Po smršti zasedání centrálních bank zakončily světové trhy tento týden v minusu. Nejsledovanější událostí bylo zasedání amerického Fedu, který se navzdory tomu, že je v USA je momentálně vyšší inflace než v ČR (6,8 % vs 6 %) rozhodl podle očekávání nezvyšovat úrokové sazby tak, jako to dělají guvernéři v Česku.
I když americká centrální banka nešlape na brzdu jako ta naše, bude brzdit více, než analytici očekávali. V plánu je zvýšení základní jednodenní úrokové sazby do konce roku 2022 třikrát na úroveň 0,9 % a do konce roku 2024 až na 2,1 %. Zároveň s tím bude Fed agresivněji snižovat tempo nákupů státních dluhopisů. Index S&P 500 po tomto oznámení sice rostl, ale týden zakončuje necelé procento v mínusu. Politika ECB zůstává i nadále uvolněnější než ta v zámoří. O zvyšování sazeb se zatím příliš nemluví, možná také proto, že inflace v Eurozóně není tak vysoká. První velkou centrální bankou, která tento týden zvýšila sazby z 0,1 % na 0,25 % je Bank of England.
Také jako důsledek rozhodnutí centrálních bankéřů hlavní americký akciový index S&P 500 oproti minulému týdnu oslabil. Největší přírůstek zaznamenal sektor spotřebního zboží (Walmart, P&G nebo Coca-cola) když přidal 2,5 %. Naopak nejhůře skončil sektor zbytného zboží (Amazon, Tesla, Nike) když ztratil téměř 5 %. Důvodem ztráty je mimo jiné fakt, že tento sektor silně reaguje na úroveň úrokových sazeb, inflace nebo zhoršení čísel o nezaměstnanosti. Nákup zbytných statků je to první, co lidé v předzvěsti zhoršení ekonomické situace omezují. Index Euro Stoxx 50 klesl tento týden o téměř 1,5 %, což je ale úspěch v porovnání s indexem S&P 500, který oproti předchozímu týdnu klesl o 2 %.
Inflace ve světě neustále roste a zatím to nevypadá, že se trend obrátí. V Eurozóně se zatím vyšplhala na 4,9 %, což je oproti říjnu zvýšení o 0,8 p.b. Nejnižší inflací se na starém kontinentě může pyšnit Švýcarsko (1,5 %) následované Maltou (2,4 %) a Portugalskem (2,6 %). Nejvyšší má naopak Turecko (21,3 %), Litva (9,3 %) a Estonsko (8,6 %). Eurostat ale počítá inflaci jinak, než jsme zvyklí. Podle něj je v ČR inflace na úrovni 4,8 %, což se neshoduje s výpočtem ČSÚ.
Začátkem roku hojně zmiňovaná společnost GameStop, hlavní aktér “vzpoury retailových investorů” tento týden odepsala téměř 10 % své hodnoty. Za poslední měsíc odepsala dokonce více než 30 % hodnoty. Oproti ceně ze začátku roku jsme ovšem stále na více než 7násobku. Zdá se, že po nájezdu investorů z Redditu, při které retailový investoři vyhnali cenu nad mraky, se hodnota ustálila kolem 150 dolarů za akcii. U společnosti, která není technologická a poslední tři kvartály generuje ztrátu, je obchodování na úrovni 6násobku účetní hodnoty obdivuhodné.
Není to však jediná společnost, která umazala značnou část své hodnoty, například tvůrce softwaru Adobe odepsal přes 15 %, o něco méně cloudová společnost Snowflake (-12 %), Airbnb (-15 %) nebo NVIDIA (-6 %). Důvodem propadu je také rozhodnutí centrálních bankéřů o zvyšování sazeb. Technologické společnosti mají často vysoké valuace díky budoucím odhadům ziskovosti. Investoři jsou ochotni akceptovat vysoké riziko za předpokladu nízkých sazeb. Jakmile se ale sazby začnou zvyšovat, začínají se poohlížet po alternativách.
Spojené státy ohlásili diplomatický bojkot Olympiády v Číně a přidaly další čínské společností na tzv. exportní a investiční Blacklist. Tento list obsahuje, mimo jiné, jednoho z největších výrobců dronů na světě společnost DJI Technology nebo biotechnologické společnosti. Jeho zveřejnění způsobilo v Číně výprodej ve zdravotnickém sektoru a propad o 3,2 %, indexy Hang Seng a Shaghai SE composite ztrácí tento týden 3,5 % respektive 1 %.
Inflace se v České republice stále zvyšuje a zpomalení zatím není na dohled. Míra inflace vyjádřená příbytkem indexu spotřebitelských cen je aktuálně 6 %. Po jestřábím zvýšení úrokových sazeb o 125 bazických bodů na 2,75 % (2T Repo) ze začátku listopadu bude ČNB dle své vlastní prognózy i nadále (včetně příštího týdne) zvyšovat. V roce 2022 se čeká kulminace a následný pozvolný pokles. S úrokovými sazbami úzce souvisí i hypotéky. Dle odhadu vývoje úrokových sazeb je možné předpokládat, že kdo si zatím nestihl hypotéku zařídit udělá lépe, když počká do roku 2023, kdy by hypotéky mohly být levnější.
Tato novátorská úvaha ovšem vůbec nepočítá s tím, jak porostou ceny nemovitostí. Podle CG-Indexu je už dnes dostupnost bydlení nejhorší za celou dobu sledování. Na nový byt v Praze s plochou 70 m2 je podle tohoto indexu potřeba 16 průměrných ročních mezd (za předpokladu, že člověk nejí, nepije a nebydlí). Ceny bytů byly až donedávna hnány vzhůru růstem cen materiálů a vysokou poptávkou, která byla mimo jiné zapříčiněna i relativně snadnou dostupností hypoték a obavami z inflace. S růstem úrokových sazeb a přísnějšími doporučeními ČNB bankám (mimo jiné ukazatel LTV), začíná hlad po hypotékách oslabovat. Reality by podle nás měly být součástí diverzifikovaného portfolia a realitní ETF fondy jsou obsaženy v našich Portu portfoliích na míru v rizikovostech 1–8.
Co nového v Portu?
Tento týden skončil poslední letošní úpis na Portu Gallery – Chateau Figeac a Petit Figeac, 2020. V lednu se můžete těšit například na zlatou medaili Dotzauer (13.1.), nebo další kolekci vína En Primeur (20.1.). V Portu rozhodně neusínáme na vavřínech a připravujeme pro vás velké množství novinek a zlepšení, o všem vás budeme průběžně informovat. Co se týče daní, brzy zveřejníme aktualizaci článku na našem blogu ohledně zdanění zisků z prodeje cenných papírů. Daňový report budeme našim klientům generovat začátkem následujícího roku, na přelomu ledna a února.
Na platformě opPORTUnity pokračuje úpis dluhopisu KKIG a investičního certifikátu Sequent. V posledních týdnech roste zájem ze strany investorů, a tak si ani vy nenechte tuto příležitost ujít.
V Portu Rychlovce dnes Radim Krejčí s Aničkou Kortusovou shrnují události na trzích za poslední rok. Opět platí, že Rychlovku si můžete pustit i jako podcast.
Hezký víkend!
7 nejčastějších chyb během propadů na trzích
Jaké jsou ty nejčastější přešlapy, kterých se investoři dopouštějí a čeho je dobré se vyvarovat?
Rozhovor s investorkou Michaelou
Michaela pracuje v marketingové agentuře jako projektová manažerka. Před rokem si splnila jeden z jejích snů a založila vlastní e-shop s dámskou módou. S investováním se poprvé seznámila na vysoké škole…
Vývoj vybraných instrumentů (10.12.- 17.12.2021)
Americké trhy | Evropské trhy | Ostatní | Komodity | Měny |
---|---|---|---|---|
S&P 500 4 621,5 -1,9% YTD: +23,0% |
Euro Stoxx 50 4 145,5 -1,3% YTD: +16,1% |
Nikkei 225 28 545,7 +0,4% YTD: +4,0% |
Ropa 70,8 -1,2% YTD: +46,0% |
EUR/CZK 25,26 -0,4% YTD: -3,8% |
Dow Jones 35 392,9 -1,6% YTD: +15,6% |
Pražská burza 1 393,0 -0,9% YTD: +35,6% |
Bitcoin 45 856,0 -8,5% YTD: +58,3% |
Zlato 1 808,7 +1,4% YTD: -4,6% |
USD/CZK 22,30 -0,9% YTD: +4,3% |
*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Světový trh s luxusním zbožím míří k novému rekordu
Podle nejnovější analýzy trhu celosvětový módní průmysl s osobním luxusním zbožím po prudkém poklesu během prvního roku krize v roce 2021 znovu ožívá.
Krypto služby od Visy a vstup Redditu na burzu
Sociální síť Reddit chystá vstup na akciovou burzu. Visa spouští krypto poradenské služby pro finanční instituce. Malta jako první evropská země legalizovala marihuanu pro osobní potřebu.