Search
Close this search box.

#193 – Elektronické drogy

Začátek srpna byl pro většinu světových trhů ve znamení zelených čísel a růst po delší době zaznamenaly i asijské indexy. Ty v předešlých týdnech ochromovala zejména čínská vláda, která ukázala, že nemá problém s dočasným zpomalením technologických firem ve snaze udržet svůj vliv. Řada investorů se proto rozhodla nepodstupovat politické riziko a od čínských akcií dala ruce pryč. To ale pro jiné investory vytvořilo zajímavou příležitost a vyústilo tento týden v silnější růst.

Co jiného hýbalo trhem? Ve Spojených státech se zveřejňovalo hned několik údajů o nezaměstnanosti. Počet nových pracovních míst mírně překonal očekávání a nezaměstnanost na úrovni 5,4 % je také lepší, než se předpokládalo. Oproti době před-covidové ale chybí práce ještě zhruba 6 milionům lidí. To bedlivě sleduje americká centrální banka, pro kterou zatím nepřišel signál, že největší ekonomika světa zvládne jet bez přídavných koleček. Silná, ale nijak zvlášť překvapující data udržují akciový trh ve správném rozpoložení. Ekonomika šlape, peníze proudí dál.

Index S&P 500 tak tento týden přidává 0,9 %. Dařilo se zejména společnostem ve financích (+3 %). Posilují i evropské indexy a Euro Stoxx 50 během týdne navýšil svoji hodnotu o 2,2 %. Roli hrály především kvartální výsledky ve finančním sektoru. Pozitivně překvapila například druhá největší evropská pojišťovna AXA (+8 %). Japonský index Nikkei 225 posílil tento týden asi o 2 %.

V rychlosti zpátky k čínským regulacím. V minulých týdnech dostávaly nejvíce zabrat vzdělávací společnosti, poté co jim Čína zatrhla přístup k zahraničnímu kapitálu a představila plán o jejich přeměně na neziskovky. Tento týden to pro změnu schytávaly herní společnosti. Čínská vláda totiž označila hry za „elektronické drogy“ a zveřejnila, že uvažuje o zákazu počítačových her pro děti mladší dvanácti let.

Propad tak zaznamenala například společnost Tencent, která vlastní Riot Games a podíly v dalších herních firmách jako je Epic Games, Supercell, Sea Limited, Activision Blizzard nebo Ubisoft. Akcie společnosti klesají tento týden o 5 %, za posledních 6 měsíců ztratila firma ze své hodnoty více než 40 %!

Minulý týden jsme psali o tom, že Amazon svými čtvrtletními výsledky zklamal investory a po dlouhé době nepřekonal očekávání analytiků. K tomu se přidala ještě pokuta ze strany evropských regulátorů a během pátku nakonec klesla cena jeho akcií o 7,5 %. Na akciovém trhu není podobný pokles žádnou velkou událostí, ve vztahu k Amazonu ale stojí za to zmínit několik čísel:

130 miliard dolarů. Tolik z pohledu tržní kapitalizace odmazal Amazon za jediný den. Aby částka nebyla tak abstraktní, jen asi 90 firem na americkém trhu má větší hodnotu. Amazon „stojí“ zhruba 1,71 bilionu dolarů a po Googlu je na čtvrtém místě.

51 dní. O tolik zpět se Amazon propadem „vrátil“. Méně než 3 330 dolarů stála akcie Amazonu naposledy 9.6.2021. Od začátku roku je Amazon pořád o více než 5 % v plusu. Od roku 2020 dokonce o 80 %.

153. Amazon zaměstnává 950 tisíc Američanů. Celkově je ve Spojených státech práceschopných zhruba 145 milionů lidí. Každý 153. zaměstnanec tak pracuje pro Amazon. Prvenství v tomto ohledu drží Walmart, který zaměstnává 1,6 milionu lidí (každý 91.).

10 dolarů. Tolik Amazon nabízí každému, kdo registruje otisk své dlaně do rozpoznávacího systému a připojí ho ke svému Amazon účtu. Ne že by se tahle informace zvlášť vázala k předchozím číslům, ale těžko narazíte na více dystopicky znějící titulek.

