Search
Close this search box.

#188 – Vesmírní miliardáři

14:14 v poločase. Tak by šlo sportovní terminologií shrnout pomyslný zápas amerického a evropského akciového trhu za první polovinu letošního roku, která skončila ve středu. Indexy S&P 500 i Eurostoxx 50 připsaly podobně přes 14 % a jsou na více jak desetiletých maximech. Rozvojové trhy, kde zatím trochu vázne proočkovanost, přidaly 6,5 %.

V průběhu prvního pololetí se dle prognóz analytiků dařilo zpočátku spíše hodnotovým akciím. Později se však vrátily do hry i tituly technologické a to obavám z delta mutace i vyšší inflace navzdory.

Západním zemím se daří dobře rozmrazovat ekonomiky, což přidává vítr do plachet akciovým titulům. V USA klesá počet nezaměstnaných rychlejším tempem, než se očekávalo, aktuální míra se pohybuje kolem 5,9 % (oproti 6,7 % na počátku roku). Pozitivní ekonomická data sledujeme i na našem kontinentu, a tak jsou evropské akcie v hledáčku investorů.

Podle bankéřů z Wall Street by měly evropské akcie letos dokonce výkonností pokořit ty americké. Do karet jim hrají atraktivnější valuace i fiskální a monetární podpory. Hlavními tahouny by pak měly být sektory finanční, automobilový a těžební.

Dánské domácnosti jsou nejbohatší v EU. Jsou na tom skoro 7x lépe než Češi. Ukázala to studie Dánské národní banky zkoumající čistou hodnotu finančního bohatství (tedy veškerého finančního majetku, jako jsou vklady, investice a spoření, očištěného o dluhy). Rozdíly v EU jsou dle studie značné. Nejhůře dopadlo Rumunsko, Česko je na 42 % průměru EU. Co z toho plyne? Měli bychom více investovat, máme stále co dohánět.

Facebook v klubu bilionových gigantů. Zpráva o soudním zamítnutí dvou antimonopolních žalob, které proti Facebooku vedly některé americké státy a Federální obchodní komise, vystřelila akcie socíální sítě o více než 4 %. Facebook tak přesáhl tržní kapitalizaci 1 bilionu dolarů a zařadil se po bok Applu, Microsoftu, Amazonu a Googlu, kteří již v klubu jsou.

Pokutě se však nevyhnul populární americký nízkonákladový broker Robinhood. Tomu americký úřad regulující finanční sektor FINRA nařídil zaplatit rekordních 70 milionů dolarů za poškozování klientů. Robinhood umožňoval investovat do riskantních derivátů i klientům, kteří investovali vůbec poprvé a kvůli malým zkušenostem tak mohli lehko přijít o peníze. Mimo to se úřadu nelíbilo ani to, že Robinhood omezil obchodování s akciemi GameStop a AMC v souvislosti s kauzou Reddit.

To však retailového brokera orientovaného na mileniály nijak neodradilo a včera podal plánovanou přihlášku ke vstupu na burzu Komisi pro cenné papíry (SEC). Cílovou valuaci ani datum IPO však zatím známo není. Společnost má kolem 18 milionů uživatelů a za loňský rok vyrostla o 245 %.

Revolut rozdává. Britský populární fintech stále více používá gamifikaci a soutěže o ceny a peníze, aby aplikaci lidé více používali i pro každodenní bankovnictví. Jen v následujícím měsíci má v plánu rozdat téměř 7,5 milionu korun. Z uživatelského hlediska máme i my Revolut rádi. Zapracovat by však měl na odesílání plateb – ty nám z něj do Portu často chodí zcela bez označení odesílatele nebo variabilního symbolu a musíme pracně dohledávat, komu vklady patří.

Tesla mezi letadly. První let luxusním elektrickým letadlem proběhne leště letos. Takové jsou plány startupu Eviation, který tento týden představil projekty na produkci prvního čistě elektrického letounu pro komerční využití s doletem až tisíc kilometrů. V letadle s názvem Alice by se mělo začít létat v roce 2024.

Bezos vs Branson: vesmírný závod miliardářů aneb s penězi jde vše. Společně s oznámením plánovaného letu do vesmíru společnosti Virgin Galactic vyletěly nahoru také její akcie (+ 25 %). Testovací let s Bransonem na palubě má totiž proběhnout již 11. července, což je o 9 dnů dříve, než svůj let plánuje Bezos a jeho Blue Origin. Celý svět tak může napjatě sledovat, který z miliardářů se nakonec výhledu na modrou planetu z vesmíru dočká jako první.

Co nového v Portu?

V pondělí jsme oficiálně spustili naši dlouho připravovanou spolupráci s Air Bank. Nově je tak možné propojit Portu s aplikací My Air a sledovat tam vývoj vašich investic nebo poslat rychlý vklad. Na vlastní mobilní aplikaci pracujeme také a pokud vše půjde, jak plánujeme, představíme ji na podzim.

Na Portu Gallery tento týden probíhal úpis výjimečných modrých safírů. Zájem byl obrovský a došlo k téměř dvojnásobnému přepupsání. S novým systémem úpisů tak došlo ke krácení objednávek, dostalo se ale na všech 213 investorů, kteří o úpis projevili zájem.

Stále probíhá úpis kolekce umění od oceňovaného českého umělce Matyáše Chocholy a příští týden se můžete těšit na zajímavou kolekci fotografií slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové, kterou si již nyní můžete prohlédnout zde.

Děkujeme a hezký víkend!


Investice u Portu budou nově dostupné přes mobilní aplikaci My Air

Portu, první investiční robo-advisory na českém trhu, se od června stane součástí nabídky investičních produktů Air Bank a její mobilní aplikace My Air.


Vývoj vybraných instrumentů (26.6. – 2.7.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 279,2
+1,2%
YTD: +15,3%
Euro Stoxx 50
4 120,4
-1,0%
YTD: +14,3%
Nikkei 225
29 066,2
-1,0%
YTD: +4,9%
Ropa
74,0
+0,8%
YTD: +53,8%
EUR/CZK
25,49
+0,5%
YTD: -2,4%
Dow Jones
34 425,5
+0,6%
YTD: +13,2%
Pražská burza
1 161,2
-1,0%
YTD: +12,0%
Bitcoin
32 552,0
+3,6%
YTD: +15,4%
Zlato
1 779,3
+0,1%
YTD: -5,9%
USD/CZK
21,33
+1,6%
YTD: +1,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Několik tipů, jak efektivně našetřit (nejen) na cestování

Milujete cestování a zároveň řešíte, jak si na vysněné cestovatelské zážitky vydělat? Přečtěte si, jak na to.


Portu spojuje síly s Air Bank a Zásilkovna začne doručovat domů

Česká přepravní společnost představila novou službu Zásilkovna domů s doručením zásilek mimo Z-boxy a výdejní místa přímo na konkrétní adresu.
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

savings kids

Investovat dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí