Americké indexy zamířily opět k historickým maximům a po rozkolísaném minulém týdnu zavládl větší klid. Čekalo se zejména na ekonomické sympozium v Jackson Hole, které vyvrcholí dnes zhruba v 16:00 vystoupením předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella. Ten by podle některých dohadů mohl naznačit, kdy dojde ke zpomalování kvantitativního uvolňování. Očekávat lze co největší neurčitost („je možné, že ve čtvrtém čtvrtletí…“), tak aby trhy postupně realitu trávily. Podrobnější informace a silnější reakci ale přinese spíše až řádné zasedání 22. září.
Kromě setkání centrálních bankéřů přišlo tento týden několik dalších impulsů, které si investoři museli přebrat. Plnohodnotné schválení vakcíny od Pfizeru v USA přijali pozitivně, stejně tak silná data z nemovitostního trhu. Čtvrteční vyhrocení situace v Afghánistánu naopak působilo spíše negativně a v reakci na výbuch posilovaly zejména akcie zbrojařských firem.
Ve výsledku tento týden roste americký index S&P 500 o 1 %. Jak už jsme zmiňovali na začátku, dnešek by ještě mohl přinést větší volatilitu, v závislosti na tom, co na sympoziu zazní. Kromě energetického sektoru (+6,5 %), se dařilo i finančnímu (+2,5 %). Evropský index Euro Stoxx 50 roste tento týden mírně, o 0,4 %. Část ztrát doháněly i asijské indexy, hongkongský Hang Seng i japonský Nikkei 225 rostou o více než 2 %.
Americký trh práce stagnuje, pravděpodobně ale ne na dlouho. O podporu v nezaměstnanosti si žádá v posledních týdnech víceméně stejné množství lidí, což vzhledem k předpandemickým číslům není až taková sláva. Na začátku září ovšem končí většina štědrých benefitů, což by spolu s návratem dětí do škol (=vyřešené hlídání) mělo zatlačit čísla výrazně níže.
Trh práce a cenová hladina patří mezi hlavní zájmy americké centrální banky. Inflaci se v posledních měsících příliš krotit nedařilo a pokud ji doplní zlepšující se trh práce, nemá Fed moc důvodů držet uvolněnou měnovou politiku donekonečna. Uvnitř banky tak sílí jestřábí hlasy členů, kteří by tolik neotáleli se zpomalováním nákupu aktiv (QE) a naopak by urychlili zvyšování sazeb. Vždy je ale třeba mít na paměti, že v rovnici zůstává nevyzpytatelná proměnná v podobě pandemie a nikdo se tak nechce zbytečně unáhlit.
MasterCard čelí ve Velké Británii rekordní hromadné žalobě. Minulý týden dostala zelenou u londýnského soudu a zdlouhavý spor má konečně naději na soudní proces. Více než 46 milionů (britských) klientů by mohlo získat třísetlibrové vyrovnání za přehnané účtování poplatků obchodníkům (ti je pak měli přenášet na samotné zákazníky). Dohromady to dá slušných 14 miliard liber (přes 400 miliard Kč), což už není zrovna plácnutí přes prsty.
Zatímco řadu sporů a pokut neberou investoři na velkou váhu, u společnosti Mastercard jsou obavy znát. Při pohledu do rozvahy vlastní Mastercard v krátkodobých aktivech asi 15 miliard dolarů a pokud by žaloba prošla, ohrozilo by to stabilitu celé firmy. Jen za poslední měsíc poklesly akcie této firmy o 10 %. Tradičně se obavy přelévají i k nejbližší konkurenci v podobě společnosti Visa.
Kromě Virgin Galactic se podívá na burzu i další společnost Richarda Bransona, Virgin Orbit. Vstoupit na ni má prostřednictvím SPAC fúze, která ji ohodnotí na 3,2 miliardy dolarů. Virgin Orbit se specializuje na dopravování malých družic do vesmíru – na rozdíl od podobných firem (Rocket Lab, Astra…) nevypouští rakety s družicemi ze země, ale vyletí s nimi letadlem zhruba do 14 km, kde je těsně před zažehnutím motorů vypustí.
Ministerstvo financí vydalo tento týden novou prognózu ohledně vývoje české ekonomiky. Ta působí až překvapivě optimisticky. Letos by HDP mělo růst o 3,2 %, příští rok dokonce o 4,2 % (v dubnu MF očekávalo růst o 3,1 % a 3,7 %). Rychlejší oživení než doposavad očekává MF především u spotřeby domácností. Lepší by situace měla být i na trhu práce – nezaměstnanost totiž má poklesnout ještě letos na 3 %, místo v dubnu očekávaných 3,6 %.
Možná nejzajímavější je očekávání Ministerstva financí ohledně inflace. Zatímco Česká národní banka předpokládá, že v příštím roce růst cen zpomalí směrem pod 3 %, prognóza MF je pesimističtější. Letos by měla inflace dosáhnout 3,2 %, v roce 2022 pak dokonce zrychlit na 3,5 %. Tak schválně, kdo se trefí líp.
Co nového v Portu?
Portu se po delší době dočkalo nového kabátu. Web se tak prosvětlil, zpřehlednil a zároveň se dočkal hned několika vylepšení. Z uživatelského pohledu vám možná přijde vhod nová společná peněženka pro všechny tři platformy (Portu, Portu Gallery a opPORTUnity) a rychlé přecházení mezi nimi.
Na Portu Gallery začal tento týden úpis sbírky umění Pasty Onera, zároveň pokračuje i upisování prvního výtisku 100 Kčs z roku 1961. Tradičně ve čtvrtek se pak můžete těšit na další úpis, tentokrát investičního alkoholu v podobě kolekce vína En Primeur 2020 #2.
Hezký poslední srpnový víkend!
Portu zavádí společnou peněženku pro všechny své platformy
S koncem léta si Portu pro své klienty připravilo novinku, kterou si klade za cíl ještě více uživatelsky zjednodušit a zpříjemnit proces investování.
Vývoj vybraných instrumentů (20.8. – 27.8.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 480,6 +0,9% YTD: +19,3% |
Euro Stoxx 50 4 171,0 +0,6% YTD: +16,8% |
Nikkei 225 27 641,1 +2,3% YTD: +0,7% |
Ropa 68,8 +10,4% YTD: +41,9% |
EUR/CZK 25,56 +0,0% YTD: -2,6% |
Dow Jones 35 266,6 +0,4% YTD: +15,2% |
Pražská burza 1 281,4 +0,6% YTD: +24,8% |
Bitcoin 47 150,0 -3,1% YTD: +62,8% |
Zlato 1 794,1 +0,6% YTD: -5,3% |
USD/CZK 21,73 -0,7% YTD: +1,6% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
PayPal na evropský krypto trh a Muskův robot
Tesla představila humanoidního robota, má pomáhat. PayPal spouští krypto služby v Británii. Soud rozhodl o větším zdanění pronájmu přes Airbnb. Škoda Auto umožní kurýrům doručovat zásilky do kufrů vozidel.