Search
Close this search box.

#203 – Výsledkové oživení

Tento týden se nesl v optimistickém duchu a většina světových indexů navázala na růst z minulého týdne. Ve čtvrtek poskočil americký trh o 1,7 % a od března si tak připsal nejlepší jednodenní výsledek. Příjemné překvapení na Wall Street přinesly kvartální výsledky amerických bank, které překonaly očekávání a úspěšně tak odstartovaly letošní výsledkovou sezónu. Výsledky dalších společností přijdou v následujících týdnech a ukáží směr cen akcií. Zde je kompletní kalendář výsledkové sezóny.

Na růstu amerických indexů se také projevila pozitivní makrodata z trhu práce. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl pod hranici 300 tisíc – tedy na nejlepší úroveň od doby před covidem. FED vývoj na trhu práce bedlivě sleduje, protože vysoká nezaměstnanost je hlavním argumentem pro agresivní měnovou stimulační politiku. Zlepšení je tak dalším důvodem, proč by měl Fed přistoupit k akci a měnové politice trochu utáhnout kohoutek. Dojít by k tomu mělo v polovině listopadu nebo v prosinci.

Co by ještě letos mohlo ohrozit stabilitu na trzích? Na to se ptala Deutsche Bank v rozsáhlém průzkumu 600 profesionálů. Téma covid a jeho mutace se čím dál více propadají do pozadí. Zatímco v červnu to byla podle respondentů pro globální trhy největší hrozba, v říjnu jsou již aktuální jiné problémy. Oproti září nejvíce vzrostly obavy z vyšší než očekávané inflace a taky rostoucích výnosů z dluhopisů. Mezi top 3 hrozby řadí dotazovaní také možné chyby ze strany centrálních bank a neschopnost dosáhnout udržitelného hospodářského růstu i v delším horizontu.

A právě k meziročnímu zvyšování cen v USA tento týden směřovala pozornost investorů. Každý měsíc očekávaná zpráva však nepřinesla mnoho překvapení. Americká inflace za září vzrostla na 5,4 % a tolik se nelišila od odhadů analytiků, kteří ji tipovali na 5,3 %. Zároveň však číslo potvrzuje přetrvávající tlaky na zvyšování cen a vyšší inflace tak ve Spojených státech vydrží určitě ještě nějaký měsíc.

A ač se centrální banky celosvětově snaží s inflací bojovat například postupným zvyšováním sazeb, nabídková strana na trhu surovin vázne, což tlačí ceny výše. Goldman Sachs například očekává dlouhodobější i růst ceny ropy. Cena za barel by se měla vyšplhat nad 90 dolarů ještě letos (aktuálně je na 83 dolarech). Pokud firmy nebudou chtít ukrajovat ze svých marží, promítnou se rostoucí ceny materiálů do konečných cen téměř všech výrobků.

Pozor na krypto. Bank of England varuje, že pokud se kryptoměny nebudou přísně regulovat, mohly by způsobit finanční krizi. Roste totiž počet těch, kteří je obchodují s půjčenými penězi – pomocí páky – a tím se regulované a neregulované prostředí propojuje. Podobně na to kouká i CEO JPMorgan Jamie Dimon. Ten považuje bitcoin za bezcenný. Řekl to na konferenci Institutu mezinárodních financí. Cena Bitcoinu se přitom vyšplhala tento týden k 59 tisícům dolarů a dál míří ke svému maximu $64,863 z dubna letošního roku. Dimon si také myslí, že budou kryptoměny brzy pekelně regulované. I přesto však svým klientům nákup krypta umožňuje – „jsou přeci jen dospělí„, dodává.

Linkedin končí v Číně. Společnost Microsoft se rozhodla ukončit provoz na tamním trhu kvůli nesmyslným regulatorním požadavkům čínské vlády. Ta například požadovala, aby byly blokovány profily vybraných amerických novinářů a lidé je tak nemohli sledovat.

V Česku způsobila ve středu ráno pořádné zmatky společnost Bohemia Energy, která oznámila ukončení své činnosti. Jedná se o jednoho z největších dodavatelů energií v ČR, elektřinu a plyn od něj odebírá zhruba 900 tisíc domácností a malých podniků. Lidé tak nezůstanou bez energií, do 6 měsíců si však musí najít vlastního dodavatele a uzavřít nové smlouvy. Mnoho z nich si tak bude muset zvyknout na 2-3krát vyšší ceny, než měli doposud. A právě rekordní zvyšování velkoobchodních cen byl jedním z důvodů pádu Bohemia Energy – odběratelům sice garantovala nízké ceny, sama však neměla dostatek energie nakoupeno. Jaký bude mít krach ekonomický dopad, to se ukáže společně s odhalováním toho, kdo jsou její věřitelé a kolik jim firma vlastně dluží.

Platy podle osobností. Jste poetičtí, milí a dobrosrdeční? Je nám líto, ale pak asi nebudete mít vysoký plat. Ukazuje to studie zkoumající vztah mezi typem osobnosti a výši příjmu. Nejvíce vydělávají lidé, kteří se řadí mezi “Velitele” (ENTJ). Obecně mají vyšší platy ti, kteří si stanovují ambiciózní cíle, nebojí se konfliktu a otevřeně vyjadřují své názory. Nevíte, jaký osobnostní typ jste vy? Zkuste si třeba přes víkend udělat tento test 16 osobností.

Průměrný plat podle typu osobnosti



Co nového v Portu?

V úterý proběhl webinář o novinkách z Portu s Radimem Krejčím, Martinem Luňáčkem a Vratislavem Zámišem. Řeč byla o mobilní aplikaci, chystaných úpravách Portu i aktuálním vývoji na trzích. Celý weinář si můžete pustit na našem YouTube kanálu a na tradiční rychlovku se můžete těšit zase příště.

Na pražskou burzu START míří výrobce mobilního příšlušenství FIXED.zone. Pokyny do IPO bude možné zadávat od úterý 19.10. zdarma přes platformu opPORTUnity, obdobně jako loni u Pilulky. Již nyní tam naleznete více informací o této zajímavé investiční příležitosti.

Hezký víkend!


Investování dětem má smysl

Nevíte jistě, jestli má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně šetří.


Vývoj vybraných instrumentů (8.10.-15.10.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 465,2
+1,7%
YTD: +18,9%
Euro Stoxx 50
4 179,5
+2,6%
YTD: +17,0%
Nikkei 225
29 068,6
+3,6%
YTD: ++5,9%
Ropa
82,3
+3,7%
YTD: +69,6%
EUR/CZK
25,41
-0,1%
YTD: -3,2%
Dow Jones
35 209,7
+1,3%
YTD: +15,0%
Pražská burza
1 362,9
-0,3%
YTD: +32,7%
Bitcoin
59 925,0
+11,1%
YTD: +106,9%
Zlato
1 772,0
+0,8%
YTD: -6,5%
USD/CZK
21,90
-0,4%
YTD: +2,4%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


FinTech Review – Coinbase NFT tržiště a čipy od Hyundai

Kryptoburza Coinbase vstupuje do hry s NFT – vybuduje vlastní tržiště pro jejich obchodování.




Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Proč pasivní investování není bublina

V posledních týdnech médii prolétla zpráva o tzv. bublině pasivního investování (Passive Investing Bubble). Informace příchází právě v době, kdy