Search
Close this search box.

#18 – Exponenciální ekonomika

Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku z ostatních zemí z výjimkou Kanady a Mexika. Ještě před tím se nechal slyšet, že „obchodní války jsou dobré a lehce se vyhrávají.“ O tom, že se prezident plete, píšeme v tomto článku.

Naštěstí už ne globalizace, ale lokalizace hýbá světem. Umělá inteligence, robotika, technologie umožňují stále efektivněji vše vyrábět lokálně. Proto bude negativní dopad případných obchodních válek nižší, než by se dalo očekávat, píše například hlavní ekonom banky UBS.

Svět je sice blíže obchodní válce, skutečná válka se ale naštěstí vzdaluje. Na trhy pozitivně působí zpráva o chystané schůzce Trumpa se severokorejským diktárorem Kim Čong-unem. Index S&P500 za týden posílil o 2,7 %, německý DAX o 3,4 %. Pokud by se teoreticky podařilo dojednat denuklearizaci Severní Koreje, zamířily by trhy jistě ještě výše. Stále pravděpodobnější scénář ale je, že akcie budou letos po 8 letech posilování stagnovat nebo klesat. Podle prezidenta investiční banky JP Morgan, by měla velikost korekce na akciových trzích v následujících letech dosáhnout až 40 procent.

Bitcoin oslabil o 2,5 tisíce dolarů na cenu 8 800 USD. Skokově rostla cena kryptoměny Ripple poté, co se objevily spekulace, že s ním začne obchodovat burza Coinbase. Ta později entusiasmus krotila a rozhodnutí popřela. Ripple je jedinou z 5 hlavních kryptoměn, která zatím není na Coinbase.

Nouriel Roubini, ekonom, který předpověděl krach trhů v roce 2008, tvrdí, že blockchain technologie je jen velký humbuk a že je méně efektivní, než jsou stávající databázová řešení. Fanoušky kryptoměn nepotěší ani vyjádření profesora z Harvardu Kennetha Rogoffa: „Pravděpodobnost, že cena bitcoinu klesne na 100 dolarů, je větší než pravděpodobnost, že vzroste na 100 tisíc dolarů.“

Exponenciální růst efektivity díky technologiím způsobí, že v dohledné době bude všeho nadbytek. A umělá inteligence nebude lidstvu nebezpečná, bude vydělávat peníze a nebude nám krást pracovní místa. Ve všech zemích, kde s aplikací umělé inteligence a nových technologií pokročili, je nižší nezaměstnanost než tam, kde v technologiích zaostávají. Jen se mění struktura, z dělníků a rolníků se stává lépe placený obslužný personál. Velmi vizionářský byl SingularityU Czech Summit.

Hezký víkend!


SingulirityU a inovace ve financích

Experti na umělou inteligenci, biotechnologie a medicínu, mobilitu, kryptoměny, ale například i obnovitelné zdroje se během týdne setkali v pražském Žofíně, kde představili nejnovější vývojové trendy v různých odvětvích. Co zajímavého zde zaznělo z oblasti financí a investování?


Top 10 Fintech zpráv týdne

Nokia zažívá comeback, centrum vývoje umělé inteligence v Praze, Airbnb pro digitální nomády, elektromobil od Porsche, česká investice do miliardového jednorožce nebo možnost číst myšlenky a sny díky voperovaným čipům a elektrodám.


Vývoj vybraných instrumentů (2.3. – 9.3.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní trhy Komodity Měny
S&P 500
2 761,63
+0,52%
Euro Stoxx 50
3 415,21
+2,72%
S&P / TOPIX 150
1 381,70
+0,35%
Ropa
61,06
-0,31%
EUR/CZK
25,455
+0,18%
Dow Jones
25 176,19
-0,53%
Pražská burza
1 123,60
+1,59%
VWO
48,13
+1,80%
Zlato
1 321,40
-0,15%
USD/CZK
20,717
+0,38%

V čem se můžeme v investování učit od žen?

Investování v žádném případě není doménou jen mužů. Na budoucnost se svými investicemi zajišťuje stále více žen a jak ukazují výzkumy, jsou ve svém zhodnocování dokonce úspěšnější než muži.


Obchodní války prezidenta Trumpa

Prezident USA Donald Trump vydal na začátku března prohlášení o chystaném zavedení dovozních cel na ocel (25 %) a hliník (10 %). Z jeho pohledu se jedná o krok, který přispěje k oživení průmyslu v těchto oblastech. Je tomu opravdu tak?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například

komodity-ropa-3-e1690978164138

Propad ropného sektoru ukazuje potřebu diverzifikace

Období vysoké inflace, které se rozpoutalo v druhé polovině roku 2021 a vyvrcholilo v roce 2022, bylo ve prospěch některých tříd aktiv. Dařilo se zejména energetickým a ropným společnostem, jejichž akcie v nejednom případě vyskočily o stovky procent.

Představení strategie: Rozvojové trhy

Představení strategie: Rozvojové trhy

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Hledala jsem něco uživatelsky jednoduchého, kde bych měla plnou kontrolu nad tím, co se s mými penězi děje.“