#201 – Červené září

Ani poslední zářijový týden z pohledu investorů moc nevyšel a celkově tak září získalo titul nejhoršího měsíce v letošním roce. Ono ostatně září má titul nejhorší měsíce dlouhodobě, alespoň pokud dáte na hledání „pouček“ v minulosti. V takovém případě vás ale potěší, že závěr roku by naopak měl pokračovat na pozitivnější vlně.

A co tento týden hýbalo trhy? V Americe se řeší otázka státního rozpočtu a možného „shutdownu“. Nebylo by to poprvé a investory tahle debata až tak nepálí. To už větší starosti vytváří rostoucí výnosy na státních dluhopisech, ale ani tohle téma není letos zvlášť velkou novinkou. Spíš než jedno téma je to tak vyvrcholení potlačovaných obav, které sice táhnou trhy krátkodobě dolů, ale nemělo by jít o spouštěč nějakého většího poklesu. Většina analytiků proto očekává v závěrečném čtvrtletí další růst.

Nic to ale nemění na tom, že americký index S&P 500 uzavírá týden v červených číslech a ztrácí přes 3,5 %. V rámci září odepsal necelých 5 %. Tradičně příliš odlišností nenabízí ani Evropský Euro Stoxx 50, který ztrácí 3 %, od začátku září 3,5 %. Nepříjemnou ztrátu zaznamenal i japonský Nikkei 225, který odepsal v tomto týdnu 5 %, díky lepšímu startu měsíce ale zůstal v září v 5 % plusu.

Česká národní banka se pořádně opřela do zvyšování a základní sazbu posunula hned o 75 bazických bodů vzhůru (aktuálně 1,5 %). O více než 0,25 p.b. zvyšovala ČNB naposledy v roce 1997 a je vidět, že obavy z vysoké inflace nebere na lehkou váhu. Volí tak (spolu např. s maďarskou, islandskou, norskou a jihokorejskou centrální bankou) odlišný přístup než většina vyspělého světa a nehodlá riskovat, že vysoká inflace se propíše do dlouhodobých očekávání lidí.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok zároveň uvedl, že koruna by měla k přelomu roku zpevnit pod úroveň 25 Kč za euro. To představuje pro nezajištěné investory riziko odmazávání části výnosů ze zahraničních aktiv. My v rámci klasických Portu portfolií proti měnovým výkyvům investice zajišťujeme.

Inflace nestoupá jen v Česku, ale napříč celou Evropou. Dnešní data ukázala, že v eurozóně vystoupala zářijová inflace na 3,4 %. To je nejvyšší růst cen od roku 2008. Za stoupajícími cenami stojí především ropa (inflace bez energií = 1,9 %), začínají se ale projevovat i nárůsty způsobené omezeními ve výrobě a dopravě.

Pro ECB to může znamenat postupem času problém. Na rozdíl od ČNB zůstává u narativu, že inflace je přechodná, nic se neděje, a navyšování není na pořadu dne. Jenže s přihlédnutím například k rostoucí ceně zemního plynu (tento rok +130 %) to s tou přechodností nemusí být tak slavné a ve svých výrocích začíná mírnit i předsedkyně ECB.

Dřívější navyšování sazeb by samozřejmě mělo nepříjemný důsledek pro roztočené státní rozpočty některých evropských vlád, které si s nějakou tou miliardou navíc přestaly dělat hlavu. Vyšší sazby prodražují náklady na obsluhu dluhu, zvlášť když si posledních pár let půjčujete prakticky za nulu, nebo dokonce za záporný výnos. Desítky miliard ročně navíc tak po zvýšení (pokud někdy přijde) padnou na splácení minulé spotřeby, a můžou pak chybět v investicích třeba do vědy nebo vzdělání.

(V grafu výše je používána metodika Eurostatu, tudíž čísla za Česko jsou odlišná od těch, co zveřejňuje ČSÚ. Hlavní rozdíl HICP proti CPI je nezahrnování imputovaného nájemného = hypotetické nájemné, které by vlastník bytu inkasoval, kdyby ho pronajímal.)

Facebook odložil své plány na spuštění Instagramu pro děti (10-12 let, aktuálně je minimum 13 let). Posledním hřebíčkem do rakve byl investigativní článek Wall Street Journal z poloviny září. Ten odhalil, že Facebook si je dobře vědom toho, že jeho sociální sítě škodí psychice teenagerů, jen s tím nehodlá nic dělat. Podle interní studie, kterou si nechal Facebook vypracovat, vede u dospívajících používání Instagramu k psychickým problémům, nižšímu sebevědomí, poruchám příjmu potravy nebo třeba sebevražedným myšlenkám. Vševypovídající je nadpis jednoho ze slidů interní prezentace: „We make body image issues worse for one in three teen girls“. Od poloviny září odepsaly akcie firmy necelých 10 %.

Tesla otevřela řidičům možnost testovat systém plně autonomního řízení, a to navzdory obavám Národního úřadu pro bezpečnost dopravy. Má to ale několik háčků – systém umožní Tesla testovat jen vybraným řidičům, a to například na základě uděleného skóre. V rámci něj firma vyhodnocuje třeba jak prudce brzdíte, nebo jak agresivně zatáčíte. Autonomní řízení je u Tesly příplatkovou službou a složit tak musíte 10 000 dolarů rovnou, nebo 200 dolarů měsíčně. Během září posílily akcie firmy o 5,5 %.

Čínský developer Evergrande zatím nesplatil promeškané závazky zahraničním investorům z minulého týdne a přidal k nim ve středu další. Konkrétně jde o zhruba 45milionový ($) úrok na dluhopisech. Přesto akcie firmy tento týden rostou o 25 % a to především díky zprávě o prodeji svého podílu v jedné z čínských regionálních bank za 1,5 miliardy dolarů. Nutno podotknout, že na straně kupujícího je čínskou vládou vlastněný správce aktiv a celá transakce tak vypadá spíše jako nenápadná pomoc ze strany státu.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery tento týden probíhá úpis investiční medaile z roku 1791 připomínající korunovaci Leopolda II. Příští týden se ve čtvrtek můžete těšit na investiční modrý safír.

V předminulé Portu Rychlovce jsme mluvili o mobilní aplikaci, která je pro nás aktuálně prioritou. Nyní se nacházíme v procesu jejího schvalování ze strany App Store. Tato část je o něco méně rychlá a plynulá než jsme očekávali, ale usilovně pracujeme na posledních drobnostech, které zveřejnění brzdí.

Hezký víkend!


ČNB zvýšila rekordně sazby. Vydělají i střadatelé, ne ale všichni.

Česká národní banka navýšila základní sazbu o 75 bazických bodů a poprvé od roku 1997 se odhodlala k více než jednonásobnému skoku. Vyšší úrokové sazby zdraží hypotéky, poroste ale i úročení vkladů.


5 věcí, kterými by se investoři neměli (nechat) rozptylovat

S investováním je stále spojena řada mýtů a polopravd. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management se zaměřil na věci, které mají tendenci zkreslovat pohled lidí na finanční trhy a investování jako takové.


Vývoj vybraných instrumentů (24.9. – 1.10.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 289,1
-3,7%
YTD: +14,2%
Euro Stoxx 50
4 035,4
-3,0%
YTD: +13,0%
Nikkei 225
28 771,1
-4,9%
YTD: +4,8%
Ropa
75,1
+1,6%
YTD: +54,9%
EUR/CZK
25,31
-0,4%
YTD: -3,6%
Dow Jones
33 846,5
-2,7%
YTD: +10,6%
Pražská burza
1 329,9
+1,7%
YTD: +29,5%
Bitcoin
47 075,0
+8,9%
YTD: +62,5%
Zlato
1 760,0
+0,6%
YTD: -7,5%
USD/CZK
21,82
+0,6%
YTD: +2,0%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Coinbase investuje do kryptoměn a Polestar míří na burzu

Coinbase investuje 500 milionů dolarů do kryptoměn. TikTok překonal miliardu uživatelů.Akcie z kuponových knížek jsou nově dohledatelné pomocí bankovní identity. Švédský Polestar míří na burzu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské