Lepší makrodata z konce týdne zvrátila negativní vývoj a světové indexy zakončují týden vesměs v zelených číslech. Ve Spojených státech potěšil trh práce, v Evropě také maloobchod. Situace se začíná stabilizovat i v Indii, byť jen velmi pomalu. Denní přírůstky nakažených zůstávají na rekordních číslech a vyloženě o zlepšování tak zatím mluvit nelze.
V Americe roste tento týden především energetický sektor (+7 %). Dech naopak nemůžou popadnout technologické firmy, které asi 0,5 % ztrácí. Zatímco minulý rok technologiím patřil (2020: S&P 500 +16 %; tech. sektor +44 %), letos za růstem širšího indexu technologie zaostávají. Do popředí se naopak dostávají „šikanované“ sektory z minulého roku (např. energetický a finanční sektor).
Zpátky do přítomnosti, index S&P 500 tento týden posiluje o 1,2 %. Dow Jones s menším zaměřením na technologie roste o 2,5 %, NASDAQ naopak 1 % ztrácí. Evropský Euro Stoxx 50 posiluje za stejné období o 1,5 %.
Oživující se světová ekonomika tlačí na cenu surovin, a to napříč spektrem. Vysoká poptávka spolu s výpadky na straně nabídky ostatně nemůže vyústit v nic jiného. V posledních týdnech se mluví především o cenách dřeva, je to ale i ocel, měď nebo třeba hliník. Stejný růst můžeme sledovat i u potravin, ať už jde o kukuřici nebo maso.
Co se týká důsledků, růst cen materiálů ze kterých se vyrábí prakticky všechno se musí projevit na růstu cen zboží. V jakém měřítku je samozřejmě otázkou. Dobrá zpráva to může být především pro státy, které suroviny exportují.
Spojené státy obrátily, a to co bylo ještě několik týdnů zpátky nemyslitelné, začíná vypadat jako pravděpodobné. Řeč je o rušení patentů farmaceutických firem na vakcíny proti nemoci covid-19. O uvolnění patentů přemýšlí i Evropská unie. Farmaceutické firmy (samozřejmě) nesouhlasí a argumentují tím, že hrozí pokles kvality.
Větším problémem může být spíše ztráta motivací. Při (doufejme že ne) další podobné pandemii se firmám nemusí chtít investovat miliardy do vývoje vakcín, když o získanou výhodu mohou být kdykoliv připraveny. Dobré úmysly tak mohou vytvořit nebezpečný precedent.
Akcie společností, jejichž jména za poslední rok slyšíme ze všech stran, utrpěly prudký pokles. Moderna ztrácí tento týden 10 %, Novavax -27 %, BioNTech -7 %. Větších společností se oznámení naopak takřka nedotklo. Pfizer posiluje o 2 %, Johnson & Johnson +3 % a Astrazaneca končí týden takřka beze změny. Ostatně i na vývoji od začátku roku je jasně vidět, které firmy jsou volatilnější.
Uplynulý týden byl na výsledky společností chudší, alespoň z pohledu jejich velikosti. Za zmínku stojí např. Paypal, který těží z implementace kryptoměn. Jeho akcie od výsledků rostou o 4 %. Zklamáním naopak byly výsledky online tržiště Etsy, které těžilo z přesunu obchodování na internet. Otevírání ekonomiky jeho růst zpomaluje a akcie Etsy klesají od výsledků o 12 %.
Akciové kasino přestává spekulanty bavit a pozornost míří ke kryptoměnám. Koronavirus a s ním spojený lockdown přinesl v posledním roce příliv nových investorů na akciový trh. Ten se musel porvat s fenomény jako jsou „meme akcie“ – například akcie firmy Gamestop. Omezená doba, kdy je burza otevřená a pokles burzovních miláčků začal „nováčky“ nudit a ti tak přesunují pozornost ke kryptoměnám. V dubnu poklesl objem obchodů retailových investorů oproti březnu o 20–30 %. Naopak u kryptoměn rostla aktivita zhruba o 40 %.
Česká národní banka podle očekávání nezměnila stávající sazby, přesto jednání přineslo řadu zajímavých informací. Nepříjemně vyznívá prognóza ohledně HDP. Ekonomika by totiž podle ČNB měla tento rok růst jen o 1,2 %. Ještě v únoru přitom Česká národní banka počítala s 2,2% růstem. Inflace by naopak měla akcelerovat. První růst sazeb očekává trh v létě, prognóza i nadále předpokládá v tomto roce trojí zvyšování.
Český maloobchod se zotavuje, ale pomalu. Meziročně rostly v březnu maloobchodní tržby o 5 %, meziměsíčně (proti únoru) o 1,6 % klesaly. Oba údaje jsou pod očekáváním analytiků. Meziroční srovnání je ovlivněno prudkým poklesem, který před rokem v souvislosti s opatřeními nastal. Meziměsíční pokles může znamenat to, že spotřebitelé čekají až s nákupy nebudou odkázáni pouze na internet.
Co nového v Portu?
Na Portu Gallery jsme upisovali tento týden vína Chateau Figeac. Úpis provázel enormní zájem a na mnoho investorů se bohužel nedostalo. Tento měsíc připravujeme ještě 3 další úpisy. Hned příští týden to bude oblíbená whisky, podrobnosti se dozvíte mimo jiné na Facebooku Portu Gallery.
Hezký víkend!
Na co (ne)zapomenout, když se trhy zblázní
Pro drobné investory nebyl přístup na trhy nikdy jednodušší. Nevýhodou této přístupnosti investic je, že také nikdy nebylo jednodušší podlehnout tlaku, kterým trhy působí na lidskou psychiku.
Finanční gramotnost: Automatizace financí
V rámci našeho seriálu finanční gramotnosti jsme již probrali více témat. Nyní se pojďme podívat na to, jak si své vlastní finance můžete zautomatizovat a jaké nástroje vám k tomu mohou pomoci.
Vývoj vybraných instrumentů (30.4. – 7.5.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 232,5 +1,2% YTD: +12,4% |
Euro Stoxx 50 4 029,3 +1,4% YTD: +12,8% |
Nikkei 225 29 357,8 +7,0% YTD: +5,0% |
Ropa 65,0 +2,2% YTD: +34,0% |
EUR/CZK 25,68 -0,8% YTD: -2,2% |
Dow Jones 34 690,4 +2,4% YTD: +13,1% |
Pražská burza 1 110,0 +0,9% YTD: +8,1% |
Bitcoin 57 119,0 +11,1% YTD: +97,2% |
Zlato 1 836,4 +3,9% YTD: -3,1% |
USD/CZK 21,30 -0,6% YTD: -0,4% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Vylepšení okamžitých plateb a rozvod za miliardy
Okamžité platby čeká vylepšení. Využije ho jen část bank. Billinda se rozpadá, Gatesovi se rozvádějí. Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy.