Search
Close this search box.

#182 – Elektrické pick-upy

Pozornost tento týden patřila především kryptoměnám, kdy po Muskovo tweetech a negativních zprávách z Číny došlo k jejich výraznému poklesu. Nejznámější digitální měny ztratily desítky procent a třeba bitcoin zamířil k úrovním ze začátku roku. Nejistota z kryptotrhu se pak v menší míře přelila i na trh s akciemi, který na situaci reagoval negativně.

Optimismus naopak přinesla data z amerického trhu práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od začátku pandemie a čísla překonala i očekávání analytiků. Ve srovnání s předpandemickou dobou jsou ale stále zhruba na dvojnásobku.

Ve výsledku americký index S&P 500 končí týden takřka na stejných hodnotách a posiluje o 0,1 %. O něco více se dařilo zdravotnictví (+1,5 %) a technologiím (+0,5 %), ztrácela naopak třeba energetika (-2 %). Evropský Euro Stoxx 50 tento týden mírně stoupá a posiluje o 0,2 %.

Řada investorů vyhlížela tento týden zápisky z dubnového zasedání Fedu. Ty vycházejí tradičně se zpožděním a dávají blíže nahlédnout pod pokličku oficiálních závěrů. Ve středu se tak ukázalo, že několik členů je ochotno diskutovat o možném zpomalování nákupu aktiv (=snižování tempa kvantitativního uvolňování). Vesměs ale vnímají to, že ekonomika je ještě stále daleko od stanovených cílů a o žádném velkém přiškrcení (nebo dokonce zvyšování sazeb) zatím nemůže být řeč.

Hned dvě známější společnosti vstupovaly tento týden na burzu. Ve středu se tak začalo obchodovat s akciemi firmy Squarespace (tvorba a hosting webů) a společnosti Oatly. Druhá jmenovaná vyrábí alternativy k mléčným výrobkům a na tohle investoři prostě slyší. Zatímco Squarespace začal burzovní dráhu poklesem, Oatly vstoupil na burzu s cenou o 30 % vyšší, než byla ta upisovací.

Oatly tak investoři ohodnotili na 13 miliard dolarů. Ještě před 10 měsíci přitom stála firma pětinu. Do ceny se může projevovat i fakt, že investoři nezapomněli na příběh Beyond Meat (výrobce náhražek masa). Z upisovací ceny (25$) vyrostla firma během dvou měsíců na desetinásobek. Po dvou letech je hodnota firmy stále asi čtyřnásobná.

Akcie Tesly poklesly od začátku roku o více než 15 % a je minimálně jeden člověk, kterému to dělá radost. Michael Burry totiž odhalil pětisetmilionovou ($) sázku proti Tesle, kterou jeho fond drží. Burry se proslavil především svou sázkou proti hypotečnímu trhu a do povědomí veřejnosti vstoupil díky filmu The Big Short.

Pro uvedení do kontextu – fond drží 8 001 put opcí. Každá put opce znamená právo prodat 100 akcií Tesly za předem stanovenou cenu. Uváděná hodnota tak odpovídá ceně pokrytých akcií na konci prvního čtvrtletí (800 100×667,93). Bez dalších informací (kdy došlo k nákupu opcí, kdy expirují, jaká je realizační cena,…) je informace značně neúplná a odnést si tak z ní lze jen to, že Burry čeká pokles Tesly. Tím se ostatně nikdy příliš netajil.

Ford odhalil svůj nejnovější příspěvek do světa elektromobility. Jedná se o elektrický pick-up na motivy modelu F-150. Zatímco ve světě tvoří pick-upy ani ne 4 % prodejů všech aut, ve Spojených státech je to asi 15 %. Elektrizovat pick-upy je pro Ameriku důležitým bodem a představení se tak zúčastnil i prezident Joe Biden. Ostatně, právě (klasický) Ford F-150 je nejprodávanějším autem v USA.

Společnost Virgin Galactic, která se orientuje na vesmírnou turistiku, chystá na zítřek testovací let. Na informaci reagovali investoři pozitivně a akcie od oznámení rostou o 18 %. Dlouhodobě se jim ovšem daří míň a od února ztratila firma dvě třetiny hodnoty. Důvodem je především časté odkládání termínů a tím pádem vzdalující se posun do zelených čísel.

Opomíjená cílová skupina? Společnost Fidelity spustila produkt, díky kterému mohou američtí teenageři ve věku 13-17 let obchodovat na akciových trzích. Maximální investovaná částka je 30 tisíc dolarů (625 tis. Kč) a zároveň se mladí investoři nedostanou k některým rizikovějším nástrojům (opce, investování na páku…). Firma tak reaguje na trend, kdy investice začínají zajímat čím dál tím více mladých lidí.

Co nového v Portu?

Podařilo se nám dosáhnout na další milník. Pod správou máme přes 3 miliardy Kč a rosteme dál. To je především vaší zásluhou a za svěřenou důvěru děkujeme. Zavazujeme se, že i nadále budeme vytvářet lepší místo pro vaše peníze.

Na Portu Gallery jsme tento týden upsali avizované Volvo P1800 S. To si investoři rozebrali v rámci necelých pěti minut. Na příští týden chystáme obrazy od Davida Shrigleyho, které jen těžko nezaujmou.

V dnešní Portu Rychlovce přináší Radim Krejčí opět novinky z trhu, tentokrát s kolegou z Wood & Company Martinem Kodýdkem. Ohledně chystaných novinek na Portu mu naopak tento týden pomáhá Martin Luňáček.Hezký víkend!


Buffettova lekce ve stock-pickingu

Jaké největší společnosti na trhu vás napadnou? Apple, Microsoft, Google? A které z těchto firem budou podle vás na stejném seznamu za 30 let? Totožnou otázku položil na pravidelném setkání s akcionáři i Warren Buffett.


Lekce pro investory: Každá další krize bude jiná. I když ne tak docela

Ekonomika se otevírá a akciové trhy jsou výše než před pandemií. Z krize vycházíme posíleni a ponaučeni. Ale přehnaně se neradujme.


Vývoj vybraných instrumentů (14.5. – 21.5.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 174,1
+0,1%
YTD: +11,1%
Euro Stoxx 50
4 027,4
+0,2%
YTD: +12,8%
Nikkei 225
28 317,8
+0,8%
YTD: +3,2%
Ropa
63,7
-2,6%
YTD: +31,2%
EUR/CZK
25,45
-0,2%
YTD: -3,0%
Dow Jones
34 316,7
-0,2%
YTD: +12,1%
Pražská burza
1 158,9
+3,3%
YTD: +12,8%
Bitcoin
36 997,0
-24,9%
YTD: +27,7%
Zlato
1 877,3
+2,1%
YTD: -0,9%
USD/CZK
20,88
-0,7%
YTD: -2,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Objednávky do boxů a slevy od Revolutu

Rohlík spolupracuje s Alzou, doručuje do AlzaBoxů. Výplata kdykoliv jako nový trend. Michal Menšík a spol. posílají 17 milionů korun do českého startupu Advanto. Revolut pomůže získat v e-shopu lepší cenu. Robinhood umožní uživatelům kupovat akcie v rámci primárních nabídek.
Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme