Search
Close this search box.

#182 – Elektrické pick-upy

Pozornost tento týden patřila především kryptoměnám, kdy po Muskovo tweetech a negativních zprávách z Číny došlo k jejich výraznému poklesu. Nejznámější digitální měny ztratily desítky procent a třeba bitcoin zamířil k úrovním ze začátku roku. Nejistota z kryptotrhu se pak v menší míře přelila i na trh s akciemi, který na situaci reagoval negativně.

Optimismus naopak přinesla data z amerického trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od začátku pandemie a čísla překonala i očekávání analytiků. Ve srovnání s předpandemickou dobou jsou ale stále zhruba na dvojnásobku.

Ve výsledku americký index S&P 500 končí týden takřka na stejných hodnotách a posiluje o 0,1 %. O něco více se dařilo zdravotnictví (+1,5 %) a technologiím (+0,5 %), ztrácela naopak třeba energetika (-2 %). Evropský Euro Stoxx 50 tento týden mírně stoupá a posiluje o 0,2 %.

Řada investorů vyhlížela tento týden zápisky z dubnového zasedání Fedu. Ty vycházejí tradičně se zpožděním a dávají blíže nahlédnout pod pokličku oficiálních závěrů. Ve středu se tak ukázalo, že několik členů je ochotno diskutovat o možném zpomalování nákupu aktiv (=snižování tempa kvantitativního uvolňování). Vesměs ale vnímají to, že ekonomika je ještě stále daleko od stanovených cílů a o žádném velkém přiškrcení (nebo dokonce zvyšování sazeb) zatím nemůže být řeč.

Hned dvě známější společnosti vstupovaly tento týden na burzu. Ve středu se tak začalo obchodovat s akciemi firmy Squarespace (tvorba a hosting webů) a společnosti Oatly. Druhá jmenovaná vyrábí alternativy k mléčným výrobkům a na tohle investoři prostě slyší. Zatímco Squarespace začal burzovní dráhu poklesem, Oatly vstoupil na burzu s cenou o 30 % vyšší, než byla ta upisovací.

Oatly tak investoři ohodnotili na 13 miliard dolarů. Ještě před 10 měsíci přitom stála firma pětinu. Do ceny se může projevovat i fakt, že investoři nezapomněli na příběh Beyond Meat (výrobce náhražek masa). Z upisovací ceny (25$) vyrostla firma během dvou měsíců na desetinásobek. Po dvou letech je hodnota firmy stále asi čtyřnásobná.

Akcie Tesly poklesly od začátku roku o více než 15 % a je minimálně jeden člověk, kterému to dělá radost. Michael Burry totiž odhalil pětisetmilionovou ($) sázku proti Tesle, kterou jeho fond drží. Burry se proslavil především svou sázkou proti hypotečnímu trhu a do povědomí veřejnosti vstoupil díky filmu The Big Short.

Pro uvedení do kontextu – fond drží 8 001 put opcí. Každá put opce znamená právo prodat 100 akcií Tesly za předem stanovenou cenu. Uváděná hodnota tak odpovídá ceně pokrytých akcií na konci prvního čtvrtletí (800 100×667,93). Bez dalších informací (kdy došlo k nákupu opcí, kdy expirují, jaká je realizační cena,…) je informace značně neúplná a odnést si tak z ní lze jen to, že Burry čeká pokles Tesly. Tím se ostatně nikdy příliš netajil.

Ford odhalil svůj nejnovější příspěvek do světa elektromobility. Jedná se o elektrický pick-up na motivy modelu F-150. Zatímco ve světě tvoří pick-upy ani ne 4 % prodejů všech aut, ve Spojených státech je to asi 15 %. Elektrizovat pick-upy je pro Ameriku důležitým bodem a představení se tak zúčastnil i prezident Joe Biden. Ostatně, právě (klasický) Ford F-150 je nejprodávanějším autem v USA.

Společnost Virgin Galactic, která se orientuje na vesmírnou turistiku, chystá na zítřek testovací let. Na informaci reagovali investoři pozitivně a akcie od oznámení rostou o 18 %. Dlouhodobě se jim ovšem daří míň a od února ztratila firma dvě třetiny hodnoty. Důvodem je především časté odkládání termínů a tím pádem vzdalující se posun do zelených čísel.

Opomíjená cílová skupina? Společnost Fidelity spustila produkt, díky kterému mohou američtí teenageři ve věku 13-17 let obchodovat na akciových trzích. Maximální investovaná částka je 30 tisíc dolarů (625 tis. Kč) a zároveň se mladí investoři nedostanou k některým rizikovějším nástrojům (opce, investování na páku…). Firma tak reaguje na trend, kdy investice začínají zajímat čím dál tím více mladých lidí.

Co nového v Portu?

Podařilo se nám dosáhnout na další milník. Pod správou máme přes 3 miliardy Kč a rosteme dál. To je především vaší zásluhou a za svěřenou důvěru děkujeme. Zavazujeme se, že i nadále budeme vytvářet lepší místo pro vaše peníze.

Na Portu Gallery jsme tento týden upsali avizované Volvo P1800 S. To si investoři rozebrali v rámci necelých pěti minut. Na příští týden chystáme obrazy od Davida Shrigleyho, které jen těžko nezaujmou.

V dnešní Portu Rychlovce přináší Radim Krejčí opět novinky z trhu, tentokrát s kolegou z Wood & Company Martinem Kodýdkem. Ohledně chystaných novinek na Portu mu naopak tento týden pomáhá Martin Luňáček.Hezký víkend!


Buffettova lekce ve stock-pickingu

Jaké největší společnosti na trhu vás napadnou? Apple, Microsoft, Google? A které z těchto firem budou podle vás na stejném seznamu za 30 let? Totožnou otázku položil na pravidelném setkání s akcionáři i Warren Buffett.


Lekce pro investory: Každá další krize bude jiná. I když ne tak docela

Ekonomika se otevírá a akciové trhy jsou výše než před pandemií. Z krize vycházíme posíleni a ponaučeni. Ale přehnaně se neradujme.


Vývoj vybraných instrumentů (14.5. – 21.5.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 174,1
+0,1%
YTD: +11,1%
Euro Stoxx 50
4 027,4
+0,2%
YTD: +12,8%
Nikkei 225
28 317,8
+0,8%
YTD: +3,2%
Ropa
63,7
-2,6%
YTD: +31,2%
EUR/CZK
25,45
-0,2%
YTD: -3,0%
Dow Jones
34 316,7
-0,2%
YTD: +12,1%
Pražská burza
1 158,9
+3,3%
YTD: +12,8%
Bitcoin
36 997,0
-24,9%
YTD: +27,7%
Zlato
1 877,3
+2,1%
YTD: -0,9%
USD/CZK
20,88
-0,7%
YTD: -2,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Objednávky do boxů a slevy od Revolutu

Rohlík spolupracuje s Alzou, doručuje do AlzaBoxů. Výplata kdykoliv jako nový trend. Michal Menšík a spol. posílají 17 milionů korun do českého startupu Advanto. Revolut pomůže získat v e-shopu lepší cenu. Robinhood umožní uživatelům kupovat akcie v rámci primárních nabídek.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás

inflation rate

Dvouciferná inflace

Český statistický úřad dnes vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání

Závodní sláva i elegance

Alfa Romeo má vždycky svůj vlastní charakter, určité těžko uchopitelné kouzlo, které jí ovšem zřetelně odlišuje od ostatních a i vzhledem k tomu, že v naší sbírce už nějaké Alfy máme a do dalšího jedinečného kousku nyní můžete investovat, je dobré si připomenout, proč nás italská značka tak fascinuje…

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku