Search
Close this search box.

#209 – Black Friday na trzích

Díkuvzdání utlumilo tento týden aktivitu na amerických trzích a šanci zazářit tak získala trochu opomínaná Evropa. Ta se bohužel této role neujala nejlépe a kvůli zhoršující se pandemické situaci končí hlavní indexy hluboko v červených číslech. Pochmurnou náladu lze pozorovat napříč světem a podobně tak vypadají i třeba asijské trhy. Kromě obav z evropského vývoje jde o reakci na informaci ohledně nové mutace, která by mohla být rezistentní vůči očkování.

Co kromě covidu přinesl tento týden? Z půdy Fedu se k investorům dostaly zápisky z posledního jednání, které ukazují možnost rychlejšího tempa utahování. Nominaci od prezidenta Bidena zároveň získal současný předseda Fedu Jerome Powell, a nepotvrdily se zvěsti o možné nominaci Lael Brainard, která zastává o něco uvolněnější měnovou politiku. Z trhu práce pak přišla rekordně nízká (od roku 1969) čísla nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což čekal málokdo.

Americký index S&P 500 přesto končí týden v záporu a ztrácí 2 %. O poznání horší je situace v Evropě, kde znovuzavírání některých ekonomik vnímají investoři velmi negativně a tento týden tak index Euro Stoxx 50 ztrácí přes 5,5 %. Více než 3 % ztrácí japonský Nikkei 225, podobně odepisuje i hongkongský index Hang Seng. Náš názor je podobný jako v předchozích případech, a to že jde spíše o krátkodobou paniku, která vytváří zajímavé příležitosti pro dlouhodobé investory.

Spojené státy řeší, co s ropou. Naposledy rozhodla americká administrativa o uvolnění strategických zásob v podobě 50 milionů barelů, tak aby zvýšila nabídku a snížila cenu. Nutno podotknout, že jen samotné Spojené státy spotřebují asi 20 milionů barelů za den a s cenou to tak příliš nezamávalo. Minimálně jde ale o tlak na OPEC+, ke kterému se přidávají i další státy, aby kartel rozhodl o zvýšení produkce.

Větší potenciál na to pohnout s cenami ropy má aktuální vývoj pandemie. Například Británie rozhodla o zrušení letů z některých afrických zemí a začíná to vypadat, že poptávka po ropě by mohla opět oslabovat. Cena ropy tak tento týden klesla o 6,5 % a od listopadových maxim je asi o 15 % levnější. Podobný vývoj by mohl působit protiinflačně v následujících měsících, na grafu je ale vidět, že pokles až tak zásadní zatím není.

Jak poznáte vysokou inflaci? Americký řetězec Dollar Tree zvyšuje po 35 letech své ceny. Nově nebude prodávat věci za jeden dolar, ale za 1,25$. Jen pro představu, dolar z roku 1986 odpovídá kvůli inflaci z pohledu hodnoty zhruba 2,5$ dneška. Podle vedení je to způsob, jak obstát v aktuálním prostředí vysoké inflace a volatility. Investorům se ale nový přístup zamlouvá a akcie firmy rostou tento týden o 5 %.

Inflace ale netrápí všechny. Například Japonsko se těšilo, že po letech nízké inflace konečně cenová hladina trochu poroste. Nic podobného se ale zatím nekoná. V říjnu vystoupala meziroční inflace na 0,1 % a těsně se udržela na nulou. Důvody lze hledat především ve věkové struktuře populace, kdy necelé třetině obyvatel je přes 65 let. Obecně platí předpoklad, že starší lidé dokáží na inflační tlaky lépe reagovat snížením spotřeby – tu táhnou zejména mladší generace.

