitivním) překvapením jsou data o maloobchodních tržbách. Ty v březnu v USA rostly skoro o 10 %, meziročně pak o 27 %. Spotřebu jistě popohnal i 1400 dolarový šek, který v minulém měsíci většině Američanů dorazil.

Roli hrály i další faktory, jako například dobré výsledky amerických bank za první kvartál. Ve výsledku tak americký index S&P 500 roste o 1,2 % a opět posouvá hranici historického maxima. Tu po delší době pokořil i technologický index NASDAQ 100 (+1,3 %). Evropský Euro Stoxx 50 roste takřka totožně o 1,3 %.Kryptoměnová směnárna Coinbase vstoupila v polovině týdne na burzu a o volatilitu nouze nebyla. Referenční cenu (250$) se hned po vstupu podařilo výrazně překonat a cena akcií vyšplhala až ke 430 dolarům. Tu se ovšem nováčkovi na parketu nepodařilo udržet a aktuálně se akcie firmy obchodují za o čtvrtinu nižší cenu (~330$). To firmu ohodnocuje na 64 miliard dolarů. Podobnou valuaci má shodou okolností i společnost Intercontinental Exchange, která provozuje newyorskou burzu (NYSE).

Tak trochu kvůli velkému humbuku okolo Coinbase zapadlo IPO společnosti TuSimple. Ta se specializuje na vývoj autonomního řízení a spolupracuje například se společností Volkswagen. Hned po vstupu na burzu začaly akcie TuSimple ztrácet, ale do uzavření se podařilo ztráty odmazat. Investoři tak ohodnotili společnost na 7,5 miliardy dolarů.

Index VIX, který měří očekávanou volatilitu amerického akciové trhu, klesl na nejnižší úroveň za poslední rok. Investoři tak (na základě opcí na index S&P 500) ztrácejí strach a očekávají klidnější vývoj. To vše navzdory relativně křehké (post)koronavirové ekonomice. Minulý rok v březnu vystoupal VIX na nejvyšší hodnotu ve své historii (od roku 1990) a překonal rekord z roku 2008.

Největší světový správce aktiv BlackRock posílil svou pozici na trhu. V rámci objemu prostředků pod správou oznámil meziroční růst o 39 % na více jak 9 bilionů dolarů. Velká část je dána samozřejmě růstem trhu, přesto jde o rekordní sumu. Téměř třetinu této astronomické částky tvoří ETF pod značkou iShares, která BlackRocku patří. S řadou těchto ETF se potkáte i jak v Portu strategiích, tak klasických Portu portfoliích.

Microsoft pokračuje v nákupech. Nedávno jsme psali o plánech na koupi komunikační platformy Discord (stále ve fázi vyjednávání, částka 10 mld.+). Nyní Microsoft oznámil převzetí společnosti Nuance za 19,7 miliardy dolarů. Firma, která mimo jiné pracovala na technologii rozpoznávání hlasu pro asistentku Siri, se aktuálně věnuje inteligentním systémům ve zdravotnictví. Uzavření transakce bude záviset na posvěcení od regulačních orgánů.

Společnost Alibaba dostala od čínského regulátora rekordní pokutu ve výši 2,8 miliardy dolarů. Důvodem je zneužití dominantního postavení. Akcie firmy na zprávu reagovaly růstem o 8 %. Investoři tak doufají, že pokutou skončí vyhrocené vztahy mezi prodejním gigantem a čínskou administrativou. Ty zažehl zakladatel Jack Ma, který si dovolil otevřeně kritizovat čínský finanční systém.

Společnost Hometown International má tržní kapitalizaci 100 milionů dolarů a z hlediska firem o kterých většinou píšeme, není velikostí nijak důležitá. Přesto v posledních dnech začala poutat pozornost. Celou firmu totiž tvoří jedna prodejna občerstvení s tržbami okolo 35 tisíc dolarů ročně. Největším akcionářem je CEO/CFO/pokladník a ředitel společnosti v jedné osobě. Ten kromě vedení společnosti s hodnotu přes 2 miliardy Kč trénuje wrestling v blízko sídlící střední škole. Část akcionářů pochází z oblasti Macao v Číně a existuje tak možnost, že kromě delikates umí firma i prát peníze.

