Search
Close this search box.

#220 – Dvouciferná inflace

Trhy rostou. Svět se pomalu vzpamatovává z lednového poklesu. Evropský Euro Stoxx a britský FTSE přidávají téměř 2 %. Japonský Nikkei a čínský SSE Composite shodně necelé procento. Světové trhy se tedy začínají zotavovat, jinak je tomu v USA.

Index S&P 500 první tři dny v týdnu stoupal a přidával téměř 2 %. Včera však byla zveřejněna data o inflaci v USA. Lednová hodnota 7,5 % je nejvyšší za posledních 40 let, a předčila původní očekávání. Jeden z členů FEDu se nechal slyšet, že kvůli inflaci bude „dramaticky více jestřábí“. Toto tvrzení je možné přeložit jako chuť zvyšovat úrokové sazby častěji nebo více, než trhy předpokládají. Hlavní americký akciový index odmazal zisky a tento týden připisuje čtvrt procenta.

Strach z trhů mizí. Index volatility VIX od konce ledna výrazně poklesnul, což je možné si vyložit jako dobrý signál. Trhy se uklidňují a výhled do budoucna je optimističtější, než byl koncem ledna. Od té doby poklesl VIX o téměř 25 %.

Německo chce zvýšit sazby. Guvernér tamní Bundesbank naznačil, že by ECB měla koncem roku zvednout úrokové sazby. To je však v kontrastu s původními plány její šéfky Christine Lagarde, která ještě nedávno zvýšení sazeb odmítala. Možná ale mění názor – minulý týden totiž odmítla zopakovat tvrzení, že zvýšení sazeb do konce roku je nepravděpodobné. Evidentně tak pociťuje stupňující se tlak.

Miliarda a čtvrt ($) za nic aneb ne všechny obchody se podaří. Americký technologický gigant NVIDIA měl v plánu převzetí velkého dodavatele čipů – společnosti Arm. Zaplatil již dokonce depozit téměř 27 miliard korun. Dohodu ale od počátku doprovázely kontroverze plynoucí hlavně z rizika, že by po akvizici mohla Arm upřednostňovat svého nového majitele a ostatní výrobci hardwaru by zůstali bez důležitých komponent. A tak z dohody nakonec sešlo aniž by NVIDIA dostala depozit zpět.

Skutečná hodnota bitcoinu? Známá investiční banka JP Morgan ohodnotila nejznámější kryptoměnu bitcoin na 38 tis. dolarů (asi 813 tis. Kč) – 6 tisíc dolarů pod aktuální cenou. Její dlouhodobý výhled ale připouští, že hodnota tohoto krypto aktiva může dosáhnout i 150 tis. dolarů (asi 3,2 mil. Kč). JP Morgan už v roce 2019 vytvořila svou vlastní kryptoměnu, která klientům umožňuje B2B převody peněz během chvilky a funguje 24/7.

Inflace atakuje 10 %. Minulý týden ČNB zveřejnila prognózu na zimu 2022. Ačkoliv budou data o lednové inflaci dostupná až příští týden (14. 2.), ČNB predikuje, že meziroční hodnota za leden bude kolem 9,4 % a ještě poroste. V únoru bude, dle ČNB, dosahovat 9,7 % a v březnu pak 9,8 %. Celkovou inflaci na rok 2022 ČNB odhaduje na 8,5 % (oproti 3,8 % za rok 2021).

Kdy už klesne? Pro uklidnění je potřeba uvést, že ČNB také počítá s rychlým poklesem inflace už v druhé polovině roku 2022 a dosažením inflačního cíle (2 %) ve druhém čtvrtletí 2023. Koruna by pak měla posílit vůči euru na úroveň 24 Kč. Růst HDP zpomalí na 3 %, to je desetinu procenta za předpokládaným výsledkem roku 2021. ČNB je pesimističtější než například Česká bankovní asociace, která predikuje tento rok růst HDP na úrovni 3,7 %.

Neúspěch Muskovy konkurence. Společnost Astra Space se zabývá přepravou menších nákladů (do 500 kg) na oběžnou dráhu země. Poslední transport však nevyšel a NASA přišla o náklad několika miniaturních satelitů, které konstruovali studenti z amerických univerzit. Akcie reagovaly na neúspěch poklesem o 26 % během jediného dne. Na burzu Astra vstoupila minulý rok skrze SPAC.

První SPAC v regionu. Mateřská společnost Portu, investiční skupina WOOD & Company, představila tento týden první „bianko šek“ firmu s názvem WOOD SPAC One. Účelem této firmy je vybrat kapitál na akvizici zajímavé společnosti a usnadnit jí vstup na burzu. Tato investice sice nebude dostupná na platformě opPORTUnity, je však možné kontaktovat naše kolegy, kteří vám rádi pomohou. Minimální investice je 250 tis. Kč.

Nejvíce nových bytů. Dle ČSÚ vzrostl počet zahájené výstavby bytů o 28 % oproti roku 2020. V Praze dokonce o 123 %, za celý rok byla zahájena výstavba téměř 10 tis. nových bytů. Předpokládá se, že podobný počet je potřeba, aby se situace s bydlením na území hlavního města nezhoršovala.

Co nového v Portu?

Minulý týden proběhl webinář, ve kterém jsme představili novinky v Portu a naše vize do budoucna. Mnozí z vás nám také pokládali otázky, za které moc děkujeme. Záznam webináře, který moderoval Vojta Žižka, najdete zde.

V poslední době se často hovoří o indexu S&P 500. ETF fond, který tento index kopíruje, je již obsažen v našich Portfoliích na míru. Nově je také možné investovat pouze do tohoto fondu v naší nové strategii nazvané S&P 500.

Na Portu Gallery byl včera upsán sud investiční whisky Glenlivet, do kterého zainvestovalo 320 investorů. Poptávka po sudu převýšila nabídku o více než 40 %! Příští týden končí úpis investičního vína, nepropásněte poslední šanci do něj zainvestovat.

Krásný víkend!


S&P 500 jako základní stavební kámen portfolií

Standard & Poor’s 500 je nejpopulárnějším indexem  sledujícím akcie 500…


Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka…


Aukční rekordman František Kupka na Portu Gallery

Průkopník abstraktní malby František Kupka patří k nejvýznamnějším představitelům nejen českého, ale i světového umění 20. století.


Vývoj vybraných instrumentů (4.2.- 11.2.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 496,49
+0,1%
YTD: -5,7%
Euro Stoxx 50
4 157,25
+1,7%
YTD: -3,3%
Nikkei 225
27 696,08
+0,9%
YTD: -3,8%
Ropa
91,79
-0,6%
YTD: +22,0%
EUR/CZK
24,41
+0,3%
YTD: -1,8%
Dow Jones
35 269,85
+0,5%
YTD: -2,9%
Pražská burza
1 468,42
+1,8%
YTD: +3,0%
Bitcoin
43 616
+2,8%
YTD: -7,9%
Zlato
1 835,30
+1,6%
YTD: +0,4%
USD/CZK
21,38
+0,4%
YTD: -2,6%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


NFT od Spendee a zničené satelity Starlink

Největší burza kryptoměn získá podíl ve Forbesu. Wood & Company uvádí prázdnou schránku na pražskou burzu. Česká ekonomika je devátá nejlepší v EU.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo

Portu BETA – a co dál?

Pokud odebíráte náš newsletter, případně jste nás právě objevili a rozhodli se zaregistrovat, určitě jste zaznamenali, že Portu

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn