Trhy mají za sebou o poznání lepší týden. Dow Jonesův index si v tom předcházejícím připsal dokonce největší ztrátu od minulého října (-3,45 %). Vše špatné je ale zapomenuto a do popředí se vrací růstové akcie. Spojené státy tak přidaly na žebříček druhou společnost, která dosáhla dvoubilionové ($) valuace a indexy opět zamířily na historická maxima. Kromě dalších ujištění o přechodné inflaci ze strany Fedu pomohla i dohoda prezidenta Bidena se senátory o investicích do infrastruktury.
V rámci USA se nejlépe dařilo energetickému sektoru (+5 %), který nadále benefituje z rostoucích cen ropy. Vydařený zátěžový test 23 největších bank pomohl i finančnímu sektoru (+4 %), který se tak zbaví limitů na odkup akcií a výplatu dividend. Omezení zavedl Fed na začátku pandemie.
Americký index S&P 500 ve výsledku tento týden posiluje o 2,7 %, zmiňovaný Dow Jonesův index pak dokonce o 3,5 %. Dařilo se i technologiím a NASDAQ po slabém prvním čtvrtletí začíná opět dominovat. Tento týden posiluje o 2,5 %. O něco slabší byl naopak vývoj v Evropě, který vyvažuje lepší výsledky z minulého týdne. Index Euro Stoxx 50 k pátečnímu odpoledni roste asi o 1 %.
Ministerstvo obchodu potvrdilo výsledky o americkém HDP a v prvním čtvrtletí tak ekonomika Spojených států rostla (v přepočtu na celý rok) o 6,4 %. V druhém čtvrtletí by měla růst dokonce dvouciferným tempem. Spojené státy tak pokoří předpandemické hodnoty a hrubý domácí produkt by mohl v roce 2021 růst nejrychlejším tempem za posledních 7 dekád! V řeči čísel, HDP by za celý rok 2021 mohlo růst o 7,5 %, což se naposledy stalo v roce 1951.
Umělé udržování ekonomiky ve stavu euforie ovšem není zadarmo a povzbuzující koktejl něco stojí. Pokud zůstaneme u Spojených států, státní dluh vystoupal z 23 bilionů ($) v prvním čtvrtletí roku 2020 na 28 bilionů o rok později. Během roku tak vyrostl o pětinu. A nezahálel ani Fed, který nafoukl svoji rozvahu o 4 biliony ($) v cenných papírech a prakticky ji tak zdvojnásobil. Není pak divu, že graf znázorňující množství peněz v oběhu (měřeno agregátem M2) vypadá, jak vypadá.
Není to přitom jen Amerika. Situace v ostatních zemích je podobná. V Česku vzrostl dluh z 1,6 bilionu na začátku roku 2020 na plánovaných 2,5 bilionu ke konci roku 2021. Peněžní zásoba (opět M2) pak vyrostla mezi začátkem roku 2020 a 2021 zhruba o 18 %. Dluh ve výsledku znamená větší zátěž pro budoucí generace, růst peněžní zásoby by se pak zákonitě měl odrazit v inflaci. Ta přitom nemusí být vidět přímo v obchodech (růst spotřebitelských cen), jako spíše v cenách nemovitostí, akcií a dalších aktiv.
Miliony nových milionářů přinesl pandemický rok 2020. Konkrétně 5,2 milionu a poprvé v historii tvoří dolaroví milionáři více než 1 % celé populace. Abychom ale nezůstali jen u milionů, nebohatli všichni stejným tempem. Naopak se nůžky mezi bohatými a chudými ještě více rozevřely a 1 % nejbohatších (tudíž všichni dolaroví miliardáři) vlastní přes 45 % veškerého bohatství.
Na opačné straně pak 1,3 % veškerého bohatství připadá na 55 % populace. Podle investiční banky Credit Suisse, která report vydala, není na vině ani tak samotná pandemie, jako spíše opatření ke zmírnění dopadů – především pak nízké úrokové sazby. Ty mimo jiné napomohly růstu cen nemovitostí a akcií.