Inflace v Česku po 7 měsících přestala klesat a v meziročním vyjádření stoupla z únorových 2,1 % na březnových 2,3 %. Největší podíl na nárůstu měla složka dopravy, zejména pak růst cen pohonných hmot. Výrazně rostly (oproti minulému březnu) i ceny tabákových výrobků. K nárůstu inflace dochází v rámci celé EU. I zde patří mezi hlavní důvody růst cen ropy.

Co nového v Portu?

Rozšiřujeme nabídku instrumentů v rámci vlastních strategií. Konkrétně se jedná o 5 nových ETF, o které jste nám často psali. Nově tak můžete investovat do eSport společností nebo třeba elektromobility. Více se dozvíte jak v dnešní Rychlovce, tak na blogu.

Na Portu Gallery jsme upsali tento týden první českou pětisetkorunu a hned ve čtvrtek navážeme hodinkami značky Czapek. Ty i díky vašim hlasům zvítězily v prestižní soutěži hodinářského magazínu Fratello. Jedná se o menší úpis, a tak půjde doslova o vteřiny. Nezapomeňte si tak s předstihem poslat peníze do peněženky na Portu Gallery.

V sobotu od 10:00 čeká Portu servery plánovaná údržba. Předpokládaná doba údržby bude cca 6 hodin. Všechny služby tak budou po tuto dobu nedostupné. Omlouváme se za případné komplikace.

Po krátké pauze pokračujeme s Portu Rychlovkou. Informace o vývoji Portu portfolií za první čtvrtletí a další novinky z Portu v ní dnes představí Martin Luňáček spolu s Martinem Jarošem.Hezký víkend!


Radim Krejčí: Proč jsme spustili slevy a kdy bude mít Portu 5 miliard pod správou

Počet klientů Portu dramaticky roste. Objem prostředků, které Portu spravuje, aktuálně přesahuje 2,5 miliardy korun a šéf Portu Radim Krejčí do konce roku 2021 očekává další nárůst až na 5 miliard pod správou.


Esports nebo elektromobilita: přidáváme 5 nových ETF

Jdeme s dobou, sledujeme nové trendy a nasloucháme i našim klientům v tom, do čeho by rádi investovali. Proto opět rozšiřujeme nabídku akciových ETF instrumentů v rámci vlastních strategií.


Vývoj vybraných instrumentů (9.4. – 16.4.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 179,9
+1,2%
YTD: +11,3%
Euro Stoxx 50
4 031,5
+1,3%
YTD: +12,9%
Nikkei 225
29 683,4
-0,3%
YTD: +8,2%
Ropa
63,1
+6,3%
YTD: +30,0%
EUR/CZK
25,93
-0,1%
YTD: -1,2%
Dow Jones
34 172,8
+1,1%
YTD: +11,7%
Pražská burza
1 103,8
+1,1%
YTD: +7,5%
Bitcoin
61 427,0
+5,3%
YTD: +112,1%
Zlato
1 778,0
+1,9%
YTD: -6,2%
USD/CZK
21,63
-0,9%
YTD: +1,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Investiční akademie 4: Pět jednoduchých pravidel pro chytré investování

V tomto, již čtvrtém dílu naší investiční akademie pokryjeme vše, co potřebujete vědět k tomu, aby se z vás stal chytřejší investor.


Hypotéka online a Coinbase na burze

Divoký debut. Akcie Coinbase zažívaly výkyvy typické pro kryptoměny. První banka v Česku umí hypotéku kompletně online. Antimonopolní úřad dovolil Raiffeisenbank, aby koupila Equa bank

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme