#181 – Inflace, inflace, inflace

O hrozbě vyšší inflace už nějaký ten týden píšeme, přesto reálná čísla nepřestávají překvapovat. Ostatně tomu odpovídá i reakce trhu. Ten na americká čísla (meziroční růst cen +4,2 %) reagoval negativně a většina světových indexů uzavírá týden v červených číslech. Rostoucí ceny ovšem nejsou jen problémem Spojených států a pádit vzhůru začíná inflace i jinde.

Hlavní otázkou pro následující měsíce je, zda jde pouze o přechodný jev. Globální ekonomika se uzdravuje a spousta aspektů je teprve na cestě k normálu. Dodavatelé nestíhají pokrýt poptávku, poptávka je vzhledem ke znovuotevření obchodů obrovská, a zapomínat nelze ani na tučné šeky od americké vlády, které u mnoha rodin teprve čekají na utracení. Přechodná inflace ve výsledku není problém. Dlouhodobější nebo ještě rychlejší růst cen ale znamená dřívější reakci Fedu (navýšení sazeb), na což by trh s největší pravděpodobností reagoval dalším výprodejem.

Zpátky k uplynulému týdnu. Americký index S&P 500 ztrácí 1,7 % a ke konci týdne ho zachraňují alespoň silnější data z trhu práce. Technologický NASDAQ reaguje na potenciální zvyšování sazeb jako obvykle silněji a ztrácí 3 %. Evropský Euro Stoxx 50 ke konci týdne odepisuje 0,7 %. Všechny 3 indexy jsou od začátku roku ale stále v plusu.

Krátce ještě k americké inflaci. Rychlejší růst cen v dubnu není žádným velkým překvapením – zvlášť pak ten meziroční. Před rokem v USA růst cen kvůli pandemii výrazně zpomalil a porovnání tak má relativně nízký základ. Analytici proto počítali s vyšší meziroční inflací pohybující se okolo 3,6 %. Reálná čísla ovšem očekávání předčila a ceny rostly o 4,2 %. Meziměsíčně oproti březnu stouply ceny o 0,8 % (očekávání = 0,2 %) a dokonce i druhý muž Fedu Richard Clarida přiznal, že ho tempo růstu cen překvapilo.

Co v USA táhne ceny vzhůru? Viditelně z řady vystupují ceny ojetých aut. Ty rostly meziměsíčně o 10 %. Jedním z důvodů mohou být i obavy z využívání hromadné dopravy. Výrazněji rostly i ceny potravin. Ostatně tzv. jádrový index, který vynechává ceny potravin a energií, rostl meziročně „jen“ o 3 %. Stačí tak zanedbat ceny toho, co všichni Američané zákonitě musí kupovat, a čísla hned vypadají lépe. I tak je jádrová inflace nejvyšší od roku 1995. Celkový růst cen o 4,2 % je pak nejvyšší od roku 2008.

Elon Musk nepřestává překvapovat. Před třemi měsíci oznámil, že Tesla nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů. O měsíc později spustila Tesla možnost platit za její elektromobily prostřednictvím bitcoinů, no a tento týden oznámil Elon Musk, že s prodejem Tesly za bitcoiny končí. Důvodem je neekologičnost, která jejich těžbu provází. Hodnota bitcoinu (a většiny dalších kryptoměn) reagovala poklesem o zhruba 10 %. Jeden Muskův tweet odmazal z tržní kapitalizace kryptoměn asi 365 miliard dolarů. V Tesle teď nejspíš doufají, že se Musk nedozví, jak ekologická je těžba lithia pro baterky do aut.

Před rokem dostávala japonská SoftBank pořádně zabrat. Díky ne úplně povedeným investicím (v čele s WeWork) si připsala ztrátu 15 miliard dolarů. Nejnovější výsledky jsou ovšem úplně jinou pohádkou a SoftBank za rok 2020 získala přes 45 miliard dolarů! To je mimochodem historicky nejlepší výsledek jakékoliv japonské společnosti (doposavad ho držela Toyota) a taky třeba víc, než za rok 2020 vydělal Google. SoftBank drží podíl například ve společnosti DoorDash (dovoz jídla) nebo Coupang (⁓jihokorejský Amazon).

