Americké a evropské indexy uzavírají tento týden takřka na stejných úrovních a ani zobchodované objemy nebyly nijak závratné. Vyčkávalo se především na konec týdne, kdy se zveřejňovala širší data z amerického trhu práce. Zatímco čtvrteční čísla vyznívala víceméně pozitivně, dnešní data jsou spíše zklamáním. Trh paradoxně reaguje přesně opačně a negativní zprávy jsou doprovázeny růstem indexů.
Pozitivní data z trhu práce by totiž investoři vnímali jako proinflační a inflace jim nahání strach. Tedy ani ne tak inflace, jako spíše případná reakce americké centrální banky. Ta by mohla situaci vyhodnotit tak, že ekonomika už nepotřebuje koňskou dávkou podpory, a že nastal čas, aby se Amerika postavila na vlastní nohy. Bez přirovnání, Fed by mohl omezit míru kvantitativního uvolňování a třeba i zauvažovat o dřívějším navyšování sazeb. Dnešní nepřesvědčivá data tak investoři vidí rádi, jelikož pro Fed nevytváří žádný impuls ke změně měnové politiky.
Ve výsledku roste index S&P 500 v tomto týdnu o 0,4 % a je těsně pod historickými maximy. V rámci sektorů se dařilo především energetickým firmám (+6 %), které těží z rostoucích cen ropy. Ztrácely naopak firmy podnikající ve zdravotnictví (-1 %). Příliš akce nezažil ani evropský Euro Stoxx 50, a tento týden roste o 0,3 %.
V rychlosti ještě k americkému trhu práce. Nezaměstnanost po dubnovém nečekaném růstu opět poklesla, a to na 5,8 %. Výsledek je o desetinku lepší, než očekávali analytici, ale žádné velké překvapení se nekonalo. Naopak údaj o počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, který je v USA dost sledován, očekávání analytiků nenaplnil (559k vs. 650k). To ve výsledku přineslo pozitivní sentiment (viz výše) a americké indexy dnes v reakci na nová data mírně stoupají.
Relativní klid na trzích rušily tento týden akcie amerického řetězce kin AMC. Zejména menší investoři je totiž vzali útokem a jen v rámci týdne vzrostla hodnota firmy na dvojnásobek. Od začátku roku posilují akcie AMC o 2 500 % a to právě především díky retailovým investorům, kteří vlastní zhruba 80 % akcií v oběhu.
Ostatně vedení společnosti pochopilo, jak s retailovými investory (často z řad nováčků na trhu) pracovat. Každý akcionář tak má nově nárok na výhody, mezi které patří i třeba popcorn zdarma. Neobvyklá forma dividendy ve výsledku „nové investory“ zajímá víc, než jak je firma ohodnocena ve srovnání s konkurencí, nebo co pro ně znamená, když společnost vydává nové akcie.
Zatímco na začátku roku se zdálo, že „meme akcie“ jsou jen fází, kterou si akciový trh prochází, po půl roce to vypadá, že jde o trend, který tu s námi prostě bude. Kromě AMC rostly tento týden i další oblíbené akcie, jako je GameStop nebo BlackBerry. Volatilita je u těchto titulů extrémní a na rozdíl od „nudného růstu trhu“ nabízí možnost, jak rychle vydělat (a prodělat) peníze. S investováním to ovšem nemá moc společného a podobné obchody je potřeba vnímat čistě jako spekulaci.
Americké firmy čelí nedostatku zaměstnanců. Volí tak různé způsoby, jak novou pracovní sílu nalákat. Třeba McDonald’s v rámci některých poboček platí zájemcům za to, že přijdou na pohovor. V jiných pobočkách naopak noví zaměstnanci ke mzdě dostávají iPhone. Amazon pak zvolil jinou cestu a své zaměstnance přestal postihovat za pozitivní testy na marihuanu. Těch je v amerických firmách čím dál tím více (2,7 %, především kvůli legalizaci v řadě států) a společnosti si jednoduše nemohou dovolit pracovní sílu propouštět.
Co za nedostatkem stojí? Míra nezaměstnanosti v USA je stále nad hodnotami z období před pandemií a volných lidí by tak mělo být přece dost. Důvodem mohou být relativně štědré dávky v nezaměstnanosti, jejichž vyplácení prezident Biden prodloužil. Přes 40 % nezaměstnaných si díky nim přijde na více peněz, než kolik dostávali ve své práci. To pak dává smysl, že se jim zpět do pracovního procesu příliš nechce.
