Search
Close this search box.

#214 – Akciová a covidová maxima

Závěr roku 2021 se nebezpečně přiblížil a s tím i potřeba uplynulý rok hodnotit a bilancovat. Ještě předtím ale pár řádek k aktuálnímu týdnu. Akciové trhy nasedly na tzv. Santa Claus rally, kdy se investoři opíjí pohádkou o tom, že v posledních pěti obchodních dnech roku a v prvních dvou obchodních dnech následujícího roku akcie takřka nemůžou klesnout. Za posledních 80 let to platilo zhruba v 80 % případů (s průměrným výnosem přes 1,5 %) a slušně našlápnuto má americký trh i tentokrát.

Ať už na „akciové pohádky“ věříte nebo ne, tohle téma jsme nakousli už před rokem, a tak nemá smysl zbytečně o důvodech spekulovat. Pro dlouhodobé investory se toho až tak moc nemění. Povánoční týden se jinak nesl spíše na vlně pohody a menších objemů, kdy z makroekonomických amerických dat stojí za zmínku snad jen nejnižší počet nových týdenních žádostí o dávky v nezaměstnanosti od roku 1969.

Ve výsledku tak index S&P 500 posiluje tento týden o 1,2 %. No a přichází čas na zmiňované ohlédnutí – od začátku roku posílil index S&P 500 o 27 %. Přesně 70x uzavřel obchodní den na historickém maximum, což se stalo naposledy v roce 1995 (dnes se případně dostaneme na číslo 71). Poprvé za posledních šest let zároveň širší index nezaostal za technologickým NASDAQem, který letos posílil zhruba o 22 %.

Evropský index Euro Stoxx 50 přidal tento týden zhruba 1 % a za Spojenými státy v celoročním vyjádření mírně zaostal. I tak dokázal za letošek posílit o více než 20 %. Dnes už se ve většině Evropy neobchoduje, a tak lze výsledek považovat za finální. V rámci rozvinutých světových trhů dominovala tuzemská burza, která z pohledu indexu PX posílila o více než 38 %. A když k tomu přidáte u nás důležité dividendy, dostanete se až ke 45 %. Nutno podotknout, že kromě ČEZu na tom mají velkou zásluhu i banky. Tři největší tvoří skoro polovinu váhy celého indexu, a právě bankám se (i díky zvyšování sazeb) tento rok náramně dařilo.

Když už je řeč o historických maximech, na ty v řadě zemí vystoupaly i počty nově nakažených. Spojené státy překonávají hranici 500 tisíc denně, a Francie se přiblížila k tomu, aby jako třetí země světa pokořila denní hranici 200 tisíc (po USA a Indii). Investoři si ovšem s koronavirem už příliš hlavu nelámou a akciové indexy obou zmiňovaných trhů se obchodují na… historických maximech.

Koruna se dala do pohybu a vůči euru je nejsilnější od období před vypuknutím pandemie. Důvodem je především tempo zvyšování sazeb ze strany tuzemské centrální banky, se kterým se ostatní rozvinuté země nemohou měřit. Pomáhají samozřejmě i prohlášení členů o tom, že zvyšovat se bude i na začátku příštího roku. Pro centrální bankéře je aktuální vývoj pozitivní, jelikož posilující koruna přispívá ke snižování inflace (levnější dovoz, slabší odbyt exportérů…) a velmi zjednodušeně jsou tak dopady posilující koruny podobné jako dopady navýšení sazeb.

Pro domácí investory na zahraničních trzích je to samozřejmě o poznání negativnější zpráva, alespoň pokud se proti změnám kurzu nezajišťují. Například vůči dolaru klesla koruna za poslední měsíc o 2,5 % a odmazala tak slušnou část zisků. Připomínáme, že klasická Portu portfolia jsou proti měnovým výkyvům zajištěna, u vlastních strategií je v závislosti na zvoleném plánu volba na vás.

Co nového v Portu?

Rekapitulacím se nemůžeme vyhnout ani na závěr. Rok 2021 byl pro většinu našich investorů pozitivní a ve znamení zelených čísel. Nejdynamičtější portfolio 10 se v rámci roku zhodnotilo zhruba o 20 %, v černých číslech ale skončili i klienti na opačné straně rizikovosti.

U vlastních strategií samozřejmě existují větší rozdíly. Nejúspěšnější instrument byl letos komoditní pod názvem „Komodity mix„. Ten přinesl téměř 50% zhodnocení a odměnil investory, kteří diverzifikují své portfolio i tímto směrem. Na druhé straně žebříčku naopak skončil instrument „Čistá energie„, kde došlo k výraznému ochlazení po úspěšném minulém roce.

Na závěr bychom vás rádi ještě pozvali na 11. ročník Investičního fóra, které se uskuteční 5. ledna 2022. Kromě Radima Krejčího z Portu zde vystoupí i přední ekonomové, bankéři a další investiční odborníci z Česka i zahraničí a nabídnou ty nejlepší investiční strategie pro rok 2022. V rámci vzájemné spolupráce bychom vám rádi nabídli 30% slevu, kterou získáte při prokliku přes tento odkaz (sleva se odečte po kliknutí na tlačítko „dokončit objednávku“).

Šťastný a investičně úspěšný nový rok!


Ohlédnutí za rokem 2021 a předpovědi do dalšího roku

Stejně jako na konci minulého roku nastal správný čas bilancovat a ohlédnout se za tím, co rok 2021 přinesl…


Jak začít žít finančně zodpovědný život

Přelom roku přímo vybízí k novým začátkům. Mnoho lidí tak plánuje buď začít, nebo naopak nadobro skoncovat s různými aktivitami, které dlouhou dobu odkládali.


Vývoj vybraných instrumentů (24.12.- 31.12.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 781,2
+1,2%
YTD: +27,3%
Euro Stoxx 50
4 306,1
+1,2%
YTD: +20,6%
Nikkei 225
28 791,7
+0,0%
YTD: +4,9%
Ropa
76,2
+3,3%
YTD: +57,2%
EUR/CZK
24,86
-0,9%
YTD: -5,3%
Dow Jones
36 407,0
+1,3%
YTD: +19,0%
Pražská burza
1 426,0
+0,1%
YTD: +38,8%
Bitcoin
47 988,0
+5,6%
YTD: +65,7%
Zlato
1 826,9
+0,9%
YTD: -3,6%
USD/CZK
21,99
-1,0%
YTD: +2,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).




Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na

Dlouhodobý investiční produkt Portu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) plánuje využít až třetina Čechů

Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice.

Jak drahé je investování „zdarma”?

Řada investičních firem nebo brokerů se často snaží vzbudit dojem, že je investování přes ně „zdarma”, nebo „bez poplatků”. Je tomu opravdu tak?