Ustupující pandemie otevírá Američanům možnosti a ti tak nejsou odkázáni jen na sledování seriálů doma. To je dvojsečná zbraň pro Disney. Na jednu stranu se zvyšují příjmy z Disneylandů, na druhou stranu klesá zájem o Disney+. To ostatně potvrdily i čtvrteční výsledky. Investory očividně čím dál tím více zajímá právě streamovací segment a ten neroste podle jejich představ. Akcie od výsledků klesají o 3,5 %.

První výsledky od vstupu na burzu zveřejňovala ve čtvrtek také kryptoměnová směnárna Coinbase. Oproti předchozímu kvartálu se její tržby v prvním čtvrtletí ztrojnásobily, zisk rostl více než 4x. To vzhledem k rostoucí ceně kryptoměn není až takový šok a výsledky víceméně odpovídaly očekáváním analytiků. Akcie společnosti od výsledků rostou o 2 %. Od vstupu na burzu ztrácí Coinbase asi 18 %.

Data o dubnové inflaci nemáme jen z USA, ale i z Česka. Pokud vás inflace ještě nenudí, tak v Česku ceny rostly meziročně o 3,1 %, meziměsíčně pak o 0,5 %. Stejně jako v případě Spojených států jsou obě čísla nad očekáváním analytiků. Pro ČNB je to další signál ke zvyšování sazeb, které by tak mohlo nastat už v červnu. Pro investory pak připomínka, aby nenechávali přebytečné peníze napospas inflaci a raději hledali způsob, jak je ochránit.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme upisovali tento týden avizované sudy whisky, které jako obvykle provázel velký zájem. Upsáno tak bylo v rámci desítek vteřin. Příští týden se dočkají milovníci veteránů – na Portu Gallery se totiž ve čtvrtek objeví Volvo P1800 S.

V dnešní Portu Rychlovce přináší Radim Krejčí opět novinky z trhu a zároveň odpovídá na některé specifické dotazy z tohoto týdne.



Hezký víkend!


Obliba ETF neustává a příliv prostředků boří rekordy

Jen za první 4 měsíce roku 2021 zaznamenaly akciové ETF stejný příliv kapitálu jako za celý minulý rok. Burzovně obchodovatelné fondy na americké burze přitahují investory rekordním tempem a to hned z několika důvodů.


Investiční akademie 6: Potřebujete finančního poradce?

Nyní jste vyzbrojeni znalostmi a sebedůvěrou a jste připraveni začít investovat. V tomto článku si shrneme všechny výhody a nevýhody správců, kteří vám mohou pomoci se správou peněz.


Vývoj vybraných instrumentů (7.5. – 14.5.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 159,6
-1,7%
YTD: +10,7%
Euro Stoxx 50
4 006,6
-0,7%
YTD: +12,2%
Nikkei 225
28 084,5
-4,3%
YTD: +2,3%
Ropa
64,9
+0,1%
YTD: +33,8%
EUR/CZK
25,49
-0,7%
YTD: -2,9%
Dow Jones
34 275,9
-1,4%
YTD: +12,0%
Pražská burza
1 121,8
+1,1%
YTD: +9,2%
Bitcoin
51 414,0
-10,9%
YTD: +77,5%
Zlato
1 837,8
+0,4%
YTD: -3,0%
USD/CZK
21,02
-1,3%
YTD: -1,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Volvo: Švédská ocel s italským stylem

Volva jsou tradičně vnímána zejména jako bezpečné vozy pro rodinné využití. Ostatně na bezpečnosti svou image stavějí již dlouhá desetiletí. Ale Volvo a sport, jde to vůbec dohromady?


Krypto-filantropie a výsledky Airbnb

Buterin daroval parodické kryptoměny za více než miliardu dolarů na boj s covidem v Indii. Indická centrální banka odrazuje úvěrové instituce od obchodů s kryptoměnami. Airbnb nadále ekonomicky ‚krvácí‘ kvůli pandemii.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 22. díl: Velký comeback

Makléř Ondřej stojí před rozhodnutím, zda přijmout nabídku na pozici generálního ředitele DVB Securities. Firmy, která v posledních