Kromě Amazonu jsme minulý týden psali i o ne příliš přesvědčivém vstupu investiční aplikace Robinhood na burzu. Jenže už v úterý začal kolem Robinhoodu pořádný rozruch. Poté, co do svých portfolií zařadili Robinhood někteří známí investoři (včetně Cathie Wood a fondu Ark Invest), se na firmu vrhli drobní investoři z řad retailu. Zněkolikanásobili obchodovaný objem a do středečního večera stihly akcie posílit o více než 80 %. Toho samozřejmě využili původní akcionáři (před IPO), kteří přispěchali s plánem odprodat své podíly za příjemnou cenu. Akcie firmy tak ke konci týdne část zisků odmazávají.

Česká národní banka podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby (základní 0,5 -> 0,75 %, lombardní 1,25 -> 1,75 %). Důvodem jsou obavy z vyšší inflace vyplývající z oživování ekonomiky. Právě inflace by podle nejnovější prognózy měla v roce 2021 v průměru překonat 3 %, v druhé polovině roku může vystoupat až ke 4 %. 

Součástí nové prognózy ČNB je i očekávané posilování koruny. Koruna by měla dále zpevňovat a ke konci roku klesnout pod úroveň 25 CZK/EUR. Pro nezajištěné investory je to negativní zpráva, jelikož posilující koruna odmazává část jejich výnosů. V Portu základní portfolia proti pohybům kurzu zajišťujeme, pokročilejší investoři si v rámci strategií mohou o zajištění rozhodnout sami.

Co nového v Portu?

Již příští týden začne první oficiální výstava Portu Gallery. Prohlédnout si tak budete moci upisované předměty, které Portu Gallery nabízí. Výstava bude probíhat od středy 11.8. do středy 18.8.2021. Více informací k výstavě si můžete přečíst na našem blogu, případně na Facebookové události.

Kromě příprav výstavy proběhl tento týden na Portu Gallery úpis selekce 48 francouzských vín Chateau Lafite Rothschild v ročnících 1970-2017. Ve čtvrtek 12.8.2021 pak začíná v pořadí druhý úpis vzácných a velmi žádaných modrých safírů, tentokrát o 95 kusech a celkové váze 99,2 karátů.

Hezký víkend!


Tipy, jak si zlepšit povědomí o financích a zapracovat na osobním růstu #3

Poslední velkou skupinou, kterou bychom v našem miniseriálu neradi opomněli, jsou podcasty. Jejich obliba neustále roste a není se čemu divit.


O tržní době koronavirové a (ne)načasování trhu

Americký akciový index S&P 500, ale třeba i celoevropský STOXX Europe 600 dokázaly opět posunout historická maxima. Jak si ale vlastně stojí trhy v době pandemie covidu-19 a jak v ní mohly teoreticky obstát různé typy investorů?


Vývoj vybraných instrumentů (30.7. – 6.8.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 434,5
+0,9%
YTD: +18,1%
Euro Stoxx 50
4 178,2
+2,2%
YTD: +17,0%
Nikkei 225
27 820,0
+2,0%
YTD: +1,4%
Ropa
69,1
-6,6%
YTD: +42,3%
EUR/CZK
25,41
-0,4%
YTD: -3,2%
Dow Jones
35 178,4
+0,7
YTD: +14,9%
Pražská burza
1 238,4
+2,4%
YTD: +20,6%
Bitcoin
40 854,0
-0,1%
YTD: +41,0%
Zlato
1 764,4
-2,9%
YTD: -6,9%
USD/CZK
21,52
+0,3%
YTD: +0,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Bolt doručovatelem potravin a DoToho! oživujte firmy

Platební společnost Square kupuje australský fintech Afterpay. Bolt spustí díky nové investici další službu. Iniciativa DoToho! pomáhá s oživením firem po pandemii. Iniciativa DoToho! pomáhá s oživením firem po pandemii. Pilulka boří rekordy, za první pololetí utržila 1,8 miliardy korun.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Více portfolií v jednom účtu Portu

Žhavou novinkou Portu je možnost přidávat další portfolia. Kromě základního portfolia, které si klienti vytvoří už v průběhu

Podpořte udržitelnou budoucnost

Že s námi můžete investovat do udržitelné budoucnosti, už víte. Umožňujeme vám to skrze strategii odpovědná budoucnost, kde