#178 – Hypoteční rekordy

Zatímco pandemická situace ve vyspělém světě začíná vypadat optimističtěji, v Indii se schyluje k problému. Počet nově nakažených prudce roste a aktuální vlna je zdaleka nejděsivější. Při doposavad nejhorší podzimní vlně byl přírůstek nakažených za den vždy pod hranicí 100 tisíc. Aktuálně přibývá 300 tisíc nakažených denně a nezdá se, že by se situace v zemi s více než 1,3 miliardou obyvatel měla v nejbližší době zlepšovat.

Na to samozřejmě reaguje i akciový trh, který očekává pokles poptávky z Indie a horší vývoj globální ekonomiky. Situace přitom není napjatá jen v Indii, ale i v dalších asijských zemích. Japonsko, které má za 3 měsíce hostit olympiádu, se připravuje na 4. vlnu a přírůstky nově nakažených zde míří k rekordním číslům.

K negativním zprávám se přidaly informace o prudkém zvýšení daně z kapitálových zisků, které chystá Joe Biden. Postihne především nejbohatší Američany (>1 mil. USD, zhruba 0,3 % obyvatel), kteří místo 20 % zaplatí 39,6 % (resp. 43,4 % s přirážkou na hrazení Obamacare) z kapitálového zisku. Trh ve čtvrtek na zprávu reagoval relativně prudkým poklesem.

Ve výsledku tento týden klesá index S&P 500 o 0,6 %, největší ztrátu zaznamenal energetický sektor (-2 %). Evropský Euro Stoxx 50 klesá zhruba o 0,8 %. Propad je výraznější v zemích postižených další vlnou pandemie – japonský index Nikkei 225 klesá od konce minulého týdne o 2,2 %, indický NIFTY 50 pak o 2 %.

Tento týden byl také plný hospodářských výsledků jednotlivých společností. Ty představovaly světu, jak se jim dařilo v prvním čtvrtletí tohoto roku. Vesměs pozitivní výsledky ovšem nedokázaly posunout vývoj indexů do zelených čísel.

V rychlosti k nejzajímavějším výsledkům:

Netlifx překonal očekávání jak z pohledu tržeb, tak z pohledu zisku. Jenže oznámil výrazně nižší počet nových předplatitelů a na další čtvrtletí očekává jich očekává ještě míň. Akcie společnosti od zveřejnění výsledků klesají o 8,5 %.

– Telekomunikační společnost AT&T, která patří mezi 30 největších firem na US trhu, překonala většinu očekávání. Mimo jiné reportovala i slušný růst předplatitelů u svých streamovacích platforem HBO a HBO Max. Její akcie rostou o 5 %.

Snap, stojící za sociální sítí Snapchat, oznámil vyšší než očekávané tržby a zároveň menší ztrátu. Od vstupu na burzu se firmě nepodařilo dosáhnout zisku. Akcie reagují růstem o 4,5 %. Za poslední rok vzrostla jejich hodnota o 270 %.

– Výsledky zveřejňovaly i další velké firmy, které (byť jen velmi lehce) ovlivňují vývoj klasických Portu portfolií (v závorce vývoj akcií od zveřejnění výsledků):
Coca-Cola (+1 %), IBM (+7,5 %), Johnson & Johnson (+1 %), Procter & Gamble (-2,5 %), Verzion (-2,5 %), Intel (-6,5 %), a další.

Apple v úterý představil nové produkty. Překvapením byla jen nová barevná varianta iPhonu 12 a investoři tak (z pohledu ceny akcií) na novinky výrazněji nereagovali. Mluví se především o lokalizačních štítcích AirTags. Ty žádnou dechberoucí novinkou na poli technologií nejsou, přesto s nimi má Apple jednu nespornou výhodu. Miliardu iPhonů po celém světě, které pomáhají v hledání ztracené věci. Jeden AirTag vyjde na 890 Kč.

Discord se nedomluvil s Microsoftem a očekávaný obchod v odhadované hodnotě 12 miliard dolarů se nekoná. Rozchod ještě není oficiálně potvrzený, přesto se aktuálně jako pravděpodobnější varianta jeví vstup Discordu na burzu. Firma o prodeji přestala jednat i s dalšími zájemci, mezi kterými měla být údajně také společnost Twitter.

