#190 – Inflační očekávání

Z bedlivého sledování inflace ve Spojených státech se pomalu stává každoměsíční rutina a stejně tak z překonávání nejrůznějších očekávání. Podle úterních dat rostly v červnu ceny meziročně o 5,4 % a žádné zpomalování na pořadu dne zatím není. Trh si z toho hlavu ovšem nedělá a americké indexy tento týden uzavírají víceméně na stejných hodnotách.

Klid do žil přilévá investorům především samotná podoba růstu cen. Za částí inflace stojí návrat k normálu (letenky +25 %, hotely +17 %…), za další částí pak dočasné problémy v nabídce (ojetá auta +45 % – mimo jiné důsledek nedostatku čipů). Existuje samozřejmě i menší část, kde ceny na vyšší úrovni už pravděpodobně zůstanou (např. ceny v restauracích kvůli tlakům na vyšší mzdy).

Struktura růstu cen aktuálně nahrává předpokladům o přechodné podobě inflace. Potíže nastanou, když se inflace propíše do předpokladů lidí. Ti tak v očekávání přetrvávajícího trendu dopředu navyšují ceny svých služeb, případně tlačí na vyšší růst mezd. Inflační očekávání díky tomu přechodný jev rychle promění v těžko řešitelný problém trvalejšího rázu. Americká centrální banka proto dělá vše co může, aby lidi přesvědčila, že inflace brzy odezní. Čím déle ovšem bude růst cen bořit mnohaleté rekordy, tím těžší to Fed bude mít – bez ohledu na to, co za růstem stojí.

Zpátky k uplynulému týdnu. Americký index S&P 500 oslabuje o 0,2 %. Kromě inflace sledoval trh i nejnovější data z trhu práce, které dopadly víceméně v souladu s očekáváními. Klesá především energetický sektor (-5 %), který stejně jako minulý týden drží krok s cenou ropy. Evropský Euro Stoxx 50 ztrácí tento týden 0,8 %. Japonský Nikkei 225 ztráty z předchozích týdnů zatím příliš nedohání a posiluje jen o 0,2 %.



Děti se vyplácí. Drtivá většina amerických rodin (v závislosti na příjmu) dosáhne na nový příspěvek, který americká vláda vyplácí od začátku tohoto týdne. Zjednodušeně získá průměrná americká rodina za každé dítě 250-300 dolarů měsíčně. Příspěvek pokryje zhruba 88 % dětí a vyjde Spojené státy na ~100 miliard dolarů ročně. Program by měl trvat do konce roku, ale prezident Biden nevylučuje jeho prodloužení až do roku 2025. Zaplatit by se měl z vyšších daní pro nejbohatší, ale plytká otázka „kde na to brát?“ začíná nejen v Americe ustupovat do pozadí a zadlužení to kdyžtak jistí.

Dřevo má nejlepší za sebou a z květnových maxim poklesla jeho cena o více než 65 %. Po rekordním růstu se tak nabídka a poptávka vrací do normálu a cena futures kontraktů na dřevo je zpět na předpandemických úrovních. Zájem nově místo dřeva získává káva. Brazílie, jakožto největší světový producent kávy, čelí jednomu z nejhorších such za poslední století a futures kontrakty Arabicy míří vzhůru. Za poslední tři měsíce se cena zvýšila o 20 % – na nejvyšší úroveň od roku 2016.

Zpátky ale k akciím. Společnost Virgin Galactic má za sebou první úspěšný let s posádkou do vesmíru, včetně zakladatele společnosti Richarda Bransona. Akcie ovšem místo do vesmíru zamířily k zemi, a to v reakci na rychlé oznámení společnosti o plánu na úpis nových akcií. Tento týden klesají o 35 %. Nepomohla ani informace, že svoji jízdu do vesmíru si u Virgin Galactic objednal také Elon Musk. A když už jsme u těch vesmírných miliardářů, v úterý (20.7.) se do vesmíru vydá i Jeff Bezos.

Je to zhruba měsíc od chvíle, kdy jsme psali o pokutách, které Google od Evropy schytává. Tento týden přibyla z Francie další. Soud vyměřil Googlu půl miliardy eur kvůli neshodám s médii ohledně kompenzací za vyhledávačem využívaný obsah. Jednotlivé státy pokračují v tom, co načala minulý rok Evropská unie když Googlu nasázela pokuty za více než 8 miliard eur. Z pohledu akcií je ale vidět, že akcionáře tato forma zdanění nijak netrápí.

Další týdny budou patřit mimo jiné výsledkům společností za druhé čtvrtletí. Tento týden načaly výsledkovou sezónu americké banky, které takřka bez výjimek překonaly očekávání analytiků. Důvodem je ve většině případů větší rozpouštění rezerv. Skvělé výsledky oznámila i společnost PepsiCo (tento týden +4,5 %), která těžila nejen z návratu zákazníků do restaurací a barů, ale i ze zvýšení cen, které ji u spotřebitelů prošlo.

Americká softwarová společnost NortonLifeLock (dříve Symantec) jedná o převzetí českého Avastu. Cena transakce by se mohla pohybovat podle odhadů The Wall Street Journal okolo 8 miliard dolarů (~170 miliard Kč) a dojít by k ní mohlo ještě tento měsíc. Akcie firmy reagovaly na zprávu posílením o necelých 20 %.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery proběhl včera větší úpis kolekce předních francouzských vín „En Primeur“. Dostalo se na každého zájemce, a to bez krácení pokynů. Stále ještě pokračuje úpis kolekce fotografií od slovenské umělkyně Kataríny Poliačikové.

Příští týden se můžete těšit na úpis série stokorunových bankovek od roku 1800 do roku 2019. Jedinečný úpis je zároveň doplněný soutěží o pět československých stokorun z roku 1953!

Hezký víkend!


Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků se během několika let probojovala do slovníku největších investorů.


Tipy, jak si zlepšit povědomí o financích a zapracovat na osobním růstu #1

Finanční gramotnost je běh na dlouhou trať, jakmile ale budete mít finance v malíku, čeká vás jistá odměna.


Vývoj vybraných instrumentů (9.7. – 16.7.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 360,7
-0,2%
YTD: +16,1%
Euro Stoxx 50
4 034,3
-0,8%
YTD: +13,0%
Nikkei 225
28 003,1
+0,2%
YTD: +2,0%
Ropa
71,5
-4,2%
YTD: +47,3%
EUR/CZK
25,54
-1,0%
YTD: -2,7%
Dow Jones
34 995,2
+0,4%
YTD: +14,3%
Pražská burza
1 199,5
+3,8%
YTD: +16,8%
Bitcoin
31 836,0
-5,0%
YTD: +9,9%
Zlato
1 825,4
+0,8%
YTD: -3,7%
USD/CZK
21,63
-0,6%
YTD: +1,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Avast jedná s Nortonem a Zomato míří na burzu

Avast jedná o svém prodeji. Indické Zomato nabízí své akcie s nejvyšším IPO v historii země. Revolut nabírá obří investici a významně zvyšuje svoji hodnotu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější