Search
Close this search box.

#211 – Omikron na ústupu

Strach z omikronu zažehnán, trhy zpátky v zelených číslech, a tak nezbývá než se vrátit k dokolečka probírané inflaci. Pokud vám už leze krkem, není pro vás druhý týden v měsíci žádná velká radost. Patří totiž číslům o růstu cen jak ze Spojených států, tak z České republiky. Zároveň se centrální banky obou států chystají na své poslední letošní zasedání a o to větší váhu dnešní čísla mají.

Za mořem se cenová hladina zvýšila o 6,8 % a Fed tak dostal nabito k rychlejšímu utahování. Trh aktuálně očekává (na základě futures kontraktů), že první navýšení sazeb by mohlo přijít již příští rok na začátku léta. Ještě pár měsíců zpátky přitom měl tento scénář takřka nulové šance. Bližší vodítko ale přinese příští týden až samotné zasedání, a především zveřejněná prognóza. Pozadu nezůstalo ani Česko, kde cenová hladina roste o 6 % – k tomu ale více až ve spodní části.

Z pohledu hlavních trhů přebily rozplývající se obavy z omikronu vysokou inflaci a americký index S&P 500 tento týden výrazně roste, aktuálně o 3,5 %. Dařilo se propadlíkům z minulých týdnů (aerolinky, hotely…) a navzdory obavám z vyšších sazeb pokračují v silném růstu i technologie. Evropský Euro Stoxx 50 uzavírá s podobným růstem (3 %) a investory teď bude zajímat, jestli i ECB začne mírnit svůj uvolněný přístup. Mírné oživení zaznamenal i japonský index Nikkei 225 (+1,5 %).


↑ Tabulka ukazuje aktuální předpoklad trhu (založený na futures kontraktech) ohledně nastavení sazeb ze strany Fedu po budoucích zasedání. Aktuálně je cílová úroková sazba v rozpětí 0-0,25 procenta (první sloupec).

Čínské akcie pokračují v trápení a viníkem zůstává především tamní vláda. Na konci minulého týdne oznámila alternativní taxislužba DiDi odchod z burzy. Ukončí tak své půlroční působení, které si zařídila navzdory doporučením od čínských regulátorů. Ti z obavy o uživatelská data stáhli aplikaci z obchodů a zasadili se o 30% propad v aktivních uživatelích. Nakonec si na starost vzali i to, že firma americkou burzu zcela opustí a přesune se na „domácí“ v Hongkongu.

Právě hongkongská burza se po období sucha těší na nový příliv. Podle informací z Goldman Sachs přehodnotila až polovina čínských firem zájem o vstup na americký parket a místo toho pokoukávají po bližší burze v Hongkongu. Čínská vláda se totiž nijak netají tím, že chce pololegální vstupy tamních firem na americkou burzu zastavit. A i kdyby tak neudělala, příběh DiDi je dost dobrý příklad, kam až moc nespokojené komunistické vlády sahá. Za necelých 6 měsíců ztratily akcie firmy zhruba 60 %.

Intel pustí na burzu své nadějné dítě v podobě společnosti MobilEye. Ta má na starosti zejména technologie v oblasti autonomního řízení (=senzory). Před čtyřmi lety koupil firmu za 15 miliard dolarů, nyní by rád, aby ji investoři dali alespoň 50miliardovou cenovku. To vzhledem k valuacím dalších firem v oblasti elektromobility asi nebude takový problém. Intel, který nadále bude majoritním vlastníkem, tak získá hotovost na další projekty a zároveň bude profitovat z aktuálního elektroboomu na burze.

Mzdy v Česku vyrostly ve třetím čtvrtletí v průměru o 5,7 % na 37 499 Kč. Medián je klasicky o něco nižší a polovina Čechů tak bere přes 33 tisíc. Kvůli inflaci, která ve stejném období vystoupala nad 4 procenta, je ale reálný růst mezd (+1,5 %) poměrně nízký.

Pokud máte rádi čísla, nejvyšší průměrná mzda je v Praze (45 500 Kč), nejnižší v Karlovarském kraji (33 200 Kč). Nejlepší peníze si průměrně vyděláte v odvětví informačních a komunikačních činností (64 800 Kč), případně v peněžnictví a pojišťovnictví (58 800 Kč). Na opačném konci je naopak ubytování, stravování a pohostinství (22 300 Kč).

Meziroční inflace vystoupala v Česku na 6 procent. Zdražení lze pozorovat napříč spotřebním košem, hlavním tahounem ale zůstávají položky v oblasti dopravy (především pohonné hmoty) a bydlení. Směrem dolů táhlo inflaci naopak dočasné prominutí DPH, které platí v posledních dvou měsících roku 2021. Pokud by k němu nedošlo, inflace by byla ještě o procentní bod vyšší.

Co nového v Portu?

Vnitřek Portu se dočkal dalších úprav a změnou prošlo například zobrazování výnosů. Nově tak po rozkliknutí portfolia máte k dispozici 3 typy výnosů – peněžně vážený, časově vážený a jednoduchý. O jejich využití se dočtete po najetí na vedle umístěný otazník, nebo podrobněji v článku na našem blogu.

Na Portu Gallery byl spuštěn (a úspěšně dokončen) letošní poslední úpis v podobě obrazů Zdeňka Buriana. Mimo to ještě stále běží úpis „En Primeur“ vín Chateau Figeac a Petit Figeac, který je skvělou příležitostí, jak obohatit své portfolio.

Hezký víkend!


Tipy na netradiční vánoční dárky nejen pro investory

Vánoce klepou na dveře, a tak jsme si pro vás, stejně jako minulý rok, připravili hned několik tipů na vánoční dárky, které potěší nejednoho investora. Současného nebo budoucího.


Jak nejlépe měřit výkonnost vaší investice?

Každého investora zajímá úspěšnost jeho investice v čase – to je víceméně primární cíl všech investorů. V Portu často dostáváme otázky ohledně toho, jak ji nejlépe vyhodnotit.


Vývoj vybraných instrumentů (3.12.- 10.12.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 698,3
+3,5%
YTD: +25,1%
Euro Stoxx 50
4 205,1
+3,1%
YTD: +17,7%
Nikkei 225
28 437,8
+1,5%
YTD: +3,6%
Ropa
71,5
+7,9%
YTD: +47,4%
EUR/CZK
25,37
-0,2%
YTD: -3,4%
Dow Jones
35 863,3
+3,7%
YTD: +17,2%
Pražská burza
1 405,9
+3,2%
YTD: +36,9%
Bitcoin
48 559,0
-1,6%
YTD: +67,6%
Zlato
1 781,1
-0,1%
YTD: -6,4%
USD/CZK
22,50
-0,0%
YTD: +5,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Jen tak na klid – Retro Classics Bavaria 2021

Zorganizovat v těchto nelehkých časech v Evropě výstavu chce odvahu. Německá společnost Retro Classics se do toho stejně pustila a v Norimberku uspořádala prodejní výstavu klasických i moderních aut. Nemohli jsme chybět.


2 miliony pro nadaci Via a zákaz cigaret na Zélandu

Nadace Via dostala akcie za 2 miliony. Slavné kostičky LEGO se budou vyrábět v první uhlíkově neutrální továrně. Novozélanďané narození po roce 2008 už si cigarety nekoupí.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#13 – Pizza za 6 miliard

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události