Hypotéky v Česku trhají rekordy. První čtvrtletí se vymyká všem dosavadním trendům. Sjednat se v něm povedlo úvěry za takřka 100 miliard Kč. Trend souvisí s očekávaným růstem sazeb a část tvoří i refinancování existujících hypotečních úvěrů. V březnu zároveň po dlouhé době zamířila vzhůru průměrná úroková sazba hypoték, byť jen o 0,01 p.b na 1,94 %.

Ještě jednou z Česka. Spotřeba piva je u nás nejnižší za posledních 60 let. V roce 2020 klesla na úroveň 135 litrů na osobu. Přesto při pohledu na graf nevypadá situace (vzhledem k okolnostem) tak drasticky. Zatímco roce 2019 Češi spotřebovali třetinu piva v restauracích, v roce 2020 to byla jen čtvrtina. Z pohledu akcií je vlastníkem největšího českého pivovaru (Prazdroj) japonská společnost Asahi Breweries. Její akcie od začátku roku 2020 k dnešnímu dni poklesly o 7 %. Index Nikkei 225 za stejnou dobu rostl o 23 %.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme tento týden upsali avizované hodinky značky Czapek. Vyplnil se i předpoklad o rychlosti. Upsáno bylo za 42 vteřin. Na začátek května pro vás máme připravený další příležitost. Tentokrát půjde o 2×240 kusů vína Chateau Figeac.

Do konce týdne běží finálové hlasování v soutěži Zlatá koruna 2021. Podpořit Portu a zároveň soutěžit o ceny můžete na tomto odkazu.

V dnešní Portu Rychlovce se Radim Krejčí věnuje vývoji na trzích a novinkám, které v nejbližších měsících na Portu chystáme.Hezký víkend!


Investujete dlouhodobě? Pak tyhle věci snad dávno víte!

Pokud investujete s horizontem delším než pár kvartálů, pravděpodobně víte, proč to děláte. A je nepochybně dobré vědět, jak se trhy vyvíjejí, ve výrazně delší perspektivě, než jakou nabízejí večer staré ranní zprávy ze CNBC.


Finanční gramotnost: Jak komunikovat o penězích s dětmi?

Přečtěte si našich několik tipů, co můžete pro své děti udělat, aby více rozuměli penězům a jejich hodnotě. Aby věděli jak s penězi zacházet, jak peníze šetřit, vydělávat a chytře utrácet.


Vývoj vybraných instrumentů (16.4. – 23.4.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 159,6
-0,6%
YTD: +10,7%
Euro Stoxx 50
3 999,4
-0,8%
YTD: +12,0%
Nikkei 225
29 020,6
-2,2%
YTD: +5,7%
Ropa
62,3
-1,4%
YTD: +28,3%
EUR/CZK
25,85
-0,3%
YTD: -1,5%
Dow Jones
33 935,6
-0,8%
YTD: +10,9%
Pražská burza
1 087,6
-1,5%
YTD: +5,9%
Bitcoin
49 480,0
-20,1%
YTD: +70,8%
Zlato
1 787,7
-0,4%
YTD: -6,4%
USD/CZK
21,42
-1,0%
YTD: +0,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Sudy s whisky – Základní pojmy/ FAQ

Rozhodli jste se investovat do sudů se skotskou whisky, ale stále nerozumíte polovině dostupných materiálů? Pak jste na správném místě. Pojďme si zodpovědět ty nejčastěji kladené otázky a objasnit pár důležitých aspektů.


Appka proti utrácení a dogecoin proti proudu

Startup Patron uživatelům po analýze plateb ukáže, za co mohou platit méně. Kryptoměny následují bitcoin jako ovce. Ovšem dogecoin vyje na měsíc. Zoom se vydává na lov start-upů. V investičním fondu má sto milionů dolarů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč nakupujeme, když cena roste

Průměrná cena 250 gramů másla začátkem října dosahuje téměř 60 korun. Davy šílí a vykupují máslo ze všech