Cena ropy vyrostla na nejvyšší hodnotu od začátku pandemie. Pomohla tomu schůzka členů OPEC, kteří se dohodli na dalším uvolňování omezení dodávek ropy a naznačily tak, že počítají s rostoucí poptávkou. Právě poptávka po ropě přitom klesla minulé jaro až na dno. Na chvíli dokonce i pod něj, když cena futures kontraktů zamířila do mínusu. Zdálo se, že do aut a letadel kvůli pandemii dobrých pár let nenastoupíme. Rychlejší oživení ekonomiky ovšem přineslo i oživení pro ropu, bez které (zatím?) nedokážeme žít. Jen tento rok tak podražila o 42 %!
Pokud vám Tesla a Musk nestačí, podívejte se na nové plány společnosti Daymak. Kanadská firma plánuje v roce 2023 představit elektromobil, který těží bitcoiny zatímco se nabíjí. Firma spustila možnost předobjednávek, placených samozřejmě v kryptoměnách. Experti se shodují, že plán má hned několik děr – kromě neefektivnosti a nutnosti konstantního připojení k internetu je to třeba i relativně velká neekologičnost.
Průměrné mzdy v Česku rostly v prvním čtvrtletí meziročně o 3,2 %. Po očištění o inflaci to znamená, že reálná průměrná mzda rostla o 1 %. V relativně pomalém růstu se skrývají velké rozdíly napříč sektory. Zatímco ve zdravotnictví a v oblasti nemovitostí rostly mzdy dvouciferným tempem, v pohostinství a kultuře naopak klesaly.
Co nového v Portu?
Na Portu Gallery jsme tento týden úspěšně upsali automobil Morris Mini Cooper S, který potěší oko každého milovníka vozů Mini.
Ještě týden běží úpis konvolutu kreseb od britského umělce Davida Shrigleyho. Díla pochází z výstavy nazvané „Fond Memories of Giant Bug“ a jsou volně ovlivněny literární i kresebnou tvorbou Franze Kafky. Sám Shrigley byl po rozsáhlé výstavě v Hayward Gallery v Londýně s názvem „Brain Activity“ v roce 2013 nominován na prestižní Turnerovu cenu. V září 2016 byla odhalena jeho monumentální socha Really Good na tzv. Čtvrtém podstavci Trafalgarského náměstí v Londýně.
Do třetice k Portu Gallery – ve čtvrtek 10.6 v 18:00 bude probíhat webinář, v rámci kterého představíme chystané novinky na platformě. Tou nejdůležitější bude zejména nová forma upisování předmětů. Zároveň vám v rámci webináře přiblížíme i naše vize do budoucna.
Hezký víkend!
Proč posílat stejnou částku nemusí stačit?
Nastavte si trvalý příkaz a zapomeňte, že investujete. To je rada, kterou slyší řada začínajících investorů a kterou často dáváme také my. Má to své důvody. Jakmile však dostanete základy pod kontrolu, je na čase udělat další krok a zakomponovat do investic růst cen.
5 nejčastějších chyb v nakládání s penězi
Zacházení s penězi je velké téma a asi nikdo vám neřekne, že finance neřeší. Velká část lidí ale bohužel k tématu peněz přistupuje špatně. Které prohřešky jsou v oblasti zacházení s financemi a finančního plánování vůbec nejčastější?
Vývoj vybraných instrumentů (28.5. – 4.6.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 219,5 +0,4% YTD: +12,3% |
Euro Stoxx 50 4 084,0 +0,3% YTD: +14,3% |
Nikkei 225 28 941,5 -0,7% YTD: +5,5% |
Ropa 69,2 +4,4% YTD: +42,7% |
EUR/CZK 25,45 -0,0% YTD: -3,0% |
Dow Jones 34 696,4 +0,5% YTD: +13,4% |
Pražská burza 1 178,6 +1,3% YTD: +14,7% |
Bitcoin 36 443,0 +3,4% YTD: +25,8% |
Zlato 1 893,8 -0,6% YTD: -0,1% |
USD/CZK 21,00 +0,2% YTD: -1,0% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Ukrajinský plán a BankID ve firmách
S těžbou bitcoinů na Ukrajině pomohou jaderné elektrárny. Mezi ČNB a úřady vypukl spor, zda pokutovat odmítání hotovosti. Ověření totožnosti nebo vyřízení hypotéky. Bankovní identitu nabízejí první firmy.