Search
Close this search box.

#214 – Akciová a covidová maxima

Závěr roku 2021 se nebezpečně přiblížil a s tím i potřeba uplynulý rok hodnotit a bilancovat. Ještě předtím ale pár řádek k aktuálnímu týdnu. Akciové trhy nasedly na tzv. Santa Claus rally, kdy se investoři opíjí pohádkou o tom, že v posledních pěti obchodních dnech roku a v prvních dvou obchodních dnech následujícího roku akcie takřka nemůžou klesnout. Za posledních 80 let to platilo zhruba v 80 % případů (s průměrným výnosem přes 1,5 %) a slušně našlápnuto má americký trh i tentokrát.

Ať už na „akciové pohádky“ věříte nebo ne, tohle téma jsme nakousli už před rokem, a tak nemá smysl zbytečně o důvodech spekulovat. Pro dlouhodobé investory se toho až tak moc nemění. Povánoční týden se jinak nesl spíše na vlně pohody a menších objemů, kdy z makroekonomických amerických dat stojí za zmínku snad jen nejnižší počet nových týdenních žádostí o dávky v nezaměstnanosti od roku 1969.

Ve výsledku tak index S&P 500 posiluje tento týden o 1,2 %. No a přichází čas na zmiňované ohlédnutí – od začátku roku posílil index S&P 500 o 27 %. Přesně 70x uzavřel obchodní den na historickém maximum, což se stalo naposledy v roce 1995 (dnes se případně dostaneme na číslo 71). Poprvé za posledních šest let zároveň širší index nezaostal za technologickým NASDAQem, který letos posílil zhruba o 22 %.

Evropský index Euro Stoxx 50 přidal tento týden zhruba 1 % a za Spojenými státy v celoročním vyjádření mírně zaostal. I tak dokázal za letošek posílit o více než 20 %. Dnes už se ve většině Evropy neobchoduje, a tak lze výsledek považovat za finální. V rámci rozvinutých světových trhů dominovala tuzemská burza, která z pohledu indexu PX posílila o více než 38 %. A když k tomu přidáte u nás důležité dividendy, dostanete se až ke 45 %. Nutno podotknout, že kromě ČEZu na tom mají velkou zásluhu i banky. Tři největší tvoří skoro polovinu váhy celého indexu, a právě bankám se (i díky zvyšování sazeb) tento rok náramně dařilo.

Když už je řeč o historických maximech, na ty v řadě zemí vystoupaly i počty nově nakažených. Spojené státy překonávají hranici 500 tisíc denně, a Francie se přiblížila k tomu, aby jako třetí země světa pokořila denní hranici 200 tisíc (po USA a Indii). Investoři si ovšem s koronavirem už příliš hlavu nelámou a akciové indexy obou zmiňovaných trhů se obchodují na… historických maximech.

Koruna se dala do pohybu a vůči euru je nejsilnější od období před vypuknutím pandemie. Důvodem je především tempo zvyšování sazeb ze strany tuzemské centrální banky, se kterým se ostatní rozvinuté země nemohou měřit. Pomáhají samozřejmě i prohlášení členů o tom, že zvyšovat se bude i na začátku příštího roku. Pro centrální bankéře je aktuální vývoj pozitivní, jelikož posilující koruna přispívá ke snižování inflace (levnější dovoz, slabší odbyt exportérů…) a velmi zjednodušeně jsou tak dopady posilující koruny podobné jako dopady navýšení sazeb.

Pro domácí investory na zahraničních trzích je to samozřejmě o poznání negativnější zpráva, alespoň pokud se proti změnám kurzu nezajišťují. Například vůči dolaru klesla koruna za poslední měsíc o 2,5 % a odmazala tak slušnou část zisků. Připomínáme, že klasická Portu portfolia jsou proti měnovým výkyvům zajištěna, u vlastních strategií je v závislosti na zvoleném plánu volba na vás.

Co nového v Portu?

Rekapitulacím se nemůžeme vyhnout ani na závěr. Rok 2021 byl pro většinu našich investorů pozitivní a ve znamení zelených čísel. Nejdynamičtější portfolio 10 se v rámci roku zhodnotilo zhruba o 20 %, v černých číslech ale skončili i klienti na opačné straně rizikovosti.

U vlastních strategií samozřejmě existují větší rozdíly. Nejúspěšnější instrument byl letos komoditní pod názvem „Komodity mix„. Ten přinesl téměř 50% zhodnocení a odměnil investory, kteří diverzifikují své portfolio i tímto směrem. Na druhé straně žebříčku naopak skončil instrument „Čistá energie„, kde došlo k výraznému ochlazení po úspěšném minulém roce.

Na závěr bychom vás rádi ještě pozvali na 11. ročník Investičního fóra, které se uskuteční 5. ledna 2022. Kromě Radima Krejčího z Portu zde vystoupí i přední ekonomové, bankéři a další investiční odborníci z Česka i zahraničí a nabídnou ty nejlepší investiční strategie pro rok 2022. V rámci vzájemné spolupráce bychom vám rádi nabídli 30% slevu, kterou získáte při prokliku přes tento odkaz (sleva se odečte po kliknutí na tlačítko „dokončit objednávku“).

Šťastný a investičně úspěšný nový rok!


Ohlédnutí za rokem 2021 a předpovědi do dalšího roku

Stejně jako na konci minulého roku nastal správný čas bilancovat a ohlédnout se za tím, co rok 2021 přinesl…


Jak začít žít finančně zodpovědný život

Přelom roku přímo vybízí k novým začátkům. Mnoho lidí tak plánuje buď začít, nebo naopak nadobro skoncovat s různými aktivitami, které dlouhou dobu odkládali.


Vývoj vybraných instrumentů (24.12.- 31.12.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 781,2
+1,2%
YTD: +27,3%
Euro Stoxx 50
4 306,1
+1,2%
YTD: +20,6%
Nikkei 225
28 791,7
+0,0%
YTD: +4,9%
Ropa
76,2
+3,3%
YTD: +57,2%
EUR/CZK
24,86
-0,9%
YTD: -5,3%
Dow Jones
36 407,0
+1,3%
YTD: +19,0%
Pražská burza
1 426,0
+0,1%
YTD: +38,8%
Bitcoin
47 988,0
+5,6%
YTD: +65,7%
Zlato
1 826,9
+0,9%
YTD: -3,6%
USD/CZK
21,99
-1,0%
YTD: +2,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).
Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Robert Indiana vytvořil LOVE, ikonu americké popkultury

Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE. Barevně výrazná série sítotisků se stala popkulturním symbolem a inspirací pro umělce po celém světě. Portu Gallery již tento čtvrtek nabídne sérii těchto proslulých sítotisků.