#179 – Výsledky velké šestky

Přestože indexy zakončují týden takřka na stejných úrovních, o zajímavé události nouze nebyla. Své výsledky za první čtvrtletí oznamovala šestice největších amerických firem. Zajímavá vyjádření přišla ze strany Fedu a svět dále děsí situace v Indii, kde bohužel k výraznému zlepšení nedochází.

Americký index S&P 500 uzavřel ve čtvrtek na historických maximech a tento týden roste o 0,2 %. Evropský Euro Stoxx 50 naopak zakončuje týden v červených číslech a 0,6 % ztrácí. Indický index Nifty 50 posiluje za stejné období o 2 % a dokazuje, že vývoj na akciovém trhu nemusí úplně korelovat s realitou. Často spíše reflektuje očekávání ohledně budoucnosti. Možná i kvůli tomu je celosvětový index MSCI World na historických maximech ve stejnou chvíli, jako počítadlo nově nakažených koronavirem.

Situace ve Spojených státech se zlepšuje, uvolněná měnová politika zůstává. Strach z inflace je přehnaný a pokud bude míra růstu cen stoupat, tak jen krátkodobě. Asi tak by šlo ve zkratce shrnout poslední zasedání Federálního rezervního systému. Předseda Fedu Jerome Powell tak hasí obavy ohledně toho, co největší světovou ekonomiku v nejbližší budoucnosti čeká.

Jenže obavy jsou to stále hlasitější. Lidé v posledním roce spořili výrazně více než v předchozích letech. Možná z obav ohledně budoucnosti, možná prostě jen proto, že nemohli utrácet tak jako dříve. To se ukáže nyní, když americká ekonomika opět otvírá dveře. Vyšší poptávka (=chuť dohnat ztracený rok) spolu se snahou prodejců pokrýt ztráty je sama o sobě dobrým důvodem ke zvyšování cen.

Přitom je to jen jedna z mnoha ingrediencí obávaného inflačního koktejlu. Obrovské fiskální balíčky spolu se skokovým růstem peněžní zásoby pochybnosti neodstraňují. Trh tak americké centrální bance nechce pohádku o udržitelné inflaci věřit a sází na dřívější navyšování úrokových sazeb. To je hlavní prostředek, kterým Fed může inflaci krotit.

Mimochodem, obavy z růstu cen se začínají projevovat i v rámci povýsledkových konferenčních hovorů. Inflace je v nich skloňována ve všech směrech. Před zvyšováním cen varují často i samotné společnosti ve spotřebitelském sektoru. Kdo se trefil lépe ukáží až následující měsíce a roky.



Šest největších veřejně obchodovatelných firem na americkém trhu oznamovalo své výsledky za první čtvrtletí. Dohromady tyto firmy tvoří 23 % celé hodnoty indexu S&P 500 a jejich výkyvy tak výrazněji ovlivňují i krátkodobý vývoj celého indexu.

Opět jen krátce k jejich výsledkům, řazeno podle velikosti společnosti:

Apple v prvním čtvrtletí trhal rekordy, překonal očekávání analytiků a dokázal především úspěch iPhonů 12. Práce a škola z domova přála i prodejům dalších zařízení (Mac, iPad…). Akcie navzdory tomu od výsledků klesají o 0,5 %.

Microsoft těží z čím dál tím větší orientace na cloud. Meziročně rostly všechny segmenty jeho byznysu a výsledky překonaly očekávání analytiků. Stejně jako u Applu ale trh skvělé výsledky už nacenil a akcie od zveřejnění klesají o 4 %.

Amazon nerozdělil své akcie, tak jak řada investorů (s odchodem Jeffa Bezose) doufala a případná cesta do Dow Jonesova indexu mu zatím zůstává zavřená. Díky skvělým výsledkům ale akcie stoupají o 1,5 %.

– Ekonomická aktivita se vrací k normálu, firmy opět investují do reklamy, a to především do reklamy digitální. Jen málokdo může mít takovou radost jako Alphabet (Google). Roste i Google Cloud nebo Google Play. Akcie na dobré zprávy reagují růstem o 3 %.