Videokonferenční společnost Zoom zůstává pod tlakem. Zhoršující se pandemická situace v Evropě nedokáže vyvážit zpomalující růst a investoři dávají od firmy ruce pryč. Zoom bojuje nejen s přímými soupeři jako je Microsoft (Teams) nebo Salesforce (Slack), ale také s tvrdou konkurencí v podobě osobních schůzek. Právě tato konkurence začíná alespoň ve Spojených státech nabírat na síle a návrat lidí do kanceláří je pro firmu problém. I přes dnešní 6% růst (v reakci na nové varianty covid) ztrácí Zoom tento týden dalších 12 %, od začátku roku necelých 40 %.

Česká národní banka tento týden podle očekávání zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Ukazatel LTV posunula na 80 procent, do hry se vrátily i limity DTI a DSTI. Pro mladší 36 let platí o něco mírnější podmínky. Prakticky tak ČNB vrací zpět uvolnění, kterými zareagovala minulý rok na pandemii koronaviru, v případě limitu DTI je dokonce o něco přísnější. Chce tak zamezit nezdravému růstu na poli nemovitostí a zároveň jí tento krok pomůže v boji proti inflaci.

Zajímavá je i část, kde se ČNB vyjadřuje k trhu s nemovitostmi:
„ČNB odhaduje, že byty v ČR jsou nadhodnoceny pro domácnost s mediánovými příjmy o zhruba 25 %, u investičních bytů až o více než 30 % (v obou případech o 5 p. b. výše než před půl rokem)“. Reakce v podobě zpřísnění tak není překvapivá.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme spustili nový úpis známek z Číny a Indie. I nadále pokračuje úpis „En Primeur“ vín Chateau Figeac a Petit Figeac z vinařských oblasti kolem francouzského Bordeaux.

V dnešní Portu Rychlovce si hosty zve Martin Luňáček a kromě vývoje na trzích se ptá i na novinky v Portu a plány, které do konce roku máme. Opět si kromě videoverze můžete Rychlovku pustit i jako podcast.Hezký víkend!


Checklist: Jak odhalit podvodnou investici?

S všeobecným růstem zájmu lidí o investování se objevuje stále více pochybných investičních nabídek nebo podvodných společností, jejichž cílem je hlavně obohacení sebe samotných.


Finanční gramotnost: Jak komunikovat o penězích s dětmi?

Kdy je nejlepší s finanční gramotností začít? Odpověď je jasná, již v raném věku dítěte. Samozřejmě, že vy, co to nyní čtete, se pravděpodobně nevrátíte zpátky do minulosti, ale ovlivnit můžete to, jak na tom s finanční gramotností budou vaši potomci.


Vývoj vybraných instrumentů (19.11.- 26.11.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 613,1
-1,8%
YTD: +22,8%
Euro Stoxx 50
4 115,1
-5,5%
YTD: +15,2%
Nikkei 225
28 751,6
-3,3%
YTD: +4,8%
Ropa
71,2
-6,5%
YTD: +46,6%
EUR/CZK
25,67
+1,0%
YTD: -2,2%
Dow Jones
34 894,6
-2,0%
YTD: +14,0%
Pražská burza
1 351,6
-0,8%
YTD: +31,6%
Bitcoin
54 428,0
-7,3%
YTD: +87,9%
Zlato
1 807,6
-2,9%
YTD: -5,1%
USD/CZK
22,73
+0,8%
YTD: +6,3%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské dovolené. O investování se aktivně zajímá a pravidelně sleduje vývoj akciových trhů. Pro šetření na budoucnost svých dětí se rozhodla využít dětský účet na Portu.


Bitcoin City a rekordní růst techu FTMO

Prezident El Salvadoru plánuje vybudovat Bitcoin City. První farmářské dluhopisy na pražské burze. Česká FTMO roste nejrychleji v Evropě – za 4 roky se zvětšila o 39 432 %.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

1967 Ferrari 412P | Foto: Bonhams

Trh s klasickými automobily v roce 2023

Co se dělo s trhem klasických automobilů v roce 2023 a potažmo jak postkovidová situace ovlivnila tuto oblast investic? Jaké speciality změnily majitele v letošním roce? Přinášíme přehled o trhu a některé zajímavosti navíc, přímo pro vás.

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné sbírky klasických automobilů?