Z chutí do toho, půl je hotovo. Warren Buffett věnoval další miliardy na charitu a rozdal tak již polovinu všech svých akcií společnosti Berkshire Hathaway. Když se v roce 2006 zavázal, že veškeré své akcie (tedy více než 99 % jmění) rozdá na charitu, šlo o zhruba 475 tisíc akcií v hodnotě přes 40 miliard dolarů. K dnešnímu dni mu zbývá rozdat necelých 240 tisíc akcií, jejichž hodnota se pohybuje okolo 100 miliard dolarů. Navzdory veškeré snaze se tak devadesátiletému Buffettovi nedaří přestat bohatnout.
Microsoft vstoupil do elitního klubu a tržní kapitalizací pokořil hranici dvou bilionů dolarů. V historii se to na americkém trhu povedlo jen Applu. Mimo Spojené státy pak uspěl ještě saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco. Od minulého března Microsoft svoji hodnotu zdvojnásobil, za posledních 5 let pak zpětinásobil. Index S&P 500 vyrostl za posledních 5 let o více než 100 %, technologický NASDAQ pak asi o 200 %.
Česká národní banka jako druhá v EU zvýšila úrokové sazby. O den ji předběhla maďarská centrální banka (základní sazba 0,6 % -> 0,9 %). Poprvé od minulého února tak ČNB tahá za brzdu, a to v očekávání vyšší inflace plynoucí z oživení ekonomiky. K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB přistoupit letos ještě dvakrát, zvýšení z aktuálních 0,5 % na 0,75 % by pak mohlo přijít už v srpnu.
Co nového v Portu?
V kategorii FinTech soutěže Zlatá koruna 2021 se nám podařilo obsadit stříbrnou příčku. Je to pro nás důkaz, že jdeme správným směrem a všem investorům děkujeme za přízeň.
Na Portu Gallery byly tento týden k mání avizované sudy whisky Tullibardine. Došlo k přeupsání takřka o polovinu a pokyny tak byly poměrově kráceny. Zároveň stále běží úpis kolekce umění od českého umělce Matyáše Chocholy a hned příští týden se můžete těšit na úpis modrých safírů.
V dnešní Portu Rychlovce přináší Radim Krejčí tradiční novinky z trhu a zároveň zpovídá Martina Jaroše. Ptá se ho na vývoj trhu, nebo také na nejzáludnější otázky ze strany klientů.
A pokud vám na konci newsletteru zbývá ještě 30 vteřin navíc, vyplňte nám prosím krátkou anketu ohledně toho, jak posíláte peníze na Portu.
Děkujeme a hezký víkend!
Stříbrné Portu v kategorii FinTech soutěže Zlatá koruna 2021
Soutěž Zlatá koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu nepřetržitě od roku 2003 a letos proběhl již její 19. ročník.
Vývoj vybraných instrumentů (19.6. – 25.6.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 279,2 +2,7% YTD: +13,9% |
Euro Stoxx 50 4 120,4 +0,9% YTD: +15,4% |
Nikkei 225 29 066,2 +0,4% YTD: +5,9% |
Ropa 74,0 +3,3% YTD: +52,5% |
EUR/CZK 25,49 -0,1% YTD: -2,9% |
Dow Jones 34 425,5 +3,4% YTD: +12,5% |
Pražská burza 1 161,2 -0,1% YTD: +13,0% |
Bitcoin 32 552,0 -8,3% YTD: +12,4% |
Zlato 1 779,3 +0,6% YTD: -6,1% |
USD/CZK 21,33 -0,6% YTD: -0,3% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Malý, ale šikovný MINI
Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se o kultovním vozítku dozvědět i něco nad rámec popisu v textu.
Bitcoinový propad a nová forma videohovorů
On-chainová data předvídají pro bitcoin nejhorší kvartál od prvního čtvrtletí 2018. Aplikace Around nabízí novou formu sdílených hovorů. Miliardář Buffett věnuje na charitu další 4 miliardy dolarů a opouští nadaci Gatesových