– Druhou firmou, kterou růst reklamy těší, je samozřejmě Facebook. Ten překonal i nejoptimističtější očekávání analytiků, a kromě množství reklam, rostla i jejich cena. Dále roste i počet uživatelů sociálních sítí pod Facebookem. Akcie od výsledků posilují o 6,5 %.

– Nakonec Tesla. Ta překvapila tím, že odprodala zhruba 10 % držených bitcoinů. Podle Muska proto, aby dokázala jeho likviditu. Zlí jazykové za tím naopak vidí snahu Tesly vylepšovat své hospodářské výsledky. Od výsledků klesají akcie o 6 %.

Další zajímavé výsledky velkých firem (v závorce vývoj od zveřejnění výsledků): Twitter (-13 %), UPS (+14 %), Pinterest (-14 %), eBay (-10 %), Spotify (-10 %), Shopify (+4 %), Ford (-8 %), Crocs (+19 %).

Americké HDP rostlo v 1. kvartále meziročně o 6,4 %. Rychleji americká ekonomika rostla naposledy 2 čtvrtletí zpátky, předtím v roce 2003. Výsledek se pohybuje zhruba na úrovni očekávání analytiků a větší rozruch na akciový trh nepřinesl.

Ke srovnání s EU a Českem se hodí lépe mezičtvrtletní vývoj HDP. Americká ekonomika v prvních třech měsících roku 2021 přidala k produktu 1,6 %. Česká ekonomika naopak poklesla o 0,3 %. Evropská unie klesala o 0,4 % a podruhé za pandemii se ponořila do technické recese (pokles ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích). Přestože vývoj už není tak extrémní jako v předchozím roce, rozdílné tempo začíná být vidět.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery upisujeme příští týden vína Chateau Figeac v hodnotě přes 1,5 milionu korun. Úpis začíná ve čtvrtek 6.5 v 18:00.

V dnešní Portu Rychlovce se Radim Krejčí věnuje vývoji na trzích a spolu s dalšími členy týmu probírá i novinky na Portu.



Hezký víkend!


Jak (ne)investovat aneb tržní psychologie v jediném grafu

Rok 2020 je již čtvrt roku za námi a pohledem do zpětného zrcátka je možné celkem poctivě zvolat: „To tedy byl rok!“ Divoký byl i vývoj na akciových trzích, byl ale opravdu výjimečný?


Investiční akademie 6: Automatizujte své finance

Osobní finance – pro mnoho lidí strašák, před kterým by se nejraději schovali, aby jim nenaskákaly pupínky. Přitom se často jedná jenom o strach z neznámého, nebo neporozumění této oblasti, která může být občas trochu nepříjemná…


Vývoj vybraných instrumentů (23.4. – 30.4.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 187,8
+0,2%
YTD: +11,5%
Euro Stoxx 50
3 990,2
-0,6%
YTD: +11,7%
Nikkei 225
28 812,6
-0,7%
YTD: +5,0%
Ropa
63,4
+2,1%
YTD: +30,8%
EUR/CZK
25,89
+0,2%
YTD: -1,4%
Dow Jones
33 854,7
-0,6%
YTD: +10,6%
Pražská burza
1 100,3
+1,2%
YTD: +7,1%
Bitcoin
56 240,0
+11,1%
YTD: +94,2%
Zlato
1 770,0
-0,4%
YTD: -6,6%
USD/CZK
21,43
+0,0%
YTD: +0,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Výběr zisku z bitcoinu a iPhony za 50 miliard

Tesla prodala 10 % Bitcoinů, které nakoupila v lednu. Apple meziročně zdvojnásobil zisk a jen na iPhonech utržil 48 miliard dolarů. Rixo startuje online srovnání životního pojištění.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do whisky

Výsledky aukcí whisky v roce 2020

Glenrothes Skvělé výsledky v aukčních prodejích zaznamenávají sudy z palírny Glenrothes. Na Portu Gallery jste již měli možnost