#206 – V hlavní roli centrální banky

Tento týden patřil zejména centrálním bankám, které rozhodovaly o zpomalování ekonomiky. Zatímco americký Fed nepřekvapil a začal podle očekávání omezovat aktuální program nákupu aktiv, do utahování se pořádně opřela tuzemská centrální banka. Ta rozhodla o zvýšení sazeb o 1,25 procentního bodu (základní: 1,5 -> 2,75 %) a předčila i ta nejvíc jestřábí očekávání. Razantně tento týden zvyšovala třeba i Polská národní banka (základní: 0,5 -> 1,25 %).

Co k dupnutí na brzdu Českou národní banku vedlo? Zejména vysoká inflace. Ta by podle aktuální prognózy měla na začátku příštího roku vystoupat k sedmi procentům. Domácí centrální banka má za úkol starat se o cenovou stabilitu a situaci vyhodnotila tak, že dopad rychlého snižování sazeb na HDP (dražší investice, méně úvěrů…) je přijatelnější než ekonomické dopady, které by mohla mít vysoká inflace. Zvyšování zároveň nekončí a sazby by mohly stoupat k hranici 3,5 %. Pokud se podaří inflaci začít krotit, v druhé polovině příštího roku by sazby naopak měly klesat.

Zpátky za moře, americký index S&P 500 posílil tento týden o 1,7 %. Pomohlo mu především to, že Fed nepřekvapil jak v rozhodnutí, tak ani v prognóze. Nadále skvělé jsou i výsledky jednotlivých společností. Evropský Euro Stoxx 50 roste tento týden o 2,5 %. Na rozdíl od Fedu evropská ani britská centrální banka zatím nijak nezpomaluje. Ve ztrátě končí opět čínské akcie a hongkongský index Hang Seng ztrácí další 2 %.

Na skok ještě k centrálním bankám. Americký Fed nijak nepřekvapil a aktuální program nákupu aktiv (120 mld. $ měsíčně) začne zpomalovat o 15 miliard měsíčně. Na nulu by se tak měl dostat příští rok v létě. Předseda Jerome Powell věnoval nemalou pozornost tomu, aby přesvědčil trhy, že konec nákupu aktiv neznamená automaticky navyšování sazeb a že není důvod k panice. Nová prognóza ohledně navyšování přijde až v prosinci a zatím si tak musíme vystačit s tou ze září, která očekává první zvyšování na konci roku 2022 nebo na začátku roku 2023.

Překvapila tento týden naopak Bank of England. Od ní se všeobecně očekávalo, že bude první hlavní centrální bankou, která zvýší úrokové sazby (aktuálně 0,1 %). I britská centrální banka počítá s vyšší inflací, která by měla vystoupat k 5 %, k navyšování sazeb ale nakonec nepřistoupila. Nezačala dokonce ani zpomalovat podpůrný program nákupu aktiv, a to především kvůli nejisté budoucnosti na trhu práce. Předseda BoE Bailey pak uvedl, že dopady vysoké inflace a růst životních nákladů ho „velmi mrzí“.

Graf níže ukazuje aktuální prognózu BoE ohledně vývoje inflace – centrální banka očekává, že inflace vystoupá v příštím roce k 5 %, ale během dvou let se vrátí k 2% cíli.

Coca-Cola se rozhodla pro doposavad největší akvizici ve své historii. Za 5,6 miliardy dolarů koupí zbývajících 85 procent ve společnosti BodyArmor. Ta je dvojkou (po Gatorade, součást PepsiCo) na trhu s nápoji pro sportovce. Jedním z prvních investorů byl například již tragicky zesnulý basketbalista Kobe Bryant, který (resp. jeho pozůstalost) během 10 let zhodnotili svůj podíl ze 6 milionů na zhruba 400 milionů dolarů.

Pro jednu skupinu je to unikátní technologie spojující lidi a trenéry po celém světě, pro jiné jen předražený rotoped s tabletem. Řeč je o rychle rostoucí společnosti Peloton, která v předchozích čtvrtletích dokázala zamířit do zelených čísel. Poslední výsledky ale ukázaly další ztrátu a společnost snížila i očekávání do budoucnosti. Podcenila totiž dopady znovuotevírání ekonomiky. Od začátku roku odepsaly akcie firmy 60 %, vůči hodnotě před dvěma lety zpátky, kdy firma vstupovala na burzu, jsou ale prvotní investoři pořád ve slušném zisku.

Znovuotevírání ekonomiky příliš neprospívá ani výrobcům počítačových her. Ukázalo se totiž, že možnost vyrazit z domu ven má negativní dopad i na jejich byznys, což podtrhly výsledky společnosti Activision Blizzard. Z pohledu čísel ještě nedopadly tak hrozně, ale odložení dvou důležitých titulů (Diablo IV, Overwatch 2) na neurčito spolu s odchodem klíčových lidí poslalo její akcie jasným směrem. Tento týden ztrácí 13 %, od začátku roku více než čtvrtinu své hodnoty.

Nvidia míří směrem do biliónového klubu. V posledních dnech přeskočila společnost Berkshire Hathaway na pozici sedmičky na americkém trhu a ke konci týdne stihla ještě překonat hranici 750 miliard dolarů. Pomáhá jí i očekávání investorů ohledně role v budování facebookovského virtuálního světa pod názvem „Metaverse“. Za poslední měsíc tak akcie firmy přidaly téměř 50 % a drží tempo s pětkou na americkém trhu v podobě Tesly (+57 %).

Nečekaně prudké rozhodnutí České národní banky ovlivnilo i kurzový vývoj. Vůči euru posílila koruna na 25,32 Kč, tudíž zhruba k úrovni, kde se nacházela na začátku října. Rychlejší posilování brzdí především nejistota na světových trzích, kvůli které řada subjektů přesouvá peníze do „bezpečných přístavů“, což tuzemská měna tak úplně není. Se zlepšujícím sentimentem lze očekávat rychlejší posilování – podle prognózy ČNB by v první polovině příštího roku mohlo stát euro okolo 24 Kč. Připomínáme, že klasická Portu portfolia jsou proti tomuto (z pohledu investora nepříznivému) trendu zajištěna. U strategií si měnové zajištění lze zapnout, a nyní na to může být ta správná doba.

Co nového v Portu?

Společnost FIXED.zone úspěšně zakončila veřejnou nabídku svých akcií (IPO) na trhu START pražské burzy. Zájem ze strany investorů byl obrovský a emise byla přeupsána 2,8krát. Od 8. listopadu bude možné s akciemi firmy obchodovat, a to opět i na naší platformě opPORTUnity.

Kromě FIXED.zone se na platformě objevily hned dvě další nové příležitosti:

Investiční certifikáty švýcarského výrobce samonabíjecích chytrých hodinek Sequent. Skvělá možnost, jak se podílet na růstu disruptivního startupu se zcela unikátním, patentovaným produktem. Mezi současnými akcionáři je i Jan Sýkora, partner WOOD & Company, který rozvoj firmy od počátku podporuje.

Dluhopis KKIG Holding a.s. s úrokem 6,10 % p.a. a splatností v roce 2025. K&K invest group je developerská a investiční skupina, která vlastní diverzifikované portfolio skladových, kancelářských a rezidenčních budov v okolí Prahy, které přináší stabilní cash-flow. Jde tak o zajímavou konzervativnější investici zajištěnou zástavním právem a podloženou kvalitními podkladovými aktivy.

Na Portu Gallery začal tento týden větší úpis investičního alkoholu, tentokrát v podobě kolekce 14 Sherry Butt sudů skotské whisky ze 4 vyhlášených destilerií. Příští týden se můžete těšit na sadu bankocetlí z roku 1806.

V dnešní Portu Rychlovce se Radim Krejčí věnuje vývoji na trzích, rozhodnutí centrální banky, ale také s Martinem Luňáčkem novinkám u nás na Portu. Rychlovku si můžete zatím pustit ve formě podcastu, na Youtube se vzhledem k délce nahrávání objeví až později večer na tomto odkazu.

Hezký víkend!


Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si ani neuvědomujeme, že se nám to děje? Možná ne. Inflaci totiž vidět není a její vliv pozorujeme až při pohledu zpět v čase.


Vývoj vybraných instrumentů (29.10.- 5.11.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 684,7
+1,7%
YTD: +24,7%
Euro Stoxx 50
4 357,1
+2,5%
YTD: +22,0%
Nikkei 225
29 611,6
+2,5%
YTD: +7,9%
Ropa
81,2
-2,8%
YTD: +67,4%
EUR/CZK
25,28
-1,6%
YTD: -3,7%
Dow Jones
36 219,6
+1,1%
YTD: +18,3%
Pražská burza
1 375,8
+3,7%
YTD: +33,9%
Bitcoin
60 897,0
-0,7%
YTD: +110,1%
Zlato
1 812,8
+1,7%
YTD: -4,3%
USD/CZK
21,94
-0,6%
YTD: +2,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Švýcarský hodinářský průmysl

Dopadu pandemie se nevyhnul ani švýcarský hodinářský průmysl, zároveň to byl ale impulz k mnoha potřebným změnám…


Zvýšení úrokové sazby a „bitcoinové školy“

Polské Allegro kupuje e-shopy Mall Group a Wedo. El Salvador postaví „bitcoinové školy“. Značka Le Premier jedná s věřiteli o své záchraně. Své investory přestala vyplácet další čínská realitní firma.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,5 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Makléř – 23. díl: Epilog

Největší makléřská firma v Praze se nečekanou finanční operací na hraně zákona znovu dostala do rukou spoluzakladatele Arnolda